Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Astazi am reusit sa rup un surub in blocul motor la valva EGR , motor x16xel (pozitie destul de dificila). Ma poate indruma cineva cam ce pasi sa urmez si prin ce metode il pot scoate, rog mai ales pe cei care lucreaza in domeniu. Operatiunea sper sa o pot rezolva luni pentru ca astzi fiind sambata si o ora destul de tarzie o sa astept pana luni poate ma povatuieste cineva cam ce ar trebui demontat si cum as putea sa il scot tinand cont ca este intr-o pozitie destul de incomoda la acest tip de motor.
Cu stima,
Florin.
Skip ads

  • MARIAN99ASTRA

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut Florin.Am patit si eu de multe ori asta si in continuare am sa-ti explic ce ai de facut.Reusita depinde de modul in care s-a rupt ;la strins sau la desfacut.Daca s-a rupt in timp ce stringeai,ai sanse mari sa-l scoti.daca s-a rupt la desfacut asta inseamna ca e deja blocat si sansele sint mai mici.In primul rind cu un punctator bine ascutit faci un semn cit mai aproape de centrul surubului,dupa care faci o gaura cu un burghiu de diametru mai mic in asa fel incit sa nu atingi si materialul din bloc.Ascuti o surubelnita mecanica (cu hexagon pt. cheie la baza minerului) astfel incit sa obtii o sectiune triunghiulara prismatica.Fixezi ustensila in gaura practicata in surub si cu citeva lovituri de ciocan fine cauti sa obtii acelasi profil si in gaura facuta inainte.Cu cheia inelara actionezi asupra surubelnitei in sens invers si incet ,incet reusesti.Daca in timpul gauririi se incinde surubul ,nu incerca sa-l racesti.E preferabil sa se incinga pentru ca se debloca mai usor.Asta ar fi tot.Iti doresc mult succes.
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns si de incurajari, surubul l-am rupt la strans , am vrut sa fie strans bine dar nu a tinut la gluma, problema este pozitia naspa si nu cred ca incape bormasina acolo. Daca as da chiuloasa jos cred ca ar fi mai accesibil. Precizez ca suruburile mergeau usor , cu mana.
Stima.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
vezi ca se gasesc pe net special pentru asta niste scule. nu mai stiu cum ii spune, am vazut la un vecin. e un fel de burghiu cu filet pe dos. mai exact el se invarte contrar acelor de ceasornic (ca si cum desubezi un surub) si intra in ce ti-a ramas din surub si apoi cand se blocheaza (caci se va bloca la un momentdat) va desface surubul tau. imi pare rau ca nu mai tin minte numele Sad

update:

Skip ads

  • vali_c

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
acel "burghiu cu filet pe dos" presupune a fi doua scule: un burghiu (burghiul nu are filet) cu care gauresti si a doua scula este un tarod cu care filetezi, filetul trebuie sa fie invers fata de filetul surubului, daca surubul are filet pe dreapta tu faci pe stinga sau viceversa, asta ca sa poti scoate surubul.
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri, astazi am cercetat mai bine si valva EGR este fixata pe galeria de admisie, nu pe blocul motor cum mi se paruse initial, cred ca o sa reusesc sa il scot mai usor.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
suportu EGR-ului cred ca se desface de pe chiulasa,si este mult mai usor de scos surubu rupt,doar ca trebuie sa inlocuiesti garniturile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR