Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • moneytehnik

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Ma lovesc de aceleasi simtome la un Corsa C 1.2 din 2002. Motor incalzit- intrerupe in mers la turatie consta.Tot la fel , motorul merge bine cu mufa EGR scoasa.
Daca intre timp S-a rezolvat problema , va rog sa-mi spuneti.
Totodata, trebuie sa fac RAR-ul si va intreb daca o sa am probleme cu noxele mergand cu mufa EGR scoasa?
Multumesc anticipat.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ia alt EGR sau curata ce ai.
  • moneytehnik

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am de gând sa-l curãț in prima faza... Dar nu apuc sa fac asta pana ce trebuie sa merg la rar, si sunt in dubii daca o sa-mi iasã noxele.
  • moneytehnik

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Ok. Asta am de gând sa fac. Dar pot trece testul de noxe la rar fara egr... Pentru ca nu mai am când si cum sa curat egr acum
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In principiu nu prea poti trece de revizia tehnica la benzina cu EGR defect. Se iau noxele la cald cald si turatie relativ mica cand EGR lucreaza, spre deosebire de diesel la care se iau noxele cu la turatie maxima cand EGR nu lucreaza.
Totusi, am vazut cateva cazuri unde sonda lambda sau EGR la benzina erau defecte si tot au facut cartea fara probleme.
  • moneytehnik

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am dat jos valva egr , am incercat sa o curat dar degeaba. In primul rand nu am putut sa o fac sa lucreze cat timp nu era pe motor , cand puneam contactul nu-si facea cursa ( cel putin asa stiu ca trebuia sa faca...o cursa de verificare). Iar dupa montare nu am mai putut anula eroarea prin scoaterea bornelor si tot la fel ca inainte, motorul merge mai bine cu mufa de la valva egr scoasa.Ori nu ma pricep ori valva egr trebiue schimbata.
O sa ma duc asa la RAR... cum mi-o fi norocul. Cel putin o sa incerc sa pun o benzina mai buna.
  • tzak394

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Am o problema cu datul în nas. Z16xe 1.6 16v
Masina pe.benzina merge f bine e când merg pe gaz are momente când întrerupe întruna indiferent de treapta și cel mai rãu sub 2000rpm pe benzina II dau și de la 1000rpm și nU da deloc în nas. Iam schimbat și egr ca îmi dãduse eroare și akm vãd ca tot așa face . Care ar fi problema?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pai dacã pe benzinã merge bine, GPLul e vinovat. Debit prea mic....
Skip ads

  • tzak394

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Aha ok mersi o sa merg la gaz cu ea sa o punã pe calculator sãi dea mai mult gaz
  • CCosmin171

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut am un opel astra 1.6 16 V caravan si am o problema daca ma puteti sa ma ajutati.Problema a aparut de cateva saptamani a aparut in timp ce mergeam constant pe la viteza de 80 km/h constant si apoi am lasat pe liber , atunci a aparut una dintre probleme cand sa fac pe liber viraj stanga hopa ce sa observ a murit motorul ( nu se pune problmea ca as fi gresit ca nu sunt incepator ,conduc zilnic de 3 ani ) si cum spuneam a murit motorul in mers cand sa fac viraj stanga , Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad am fost cu ea la mecanic am lasat masina zi la el apoi mi-a zis ca sunt bujiile de vina , a zis ca imi pune altele ,am platit vreo 120 lei ca sa imi cumpere si sa le monteze .Totul logic pana in acest punct.Dupa ce ma suna ca sa vin ca sa i-au masina ca a rezolvat cu bujiile .Speram ca mi le schimbase totul ok mergand cu viteza de aprox 50km/h int-o seara hopa din nou aceasi problema masina se oprise in mers , am fostg din nou tot la celasi mecanic sa ii spun a umblat pe la ea si acum nu se mai opreste in mers dar am Question Question Question Question o alta problema mergand constant incepe sa mise gatuie mai ales cand bag in viteza a 2 a pana in 3000 de turatii , si in a 4 a si a 5a se gatuie foarte rau .Am intrebat un preten si mi-a zis ca nu mi-a schimbat bujiile ca mi-a pus bujii vechi .Cine ma poate lamurii si pe mine ? Crying or Very sad Crying or Very sad Question Question Question Exclamation Exclamation
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mie nu-mi plac persoanele care acuza pe cineva care nu e prezent,pentru a se putea apara...! Ce argumente aduci in sustinerea ideii ca bujiile nu ar fi schimbate? Doar parerea prietenului tau,care probabil nici nu a vazut masina...?! Eu as fi tacut,m-as fi informat,interesat la persoane competente,iar cind as fi fost sigur ca meseriasul nu a fost corect,i-as fi spus-o in fata,cu solicitarea de a face lucrarea corect sau sa-mi fie returnati banii... Cind stii sigur ca ai dreptate,e bine sa procedezi ca un BARBAT...!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,555
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Care bãrbat?! Despre cine e vorba?
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Un rand mai sus, Bibule Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR