Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • vlad0n3

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2013

  • Mesaj Privat
salutare tuturor, detin un opel corsa B din 99, 3 usi, aprox 60 000 de km la bord, cutie automata. De foarte mult timp am observat ca face un zgomot urat motorul daca il tin la stop in modul "DRIVE", in sensul ca nu merge rotund si tremura din cand in cand ca si cum s-ar subtura. Initial am schimbat bujiile dar fara rezultat, apoi la un alt mecanic mi s-a spus ca ar fi clapeta de acceleratie dupa care a luat un spray si m-a pus sa accelerez in timp ce el pulveriza pe furtunul de la filtru de aer pt a fi absorbit in motor. A mers ea ce a mers vreo jumatate de ora dupa care iar a inceput. Vreau sa stiu daca a mai intalnit cineva sau poate daca isi da seama din ce am spus eu ce ar putea sa aiba. Repet motorul scade din turatii in reprize f scurte daca il tin in modul "DRIVE" cu piciorul pe frana, daca il pun pe modul "NEUTRU" isi revine sau cel putin merge mai rotund.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
uleiu din cutie lai schimbat vreodata?
60k din 99 cam greu de crezut,dar ma rog poate fi adevarat
  • vlad0n3

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2013

  • Mesaj Privat
masina e luata de la o ruda, bordul e sigilat, am adus-o de la 15000 de km, stiu ce am adus, mosul iesea odata pe saptamana cu ea pana la supermarket. Uleiul la cutie nu l-am schimbat, pt ca l-am verificat si inca era rozaliu asa cum ar terbui sa fie. Totusi de ce se calma cand ii dadea cu sprayul ala, nu pare a fi de la cutie. mai astept niste pareri.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Verifica mai intai incarcarea alternatorului.
Verifica masa motorului si a ECU. Se oxideaza borne/papuci si nu face contact pe masa.
Verifica si clapeta sa nu traga aer fals pe undeva.
La test ai fost ? Ceva erori ?
  • vlad0n3

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Pe tester mi-a dat missfire in nush ce cilindru, mi s-a sugerat sa schimb bujiilie ceea ce am si facut fara niciun rezultat. Alternatorul incarca bine pt ca am schimbat de curand bateria cu una noua si mi s-a verificat acest lucru.
Si a mai schimbat un cot la frutunul de vacuum, referitor la ce ai zis tu cu aerul fals. E posibil sa mai fie anumite fisuri prin furtun pe undeva.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR