Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Va salut domnilor,

Am o problema care ma macina de ceva timp, este vorba despre un vauxhall vectra c 2.0 turbo, benzina - am un zgomot provenit din rotile din fata, mai exact din zona suspensiei.
Am fost la 2 service uri initial, luand o in ordine cronologica -> primul, unul mic, care dupa ce mi a tinut masina timp de mai bine de o saptamana mi a zis ca sunetul poate proveni din cauza amortizoarelor(mi a si luat ceva bani desi n a schimbat nimic, doar a investigat). Am fost la al2lea, unul mai mare, care dupa o zi ma suna si imi spune ca trebuie schimbat amortizorul, flansa si rulmentul - in total, pt ambele roti ma costa £780 Shocked (locuiesc in uk). Dupa intamplarea asta m am hotarat sa schimb eu singur piesele, mi e peste mana sa dau atatia bani pe mana de lucru (probabil mai mult din jumate din suma)
Astea fiind zise, am zis intai sa schimb doar flansele + rulmentii (dupa ce citisem aici pe forum reiesea ca zgomotul poate fi inlaturat numai schimband aceste piese), le am schimbat doar pe dreapta(o sa le schimb maine si pe stanga), insa zgomotul este tot acolo, parca totusi nu se mai aude din parte de sus a suspensiei(semn ca totusi n am schimbat degeaba flansa si rulmentul), acum pare a fi din cauza arcului, zgomotul pare un trosnit de arc. E posibil ca arcul, sa produca zgomote daca e prea uzat? amortizorul pare ok, l am filmat un pic in functiune, sa va da ti si voi cu parerea, atasez video ul mai jos. Altceva ce ar mai putea produce zgomote? ceva legat de suspensie pentru ca atunci cand merg pe sosele foarte "fine" nu prea se aude deloc, numai atunci cand merg pe sosele de tara, peticite, cu mici denivelari, etc.



am mai facut un filmulet mic Laughing atunci cand invart roata mi se pare un joc acolo.. e normal? e ceva in neregula?



am o intrebare legata de flanse, exista flansa diferita pt suspensie sport cum am eu? sau e acelasi tip pt orice fel de suspensie? astea noi au niste gauri in plus fata de cea veche, nu stiu pentru ce sunt.



o gramada de intrebari Smile
multumesc pe atentia acordata.
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mai pot fi: bielete antiruliu, bucsi bara stabilizatoare sau poate chiar bara stabilizatoare rupta, rulmentul, capete de bara.
  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
asa o sa fac, le iau prin eliminare, chiar daca e posibil sa ma coste ceva macar toti banii merg in masina Smile
am mai facut un filmulet (de tip "rusesc" Laughing ) in care se aude destul de bine zgomotul produs, l am prins intr un moment in care chiar se auzea foarte des.

  • camaro

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut Vlad, jocul din video 2 il am si eu si nu stiu sincer daca e de bine sau de rau...e din planetara (capul dinspre cutie), cat despre sunetul care se aude in masina, sincer nu ma asteptam sa sune chiar atat de urat. Cred ca ar trebui sa incepi sa schimbi cum zicea si colegul, bucsi bara stabilizatoare, bielete, capete de bara, cat mai repede Laughing
Succes!

P.S. By the way, se aude super suntetul celor 175 de caluti Cool (erai in drum spre Trunkle, nu?)
Skip ads

  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut, am aruncat un ochi ieri, sa vad unde se situeaza bucsa de la bara stabilizatoare, vreau sa zic ca un loc mai "bine" de atat nu se putea, tre' sa mi subtiez putin mana Laughing


P.S. By the way, se aude super suntetul celor 175 de caluti Cool (erai in drum spre Trunkle, nu?)


da Very Happy
  • didutu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salut, acea bataie am avut-o si eu ,era de la bieleta antiroliu
avea un cap facut praf din cauza gropilor
  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
De abia astazi a venit randul flansii+rulment sa fie schimbat pe partea stanga.
Stupoare insa, am descoperit ca amortizorul este stricat - il comprim pana la fund si nu mai revine deloc inapoi. Am cumparat altul care il voi lua maine, tot maine sper sa l si montez pe masina.
@didutu: voi schimba si bieletele oricum, le am in portbagaj, chiar daca am descoperit sursa zgomotului pe partea stanga. Sper ca pe dreapta sa fie din cauza lor Smile
Stiu ca e indicat ca amortizoarele sa fie schimbate amandoua, credeti ca e in regula daca voi schimba decat unul?
  • didutu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Treaba e ca amortizorul vechi nu va lucra ca cel nou si se va cunoaste
Am un prieten care a avut un accident si iau schimbat doar pe cel afectat si la denivelari cel nou se opunea mai mult si dezechilibra masina .
Dar poti sa incerci doar cu unul poate nu se va cunoaste.poate stie cineva pe aici mai bine.
Skip ads

  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
da, le voi schimba pe ambele in cele din urma, am mai rasfoit niste pagini pe aici si am ajuns la concluzia asta Smile
  • vali_c

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
vld57 a scris:De abia astazi a venit randul flansii+rulment sa fie schimbat pe partea stanga.
Stupoare insa, am descoperit ca amortizorul este stricat - il comprim pana la fund si nu mai revine deloc inapoi. Am cumparat altul care il voi lua maine, tot maine sper sa l si montez pe masina.
@didutu: voi schimba si bieletele oricum, le am in portbagaj, chiar daca am descoperit sursa zgomotului pe partea stanga. Sper ca pe dreapta sa fie din cauza lor Smile
Stiu ca e indicat ca amortizoarele sa fie schimbate amandoua, credeti ca e in regula daca voi schimba decat unul?


amortizoarele, placutele de frina se schimba in pereche - stinga dreapta, niciodata doar pe o singura parte
  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ieri a fost ziua care o asteptam de mult timp, am schimbat amortizoarele, bieletele si bucsele de la bara stabilizatoare, zgomotul a disparut in cele din urma. In proportie de 90% amortizoarele au fost de vina pt ca cel de pe stanga nu se mai intorcea deloc cand il comprimai iar celalalt cand l am probat alaturi de unu nou se decomprima mai greu, bieletele nu stiu daca puteau fi devina dar probabil ca si ele nu erau in cele mai bune conditii.
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
amortizorul tre sa miste greu si la impins si la tras.... din cate stiu eu... asta e rolul lui ca sa amortizeze balansul. bafta
Skip ads

  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu prea inteleg la ce te referi, daca vorbesti de amortizorul care nu era complet defect, am spus ca pus langa unul nou nu se comporta la fel, se misca mai incet, ceea ce inseamna ca nu mai functiona la capacitate intreaga, nu?
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am si eu un zgomot la la suspensia fata, masina Vectra C an 2003, care apare doar in primii km parcursi dupa ce masina a stat peste noapte, apoi dispare, este ca o mica bataie, am fost intr-un service unde a tras de toate rotile mi s-a spus ca masina este beton nu misca nimic. Ar putea fi bucsile de la bara stabilizatoare pe care nu le-am schimbat niciodata in 11 ani masina avand 145000 km?
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca este ceva din articulatie.La articulatie daca ar fi s-ar auzi tot timpul...nu se dilata ceva la incalzire si nu se mai aude!
  • Beni AR

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare legata de o vectra c! am ceva zgomot(vajait) dupa cum apreciez eu pe stanga fata! am ridicat roata sus am miscat-invartit-o in toate felurile si nu se simte nimica!cnd merg la drum intre65-85aprox se aude tare! intrebarea e poate fi din anvelope sau e rulmenul dus!? astept pareri!
Va multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR