Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • opelika

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra Cabrio 2004 Z18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2013

  • Mesaj Privat
salut am si eu o intrebare.Sunt un conducator de un vectra a 92 1.8 c18nz si am ceva nelamuriri,deoarece eu cand am cumparat vectra motorul ei(original cred)era terminat si am gasit la dezmembrari un motor si ieftin si fff bun.Problema este ca la motorul care l-am luat nu am acte pt ca fostu proprietar nu avea cartea si nu l-a putut radia.Din cate stiu legal mie imi trebuie o copie a radieri motorului sa pot face dovada ca acel motor nu "circula"pe drum.Acum problema este ca eu as da motorul vechi la fier vechi ca e praf.In acest caz eu pot face verificarea cu mororul care il am pe masina?si daca duc motorul original la vechituri trebuie sa scot cumva o hartie de radiere?
Skip ads

  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ori pui flexul pe serie si cand e sa faci itp surpriza, nu se mai vede seria, ori pastrezi doar partea de la motor care are seria(daca este ok).
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
seria motorului e prinsa pe blocul motor, parca.
Daca blocul tau motor e OK, iei piesele din celalat si le bagi in al tau. Si ce piese raman le duci la fier vechi, pur si simplu.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am gasit la dezmembrari un motor si ieftin si fff bun

Motoarele de la dezmebrari au siur sementii blocati, simerinuri pietrificate si tot asa. Pastrezi de la tine blocul ca pe el ai seria si montezi tot ce este bun, ce o fi dumnezeu cu mila. De obicei numai la bloc scos din cota zero sau cu santuri renunti la el. De simerinuri, facut scaun supape, sementi tot nu scapi. Pai ai sa pui tu motor cu termostat de pe vremea imparatului si pompa apa ...
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la mine la ultima verificare nu se mai vedea seria de motor si am mers la RAR si mi-au trecut in carte ca nu are serie de motor si acum daca pica motorul asta cumpar altul, ii sterg seria si il pun pe masina si totul este super ok. vezi daca nu poti vb cu cineva la rar sa iti treaca ca nu se mai poate citi seria la motor si apoi poti schimba linistit motorul daca zici ca este foarte bun desi tind sa cred ca Dancuciureanu are dreptate in tot ce a scris acolo Smile
  • opelika

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra Cabrio 2004 Z18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2013

  • Mesaj Privat
credetima ca eu am motorul de pe masina luat de la dezm.am dat 600ron pe el si nu i-am facut nimic decat i-am pus ulei si antigel cand l-am ansamblat pe masina.atatabia dupa 7000km cred ca am schimbat pompa de apa.iar ulei am pus 600gsi am cu el 14000km pana acum.oricum mersi de raspunsuri.app stie cineva ce coduri ar trebui la bujii pt C18NZ AN1992
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
opelika, de cele mai multe ori cei din dezmembrari nud epoziteaza corespunzator motoarele, odata date jos de pe masini, ceea ce duce la compromiterea lor. De aia sunt unii colegi sceptici
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR