Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • razvyyy69

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut am un Opel Zafira si din greseala am spart pe spate geamul care sta fix , nu cel care urca si cooara si nu am reusit sa il pun . Problema e ca nici geamu principal nu mai merge sus/jos. Chederu' care trebuie sa fie intre cele 2 geamuri nu am reusit sa il dau jos e prins la partea de sus cu o clema care e sudata de usa. Geamu e actionat electric si nu am reusit sa dau mecanismu jos fiindca e prins in pocnituri'.
Vreo idee ceva sa pun geamu? Va rog.
  • ionutcatalin93

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
La geamul de pe usa nu am idee cum se da jos, dar cel fix din spate este prins in suruburi, trebuie doar sa desfaci piulitele si iese de acolo.
Catalin.
  • razvyyy69

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut eu nu ma refer la ultimu geam (din portbagaj cum vine la mine la zafira) , ma refeream la gemu care e la locurile din spate....
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ultimul geam lateral, ca si luneta sau parbrizul dealtfel este lipit de caroserie. Se da jos prin taierea masticului cu o sarma ”speciala”.
Daca e vorba de geamul fix de pe usa spate, atunci acela se da jos demontand custodele(bucata de fier dintre geamul mobil si cel fix) prin demontarea fetei de usa, apoi la baza lui are un surub ce se desface.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR