Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • carco

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Astra G 2001, 1.6 Z16SE, instalatie GPL Tomasseto Stag 200, rezervor toroidal 52L

Am urmatoarea "problema", cand fac plinul (chiar si la aceasi statie) in rezervor cand intra 35-36L, cand 40-41L... initial am crezut ca nu se umple corespunzator insa,din distantele parcurse inainte de plin, am impresia ca de fapt se "goleste" mai mult sau mai putin, mai exact:

merg 350-370km pana se termina gazul, fac plinul, intra 35L, merg 450km, fac plinul intra 40L (adica, e regula, cu cat merg mai mult pana se goleste rezervorul, cu atat intra mai mult gaz la urmatorul plin).

Are o explicatie chestia asta sau e vreo problema cu instalatia (am avut GPL pe un Cielo si nu aparea fenomenul acesta)?
Skip ads

  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Aceeasi instalatie o am si eu, nu mi s-a intamplat fenomenul asta dar intr-o astfel de butelie goala ar trebui sa intre cam 44-45l de gaz ( cu aprox 10% mai putin fata de capacitatea buteliei. Sa nu fie vreo problema cu plutitorul... Poate gasesti raspunsul aici https://www.clubopel.com/vie...asc&start=500
  • carco

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
de intrat au intrat (prima data) aproape 42L (ceea ce-i ok, 80%)

Daca ar fi vorba de plutitor, care din cate am inteles limiteaza cantitatea de gaz ce poate intra in butelie, atunci ar fi logic ca dupa ce bag 35 sa merg mai putin si dupa ce bag 42 mai mult (dar e exact pe dos, dupa ce merg mai mult (pana la gol) bag mai mult si asta de fiecare data)

Poate stie cineva cum determina calculatorul ca nu mai e gaz in rezervor.
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Mergi unde ti-ai montat instalatia sa-ti faca o diagnoza.
Skip ads

  • lucian_yd

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mergi unde ti-ai montat instalatia sa-ti faca o diagnoza.
  • carco

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
tu esti ecoul?

Am fost (la 1000km, nu a gasit nimic ciudat, zicea ca o sa demonteze nu stiu ce de prin rezervor) si o sa merg din nou insa vroiam sa-mi fac si eu o idee despre ce/cum se intampla/unde ar putea fi problema

titlul topicului (nedescriptiv) si subtitlul (intr-o romana cam fortata) nu-mi apartin
  • costiz16se

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut as vrea sa=mi pun si eu gpl pe acest tip de motor, ce imi recomandati precizez ca asi face naveta cu ea la servici.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR