Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • bszabi2001

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am nevoie de pareri pentru o problema legata de relatia turatie motor - putere , am un opel vectra b 1,6 16v ( benzina ) de ceva vreme a aparut o eroare ciudata , testele pe calculator au invinuit sonda EGR am schimbat-o dar tot nu s-a rezolvat , voi descrie problema poate a mai trecut cineva prin asa ceva : totul este ok pana in momentul cand temperatura ajunge 80 grade pe indicator , atunci ar trebuii teoretic sa functioneze oprim , dar parca de acolo incepe sa se comporte diferit masina , in trepte mici de viteza ( 1-2 ) daca apas mai cu viata pedala de acceleratie masina incepe sa se smuceasca trage brusc si aproape ca moare motorul asta in decurs de cateva secunde , daca nu las turatia sub 2000 atunci nu isi revine continua sa se comporte asa. A fost depistata o problema la valva egr , piesa care am si schimbat-o recent dar tot nu s-a rezolvat problema.
Astept sugestii chiar ajutor direct , sunt din Timisoara.

Multumesc
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Testest si mesaj de eroare.
  • bszabi2001

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am facut testul ce ceva timp in urma , de atunci tot caut pe cineva care a trecut deja prin asta si ma poate ajuta....la teste mi-a aratat problema la valva EGR ramanea blocata , acuma este noua valva...crezi ca ma poti ajuta daca repet testul si iti scriu ce a aratat mai exact ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR