Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • alexR8

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salutare!
Foarte curand vreau sa-mi schimb masina si am ramas sa ma decid intre 2 modele.
Un Opel Vectra C, 2008, 2.0 CDTi, 150CP, automat, navigatie color, scaune incalzite, senzori de parcare, si alte alea... si un Ford Mondeo mk4, 2009, 2.0 TDCi, 140CP, manual in 6 trepte, A/C automat, keyless go, convers+, in fine, nu are prea multe dotari.

Va las mai jos linkurile:
http://www.autovit.ro/opel-...ra-C28673491.html

http://www.autovit.ro/ford-...eo-C28588302.html

Ce parere aveti?

Am nevoie de ajutor, sa pot sa iau o decizie.
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Vectra C are ca rival de generatie Mondeo MK3. Desi am votat vectra, ca doar suntem pe forum de opel, alegerea e grea intre aceste 2 masini. Cauta si pe clubford, probleme generice ale fordului si fa-ti o idee.
La vectra asta singurele probleme generice sunt galeria de admisie (950ron) si alternatorul(280ron).

Adi G.
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Amandoua arata foarte bine. Din punct de vedere al kilometrajului vectra care 40k in minus fata de mondeo, ceea ce ar putea reprezenta un avantaj asta in cazul in care acele numere sunt reale. Amandoua au dotari asemanatoare. Din punctul meu de vedere ar trebui sa te interesezi la ford cam ce piese pica. La opel pe langa ce amintea colegul de mai sus as mai adauga si volanta dar aceasta depinde foarte mult de cum mergi cu masina si de ce nu si de noroc. Sfatul meu e sa te duci sa faci un drive test cu amandoua, eventual insotit de cineva care se pricepe la dieseluri. Dupa ca vezi care in care masina te simti tu mai bine si care-ti place mai mult du-te cu ea si supune-o unor teste mai amanuntite sa vezi ca totul e ok. Eu am votat cu vectra (sunt pe forum de opel si am vectra) dar si acel ford trebuie sa recunoc ca arata bine mai ales cu acel kit ST.
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Desi detin Vectra C si sunt opelist, recomand Mondeo. Suspensie paguboasa la vectra, alternator, ambreiaj. Vectra vine din Germania deci nu are doar 60000km, fordul il poti verifica mai usor fiind luat din Romania, mai ales daca are omul si carnet cu reviziile la zi.
Ambele masini sunt bune, dar eu as lua Mondeo.
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Vectra C din 2008 era deja la capatul existentei sale si s-a batut pana in 2007 cu Ford Mondeo MK3 in clasament, Mondeo MK4 deja o depaseste la toate capitolele : design, ergonomie, tinuta de drum, dotari.
Cu toate ca Vectra are doar 45000km, 8500E este un pret mare, modelul asta s-a devalorizat mult si este depasit dpdv moral ca sa mai dai atatia bani pe el.Peste un an masina asta o s-o dai cu 6500E si asta in cel mai bun caz, nu inteleg cum de ai luat-o in considerare la pretul asta nejustificat de mare, pe langa faptul ca mai e si automata.
Eu as vrea sa-mi schimb actuala Vectra C, iar Mondeo MK4 este demn de luat in considerare, nu o avea modelul asta expus de tine cine stie ce dotari, dar e un Facelift deosebit dotat decent.
Fordul de obicei e foarte placut de condus, are o suspenie cu mult superioara celei de pe Vectra si este mai sportiv.

Oricum ar fi, Mondeo MK4 ar fi alegerea mea.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu zic sa cauti asa: probleme Vectra C, motor Z19DTH, apoi, probleme Vectra C cutie automata...poti incepe cautarile chiar aici pe forum cu casuta din dreapta sus a paginii "Cauta"...cautarea asta te va lamuri defenitiv cum sta treaba cu Vectra, sa nu mai zic ca nu are in Vecii Vecilor, Amin km real...Mondeo arata super,masina este un varf de gama si a costat mult, foarte mult, de noua, Titanium S, dupa cum scrie in anunt, ...asa ca nu ai de ce sa te plangi de dotari, superioare unei Vectra C, indiferent de configuratie. Prin comparatie, am cautat si eu ceva anunturi pe mobile.de, cu masini similare celor puse de tine, uite ce am gasit:

Vectra C, handler, GTS, 8/2008, 1.9 CDTI/150CP/ Automatik/46825 km, cea mai scumpa masina de pe mobile.de, 12990 euro
Vectra C/ mobile.de

Sper ca se observa diferenta de pret de 5000 de euro intre masina din Germania si cea din Romania, in conditiile in care si cea din RO apare ca import din DE. Oare unde o fii smecheria? Eu zic ca este o situatie similara cu cea de aici:
Vectra C, diesel, PRET 6950 euro, motor 150CP, Automatik, GTS, 2/2007, 172 000km, vanzator, autohandler turc...zic eu, dupa nume, adica este foarte posibil ca si km acestia sa nu fie reali, mai ales daca masina se vinde pentru export...cine stie...
Alta Vectra C/mobile.de

La Ford Mondeo nu am gasit nici una Titanium S, doar Titanium X, adica model inferior, cea mai ieftina, 13900 euro, vanzator privat, 1/2009, Limousine, 140CP, cutie manuala, 98 000km
Mondeo 1/mobile.de

Cea mai scumpa, de data asta Titanium, adica model si mai jos decat Titanium X, este adevarat ca are doar 50 000 km si este din 2/2010, 17830euro, handler, 140CP, cutie manuala, 50 500km:
Mondeo 2/mobile.de

Ca si fiabilitate, daca citesti putin pe forumul Ford, vei descoperi lucruri foarte interesante, nu vreau sa zic nimic, te las pe tine sa tragi concluziile.
Si eu as alege Fordul, in locul Vectrei, fara sa-mi para rau nici macar o secunda.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

La vectra despre care se discuta aici, iese din calcul volanta, pentru ca are cutie automata. Colegul @nisip, are cutie automata AF40 cum e si pe vectra asta, si e foarte multumit de ea, si nici probleme nu a avut. In afara de el am mai auzit persoane care au AF40 si nu le-a facut probleme.

Adi G.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Comparand costurile unei eventuale defectiuni, mai bine pica volanta decat cutia...adica, mai bine cutie manuala cu volanta consumabil decat cutie automata cu volanta impecabila dar cutia problema...In plus, la inlocuire volanta si kit de ambreaj, ai toate sansele sa rezolvi problema la un service de cartier mai rasarit, singura dificultate ar const in achizitionarea cat mai ieftina a kitului de reparatie, de pe net sau de pe la vreun magazin...in schimb o problema de cutie automata, poate duce pana la dezmembrarea masinii pentru a recupera ceva bani din masina, datorita costurilor ridicata de reparatie, reparatie la care sunt doar cativa in RO care s-ar baga la remediat...de vandut o masina cu volanta care bate, mai ai o sansa, de vandut o masina care nu se mai misca de pe loc din cauza cutiei bulite sau smuceste cum vrea ea...sanse=0...
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

@sorindf2000 Ai dreptate, dar din fericire pentru Opel, cutia AF40 nu are probleme generice, este o cutie robusta, iar daca este intretinuta cum trebuie nu are de ce sa se defecteze.

Adi G.

PS. Cutia automata AF40 nu are volanta.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cyberbob a scris:...dar din fericire pentru Opel, cutia AF40 nu are probleme generice, este o cutie robusta, iar daca este intretinuta cum trebuie nu are de ce sa se defecteze


nu te contrazic in ceea ce priveste faptul ca aceasta cutie nu ar fii una buna, robusta si fara problem generice, nu as avea de ce avand in vedere faptul ca nu am sau nu am avut asa ceva, insa...cei care au scris aici:
Mai are cineva Vectra C, cutie automata...
...parca spun altceva...referitor la robustetea cutiei...sa nu mai vorbim de preturile la reparatii...1800 E...etc...reparatii care in unele cazuri nu au reusit si problemele au reaparut. Daca mai luam in calcul si intretinerea, schimb ulei si filtru ...deja, eu zic ca e cam bataie de cap sa ai asa ceva pe masina...in fine...asta este doar parerea mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Opel Vectra C vs Ford Mondeo mk4
Opel Vectra C 72%
Ford Mondeo mk4 27%
22 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR