Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
titro a scris:Ce inseamna "Vectra C" cu de toate?
Daca este o echipare buna atunci merita, 16000 este chiar un pret f bun pt o varianta Elegance cu motor diesel de exemplu

Nu pot spune ca este mai buna decat astra(ca sar toti cu astra pe mine intelgi tu)dar vectra este clasa superioara peste astra deci sigur ca se merita la banii astia.Daca te coafeaza pe tine si iti place atunci stii ce ai de facut. Wink Vectra este masina de familie(spatiu interior mai mare mai multe dotari,)astra e mai tinereasca.
Inainte de a cumpara o masina trebuie sa vezi care iti sunt necesitatile si dupa stii ce ai de cumparat.
Skip ads

  • viorelonly

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
hot a scris:
blue_maniak a scris:dar blocatul usilor nu e cam periculos in caz de accident ? sau se deblocheaza singure ?


Pai usa se deschide daca tragi de maner e simplu,in fata asta, in spate se poate deschide daca tragi de mustiucul de la inchiderea centralizata in sus si in jos.
Oricum la oprirea masinii cand se scote cheia se deschid toate usile.
Daca te referi la cazul cand cineva incearca sa iti deschida usa pe afara la un accident atunci cred ca ai dreptate ca acestia nu vor putea sa o deschida doar printr-o simpla tragere.


Hmm.. la mine .. odata usile inchise din buton.. degeaba trag de maner.. merge in gol..
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Unul din primele lucruri (in caz de accident), dupa ce sar sau nu airbag-urile care trebuie, se deblocheaza automat usile.
Stiam ca la VW de exemplu daca ii faceai test la airbag-uri, una din reactii era sa deblocheze usile.

Asa ca nu va mai temeti sa incuiati usile automat, eu am vazut cu ochii mei un accident (o Dacie veche cu un Passat) in care persoana din spate (era o femeie in varsta) a cazut pur si simplu din masina. In momentul pufniturii si a deformarii caroseriei s-a deschis usa. In schimb niciunul din ceilalti participanti nu a patit mare lucru: sperietura, zgaraieturi, in schimb femeia care in momentul impactului a cazut din masina a fost grav ranita.

CristianTM.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dar sistemul de inchidere al usii ramane acelasi , nu se adauga nimic in plus la blocarea usii , doar ca nu se poate fi deschisa , din cate stiu eu .
Skip ads

  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu am stiut pana ieri ca esp-ul nu se poate decupla la 100km/ora din buton....ma refer la cei care au in dotare acel buton esp.... si doar ce ii stersesem eroarea cu esp-ul cand apas si nu mergea decuplat ....cand am ajuns pe la 40km/ora mergea decuplat....
Poate multi stiau de aceasta chestie dar eu pana ieri nu am stiut....
Ma gandesc ca e normal sa nu-ti de-a voie sa-l decuplezi din moment ce tu ai 80-90 km/ora...
Are cineva date mai multe despre acest lucru?
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Este o cerinta legala ca ESP-ul sa nu poata sa fie decuplat peste o anumita viteza. In functie de anul masinii aceasta limita poate sa fie intre 30 km/h si 60 km/h sau la motoarele puternice producatorul poate sa ia decizia de a nu permite decuplarea ESP-ului (ex masinile fara buton de ESP)
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
titro a scris:Este o cerinta legala ca ESP-ul sa nu poata sa fie decuplat peste o anumita viteza. In functie de anul masinii aceasta limita poate sa fie intre 30 km/h si 60 km/h sau la motoarele puternice producatorul poate sa ia decizia de a nu permite decuplarea ESP-ului (ex masinile fara buton de ESP)

Deci de asta nu am acel buton Very Happy
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
hot a scris:
titro a scris:Este o cerinta legala ca ESP-ul sa nu poata sa fie decuplat peste o anumita viteza. In functie de anul masinii aceasta limita poate sa fie intre 30 km/h si 60 km/h sau la motoarele puternice producatorul poate sa ia decizia de a nu permite decuplarea ESP-ului (ex masinile fara buton de ESP)

Deci de asta nu am acel buton Very Happy


Cati cp are masina ta?
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am glumit.Nu cred ca la 120 cai sa se abtina cei de la opel sa puna buton pentru decuplarea ESP-ului.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Este mai relevant cuplul decat puterea motorului pt asta, deoarece se doreste salvarea cauciucurilor si a tuturor componentelor din transmisie prin a nu da soferului posibilitatea de a dezactiva TC-ul
Si probabil ca si mai importanta este reducerea de costuri de productie care se obtine astfel Smile
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ESP-ul nu se mai poate dezactiva de la 60 km/h..
cele care au buton ptr. dezactivare au ESP plus..
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Hot@ la masina ta cred ca a fost vorba de economie Smile) La asamblare Opel avea de platit un buton in plus Very Happy
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sa revenim la "Stiati ca.... la Vectra"
Am incercat cu 3 marci de telefoane: Samsung, Nokia si Sony Ericson si nu am reusit sa deschid usa de la distanta. Personal, cred ca este imposibil.
Multe din "trucurile" postate anterior sunt reale, dar daca cineva ar sta sa citesca manualul de folosire al masinii, sunt toate scrise acolo.
Eu personal de 2 ani de zile nu am avut nici o data timpul sau rabdarea sa citesc 150 pagini despre masina. Deh, sunt economist nu inginer sau sofer de meserie, si daca se strica, mai trebuie sa manace si altii.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
hot a scris:Am glumit.Nu cred ca la 120 cai sa se abtina cei de la opel sa puna buton pentru decuplarea ESP-ului.

nu e vorba de asta!
in unele tari,din motive de siguranta,sunt interzise decuplarea sistemelor de asistare.asa cum sunt reglementari privind obligativitatea producatorului de a dota masina cu anumite sisteme.
app-a mea are 125 -no buton.
@daniel-chestia cu deschisu' usilor,era in alta discutie!
la inceput fiecare a citit cate 20 pagini,dupa care a trebuit sa impartaseasca cu ceilalti informatiile citite.astfel nimeni nu a trebuit sa citeasca intregul manual.
asa s-a nascut topicul. Wink
ps-tot economist sunt
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si eu an 122cp, dar nu am buton, nici macar pe zapada, nu am putut sa ma dau anul asta, cu toate ca a fost zapada SmileSmile
  • viorelonly

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu cateva nelamuriri.. (vectra C 2004)
Stie cineva de ce maneta de stergator se misca si in fata?In spre sofer stropeste parbrizu, dar spre fata ce face? Sau e doar economie la costu de productie- au folosit maneta de semnalizare pusa invers? Very Happy
si...
Am vazut cum se intra in "meniul secret" la vectra c cu bc nou (cea cu facelift..).. ma intrebam daca se poate si la modelele mai vechi.. ar fi misto de aratat la unii si la altii.. (ice enable..chestii Very Happy )
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
viorelonly a scris:Am si eu cateva nelamuriri.. (vectra C 2004)
Stie cineva de ce maneta de stergator se misca si in fata?In spre sofer stropeste parbrizu, dar spre fata ce face? Sau e doar economie la costu de productie- au folosit maneta de semnalizare pusa invers? Very Happy
si...
Am vazut cum se intra in "meniul secret" la vectra c cu bc nou (cea cu facelift..).. ma intrebam daca se poate si la modelele mai vechi.. ar fi misto de aratat la unii si la altii.. (ice enable..chestii Very Happy )


In mod normal la modelele hachback cele cu stergator pe luneta...au acesta functie pt stropitul lunetei,,daca sta 2-3 secunde apasat ...la o singura apasare se pune in functiune stergatorul..
  • viorelonly

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Thanks Very Happy
Si despre "za sicrit meniu" ? Very Happy ...
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@viorelonly - spune-mi te rog ce este "meniul secret" si cum se poate intra in el
  • viorelonly

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
citeste pe aici.. Smile

https://www.clubopel.com/vie...niu+ascuns+vectra

vezi pe aici.. eu tot nu m-am lamurit daca se pot vedea acele date si in alt fel decat cu TECH2 la modelul meu..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR