Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ARHILE

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salutare tuturor am revenit si eu cu o problema ciudata la un opel astra h 1,7 cdti an 2004 la plecarea de pe loc daca ridic putin mai repede piciorul de pe ambreaj se simt niste lovituri zdravane in volan si maneta de viteza,si in mers la la accelerare sau reducere din pedala de aceleratie se simt loviturile mai mult in maneta schimbatorului daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi va sint recunascator,pentru ca am bagat 5ooo lei in ambreaj complet si toate tampoanele la motor 4 la numar si tot asa face masina/ si uitam sa va spun tremura si volanul la frinare va multumesc pentru raspunsuri Crying or Very sad Rolling Eyes
Skip ads

  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Chestia cu tremuratul masinii DOAR la franare este din cauza discurilor ovalizate.
Varianta 1 : montaj incorect kit ambreiaj ( sau de ce nu ... defect de fabricatie ).
Varianta 2: Vreun pinion cu dinti lipsa.
Varianta 3 : vreo bucata de pionion sau vreun rulment se tot plimba prin cutie.
Primul lucru care trebuie facut este localizarea zgomotului felul in care se aude N-ar trebui sa fie prea greu sa se dea un verdict.. Daca se aude din cutie e clar ...daca se aude de langa cutie e iarasi clar.
Apropo tampoanele dau socuri DOAR in momentul accelerarii si DOAR in momentul decelerarii, le-ai schimbat degeaba.
  • ARHILE

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
imi pare rau sa aud asta dar socurile la acelerare si decelerare de cind am schimbat tampoanele la motor nu mai sint la fel foarte putin se mai simte ,in schimb socurile la plecarea de pe loc care se aud la cutie sint la fel si tremuratul rotilor in momentul plecari de pe loc .Eu ma gindeam sa nu fie flansele si rulmenti de la amortizoare ,fortind la plecare de pe loc amortizorul care nu mai este stabil unstiu sigur din aceasta cauza am apelat la voi cei care ati avut asfel de probleme slautare.
  • ARHILE

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut revin cu vechea problema zgomote ciudate la cutia de viteza in mers si la plecarea depe loc nu am reusit sa rezolv problema de acea apelez la voi cu speranta ca ma veti ajuta sa depistez cauza .Am schimbat planetara dreapta cu tot cu ax intermediar ma costat mult ,dar tot nu sa rezolvat bataia acea care se aude pe la cutia de viteza .Nu stiu am schimbat toate tampoanele la motor ambreaj nou ;volanta dubla ,disc ,placa,rulment Nu m,ai stiu ce sa schimb la acelerare si dezaccelelare imi da bataia acea urita in podea si la plecarea de pe loc mai in forta la fel datimi si mie niste raspunsuri va multumesc
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Inainte sa schimbi volanta si tot pe acolo facea asa ceva?
  • ARHILE

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
da incepuse sami tremure pedala de ambreaj,socurile le aveam la accelerare si cind reduceam din accelerare nu cu frana dor daca luam piciorul foarte putin dupa aceleratie ,si acum aceleasi probleme sint ,Nu stiu ce sai mai fac am schimbat tot eu cred ca ori cutia este de vina sau volanta dubla decalibrata din fabricatie
  • ARHILE

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
astept un raspuns de la voi cei care au mai avut probleme de acet gen ,am mai vazut pe site ca mai intreba cineva tot la fel ca mine avea probleme cu acelerarea si dezaccelerarea cu zgomote pe la cutie.La servisul care a montat ambreajul au spus ca nu are nimic ambreajul a spus ca e de la planetara dreapta am schimbato cu tot cu axul intermediar si tot asa face planetara stinga nu am schimbato pentru ca numai am lovele am dat 700 ron plan si 1000 ron ax si ambreaj 3000 ron numai stiu cui sai cer parerea sint dezorientat total mai am garantie si anul acesta la ambreaj va multumesc.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu cred ca ai ambreiajul defect mai precis volanta. Eu am un focus de 1 an si in 35k am schimbat o volanta + kit complet de amreiaj. Acum la 37k sunt programat in service sa schimbe din nou volanta. Deci nu te baza pe ideea ca daca montezi ambreiaj nou este si bun!
Skip ads

  • ARHILE

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut cred ca o sa le cer la cei de la servis sa desfaca ambreajul si sal trimeata la verificari, dar ma pun sa platesc mina de lucru si ca sa fie si mai frumos dureaza 2 saptamini fara masina .Mersi de raspunsuri sper sa rezolv problema asta odata pentru todeauna dar sint slabe sperante.
  • ARHILE

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
tu ce sintome ai la focusul tau sint curios?
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Pai pentru ce sa platesti mana de lucru iar? Daca ai factura si garantie, treaba e simpla, faci scandal, dupa care le spui frumos ca ii dai in judecata, reclami la opc, si ca ai si un prieten la finante, ce ii poate controla. Fa asa nu mai plati nimic in plus, ca tu nu ai nici o vina!
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
ARHILE a scris:tu ce sintome ai la focusul tau sint curios?

In ralanti are o bataie urata ca un cloncanit. Cand calci ambreiajul dispare, deci volanta crapata. Zilele acestea merg cu ea sa o inlocuiasca. Din cate am inteles o sa vina un inginer de la Craiova sa asiste la operatiunea de demontare si verificare a ambreiajului!. Revin cu update dac te intereseaza...
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
exact la fel se aude si la mine. trebuie schimbat obligatoriu si ambreiajul?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR