Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • mihaicraiova

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Turbina de la corsa 1
3 90 cp este la fel ca la h 1.3 90 cp ?
  • Negoita Catalin

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 ecoflex
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salut! Si eu detin un Astra H 1.3 din 2008. Lafel nu eram multumit cum tragea si am facut un cip tuning. acum trage foarte bina si in sarcina.Inainte am mers cu 205 la ora maxim.Acum e limitat la 180 da pana atunci se infinge cum trebuie.Doar ca au cam inceput sa imi apara eroricum ar fi ECN 070406,056571,062108.Asteaa doar testul cu pedalele Plus ca da in nas la rece undeva intre 1800 si 2400 mi se taie acceleratia pentru o secunda apoi revine.Sa zic asa cam zilnic face de 5-8 ori treaba asta.Ce parere aveti?
  • doghystyle

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2017

  • Mesaj Privat
mihaicraiova a scris:Salutare! Am un opel astra h 1.3 cdti. Problemele sunt urmatoarele: sunt momente cand masina trage ff bn ( rare ) adica simnt undeva la 2000 de turatii simt ca trage si motorul este silentios dar in general este f lenesa pana in 2800 de turatii cand intra turbina ( zbiceste ) si motorul este mai zgomotos plus ca lasa un fum alb din ce am obs eu in special in treapta 2 dar nu mereu...am fost sa mi schimb distributia si le am spus baietiilor (autoclass) craiova sa mi curete egr au pus test pe masina nimic turbina functioneaza in parametrii normali singura eroare ( fugitiva ) a fost la debitmetru . Am incercat altul sh dar nu a fost nici o diferenta . Daca ma puteti ajuta cu o parere sau sfat ! Am uitqt sa mai precizez....sunt momente cand calc aceleratia si pur si simplu turatia urca ff lent dar nici motorul nu se tureaza....multumesc astept pareri opinii.
Daca iti da fum alb t lasa turbina daia iti intra si tarziu.
  • csoreanu

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2013

  • Mesaj Privat
mihaicraiova - citeste postarile anterioare la aceasta discutie, sunt dezbatute exact aceste probleme; motorul respectiv este clar diferit, ca si comportament, de motoarele diesel de pe alte masini. Am condus recent o Skoda diesel, motor VW, promt si vesel nevoie mare, la orice turatie, in orice treapta. Astra-ul 1.3 e complet diferit, dar nu in sensul rau al cuvantului, trebuie doar sa te obisnuiesti cu el. Nu este prompt (la turatii mici), deci nu il forta pentru ca il ineci. Trebuie turat cu grija pana la cuplul corect si schimbat deasemenea. Te obisnuiesti si e o placere sa-l conduci ulterior. Eu am schimbat, in ultimii ani, tot ce se putea omeneste schimba pe motor - egr, debitmetru, turbina. E la fel. Deci stai linistit, trebuie doar sa te obisnuiesti.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR