Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cumperi sprey curatitor de frane (curata si uleiu foarte bine)speli tot uleiu de pe motor-cutie viteze,completezi la maxim pe joja si dupa 3-4 zile verifici pe unde apar petele de ulei,cel mai simplu de gasit o pierdere de ulei,mai ales daca tot motoru de la chiulasa in jos este manjit de ulei\
cand speli motoru sa fie rece si sa nu fumezi cind folosesti acel sprey,este foarte imflamabil
Skip ads

  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
turbine are racier pe ulei, prin alternator trece ulei....ia-le pas cu pas dar fara sa te uiti atent pe sub ea si poate sa ai si un mecanic aproape nu cred ca-i dai de cap din fata calculatorului
  • kaine_10

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2011

  • Mesaj Privat
k....multumesc pt sfaturi
  • dsaraolu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Cand doar partea de jos a motorului este murdara de ulei de regula este de vina simeringul de palier, din pacate te cam costa manopera deoarece trebuie data jos cutia de viteze. Exista niste orificii prin care iese din zona ambreiajului pentru ca acesta sa nu patineze.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mergi la un service sa o ridice pe elevator si va descoperi sursa pierderii...
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Scuze pentru off-topic,dar cineva zicea mai sus ca prin alternator circula ulei.Este pentru prima data cand aud asa ceva,si nu sunt pe dinafara cu mecanica.Poate cineva sa fie mai explicit?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
adica alternatorul are in spate un fel de pompa de ulei angrenata de axul alternatorului. Sunt anumite tipuri de masini care au acest fel de racire.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
pompa aia de ulei este de fapt pompa de vacuum,si ca orice ansamblu de piese,trebuie uns cu ulei,daca se demonteaza de pe alternator din diverse motive se va inlocui simeringu dintre pompa si alternator pentru a nu avea neplaceri mai tarziu,poate intra ulei in alternator sau mai grav poate curge tot uleiu din motor
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca alternatorul este lubrifiat cu uleiul din motor(mai precis angrenajele alternatorului sau bucsile rotorului).Este o chestie de care acum aflu si de-aia sunt putin confuz.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
colegu masina ta (cea din semnatura)are alternator ca orice masina normala,asa ca nu mai fi confuz de alternatoarele de diesel,
alternatoarele nu se lubrifiaza cu ulei de motor,nu circula nici un ulei prin ele,sunt cat mai uscate posibil,
aici este vorba de piesa care se prinde de alternator si care se numeste pompa vacuumatica,numai dieselul are aceasta pompa
acum ai inteles care este treaba cu ele?
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Acum am inteles.Stiu ce inseamna pompa vacumatica,am inteles eu gresit exprimarea colegului care vorbea despre ulei pe la alternator.Multumesc de informatie si inca o data scuze de offtopic.
O seara buna!
  • kaine_10

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salutare colegi....dupa mai multe pareri am decis sa merg cu masina la radacini opel unde mi.au si depistat problema scurgerii .........garnitura suport filtru ulei(il desfacuse.m pt a face loc alternatorului cand l.am dat jos sa schimb carbunii,iar la punere la loc nu am stiut de acea garnitura si a calcat gresit ducand la scurgerea uleiului)deci am reusit si am rezolvat problema......multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR