Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • little big boy

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: galati
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2006

  • Mesaj Privat
parerea mea este ca, cel mai bine arata cu proiectoare originale astra g-ul
Altceva am citit ca sunt 200ron cele originale,dc stiti de unde pot sa le iau si cat costa mai exact spuneti-mi si mie va rog.
Referitor la montaj costa in jur de 50ron cu tot cu releu si cu decuparea barii fata la cere nu o au decupata,(si-a montat un coleg de serviciu de-alea de pe piata si butonul a pus unul mic(aproape ca nu se vede pe bratul volanului in lateral)
Skip ads

  • vlad21

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2006

  • Mesaj Privat
salut

Intru si eu pe fir... pt ca ma intereseaza tare subiectul:

Daca masina e in garantie pot face aceste modificari? (nu de alta.. dar cand era noua la reprezentanta i-am rugat pe ei sa puna proiectoare... si au sarit in sus ca numai cablurile costa 1000 EURO.. si cu totul cica ar fi ajuns la 2000 EURO)
Nu comentez.. pt ca era un biet mecanic... dar totusi ce solutie pot gasi?

Multumesc
Vlad
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
cauta bine pe forum
este un tutorial cum poti sa faci blocul fara proiectoare sa fie
CU PROIECTOARE
a simpla chestiew de plastic
si indeminare
bafta
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
mai baeti, va asigur ca orice astra g are cablurile trase deja. daca a avut pana si a mea care e cea mai simpla posibil, nici o optiune nu am la ea. schimbi blocul de lumini cu unul pentru proiectoare sau il modifici pe cel pe care il ai, pui releul la locul lui si siguranta la locul ei (ambele in tabloul ala din stanga unde sunt sigurantele), prinzi proiectoarele in bra si bagi mufele care sunt deja acolo si gata. mufele sunt asa: pe dreapta pe undeva pe langa claxoane si in stanga sunt pe langa sau bagate putin in lonjeron. la mine mufele au fost albastre. va rog eu, nu mai lasati pe toti electricientii sa va ia bani aiurea si sa faca ei alta instalatie cu alte fire si tot nu iese cum trebuie. chiar, vi se aprinde si martorul verde din bord daca faceti cum am zis la inceput. succes tuturor
Skip ads

  • vlad21

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2006

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsuri...
np.. nici eu nu vreau sa imbogatesc electricienii "smecherashi"

o intrebare: aceasta modificare o pot face la un service OPEL? sau cum sa fac ca sa nu am prb la garantie (masina e cumparata in iulie 2006)

Multumesc
Vlad
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
parerea mea. nu bag mana in foc ca asa e. astia la service autorizat o sa spuna ca trebuie instalatie separat, etc (ca e complicat si iti zic un pret din ala umflat rau de tot). asa am patit eu. am fost la service, le-am zis ca stiu ca are cablurile trase dar m-au contrazis. au zis ca nu exista asa ceva. noroc ca am citit peste tot pe forum si am cautat bine firele alea care sunt trase deja. daca nu mai ai mut timp garantie asteapta pana atunci, daca nu poate gasesti vreun service unde sa inteleaga aia ca masina are deja precablajul facut desi astia nu stiu cum sa-ti mai ia banii. succes!
  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
si pe mine ma intereseaza subiectul asta foarte mult
am si eu o problema,de unde gasesc si eu proiectoare normale de astra G
mai ales la un pret beton de la 50ron chiar dak nu sunt de firma cum zicea un coleg de pe forum
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Masinile Opel sunt cablate ! Deci cumperi comutatorul 50 lei, scoti capacul si il infingi in soclu. Montezi releu pe care il gasesti peste tot, siguranta si mai ramine bara. Asta se da jos cu grija la senzorul de temperatura exterioara si montezi proiectoarele ca mufele le ai deja pe masina. Daca te pricepi cumperi un set de proiectoare din bazar cu 25-50 lei (au si bec) decupezi, adaptezi si gata. Daca se sparge unul de la o piatra macar nu plingi prea tare. Neaparat le reglezi !
Daca esti pe linga tare cu tehnica platesti in service ca aia se pricep sa te arda si sa vezi pe urma ce lucratura fac !
Skip ads

  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Dane, m-ai inebunit cu comutatorul ala la 50 ron... De unde il gasesc? Tu zici doar de butonul de proiectoare? Sau te referi la tot blocul? Ca ala e vreo 100 de euro la magazin. Se gaseste doar buton separat la magazin?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La mine este un buton patrat mic sub cel de ceata, cu bec rosu in el...
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu am modificat blocul si astept sa-mi iau proiectoare si releu si gata. Nu trebuie sa schimbi blocul pt asa ceva.
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
cel mai ieftin pana acum am gasit la autokarma, 63 lei bucata, fara bec. proiectoare astra g
Skip ads

  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca firele sunt trase pana in blocul de lumini.
am descoperit ca am si eu firele in bara si m-am interesat sa vad cat costa un proiector si spre surprinderea mea este in jur de 60ron.
va rog sa-mi spuneti si mi-e daca nu sunt in bloc trase deja unde se afla ca sa le gasesc mai repede sa nu mai stau sa caut ca nebunul
va multumesc!
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
sa mai explic si eu. singurele fire sunt la bara acolo pe care le legi la proiectoare. la blocul de lumini are el o mufa in spate si cand il scoti pe cel fara buton si il pui pe cel cu sau pe asta vechi modificat (vei forum) deja mufa aia avea legaturile facute cu tabloul de sigurante si releul, etc. asta e tot.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Din cate am citit s-au tot adaugat si s-au dat pareri pro si contra cablurilor originale sau adaugate dar nicaieri nu este un mic tutorial asa ca eu vin cu un astfel de tutorial in functie de ce am facut eu la masina.
1. Se pune masina pe Sacht (groapa) si se cauta cablurile de proiectoare existente ale masinii (nu stiu daca sunt si fara dar daca sunt atunci se complica treaba). Cablurile cu mufele (albastre) se gasesc in zona claxonului si a lonjeronului de pe partea soferului.


2. Se inlocuieste blocul de lumini existent cu un bloc care are si butonul pentru halogene fata (eu am gast second la 40 euro)

3. Urmatoarea poza este cu spatiul in care se infige blocul de lumini pentru cei care au doua maini stangi si cunostiinte minime despre masina Wink

4. Se pregateste halogenul pe care dorim sa il montam (in cazul meu am ales MicroDE de la Hella cumparat cu 300 RON cu tot ce se vede in poza: buton, releu si papuci mama si tata cu cablu de 5m)

5. Se decupeaza zona in care se monteaza halogenul cu o masina de gaurit electrica cu o calota daca aveti halogene ca ale mele sau cu burghiul gaura langa gaura apoi cu o pila de lemn si una de metal pentru finisare. Din pacate nu am apucat sa fac poze cu decuparea in sine si montajul pe suport dar era ora 22 seara si afara erau -5 grade si abia asteptam sa termin. Voi pune la sfarsit o poza cu produsul final al operatiei.
6. Se monteaza in blocul de sigurante de sub bord aflat sub blocul de lumini in soclul existent pozitia 6 (parca 5 este cel de pe spate) un releu de bord pentru Opel ca cel din figura (sper sa puteti daca nu sa citit codul de pe el este in dreptul simbolului GM).

7. Se verifica modul de conectare al mufelor si daca aveti cunostiinte de electrica si un aparat de masura chiar si tensiunea la halogene. Se trece la volan si se pune cheia pe pozitia de contacat motor.
8. Se comuta pe faza scurta butonul de lumini si se apasa butonul de halogene fata. Daca s-a lucrat corect totul trebuie sa fie functional. Daca nu se cauta problema.
In cazul meu masina dupa cateva ore de munca asidua (sunt mai tipicar si cand fac ceva acord atentie sporita la detalii) arata ca in poza de mai jos. Sper ca v-a folosit acest tutorial si rog cei care au ceva de adugat sau de obiectat sa o faca. Sunt dispus la critici si la aprecieri. Va multumesc pentru rabdarea de a citi acest tutorial.

P.S. Ca o sugestie pentru administratorii acestui site ar fi daca au timp si pot sa creeze o sectiune numai cu tutoriale (ceea ce s-a facut pana acum) dar numai cele care au si poze ca o poza spune mai mult decat 1000 de cuvinte.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Super bun tutorialul tau, multam !
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
daca nu gasiti bloc sau vi se pare prea scump, il puteti modifica pe cel fara buton de proiectoare in sensul ca masca aia unde ar trebui sa fie butonul pentru proiectoare poate deveni functionala. e un tutorial facut despre asta. sau daca nu va bagati mie mi l-a modificat octav si sunt multumit!
  • bestrong

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva va rog? Cum trebuie sa leg releul? Aveti cumva o poza? Va rog mult ca nu stiu cum trebuie sa fac si vreau neaparat sa ii pun proiectoare. Va multumesc.
  • bestrong

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Va rog mult sa imi spune-ti si mie unde trebuie sa pun releul, aveti o poza? De unde trebuie sa iau releul? Daca masina are cablurile din fabrica ii mai trebuie si releu? Va rog mult sa ma ajutati. Va multumesc.
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Releul are locul lui in placa aia unde sunt si sigurantele. Este releul K4 sau numarul 5 din figura de mai jos. Mi se pare ca sunt universale releele astea, cel putin ca pozitionare a pinilor.



Si mai trebuie si o siguranta de 15A pusa la pozitia 12 in figura de mai jos:



Cablurile care ajung la proiectoare le gasesti in partea dreapta pe langa claxon si in stanga in lonjeron. Sunt niste mufe albastre in care vor intra mufele proiectoarelor.
Ar mai fi blocul de lumini pe care ori il schimbi cu unul cu buton pentru proiectoare ori il modifici pe cel pe care il ai, dar asta nu am facut personal si nu pot da detalii.
Daca faci instalatia asa atunci cand aprinzi proiectoarele ti se va aprinde si un martor verde in tabloul de bord undeva in stanga martorului pentru faza lunga.
Spor!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR