Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • iliecsorin

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
vorbeste cu flores, are topic dedicat pentru electrica.
eu am rezolvat cu 100 lei montajul, cu proiectoarele mele. restul (bloc, siguranta, releu) le rezolv eu.
Skip ads

  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
iarna trecuta s-a format gheata pe firul proiectorului practic s-a lipit de bara, cand a dat caldura s-a desprins de bara si la o denivelare masina s-a lasat in jos si s-a spart acel cub de gheata, s-a rupt mufa aia care intra in proiector, daca leg firele direct pe piciorusele alea 2 are ceva?ca nu am gasit nicaieri mufa deaia care intra in proiector.
  • Cezar_sz

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:
kapp a scris:si eu sunt in situatia asta de cand mi am luat bara de la gabib77 :d
myki unde ai gasit blocul de lumini sh?

eu am precablarea.. acum unde pun releul ala?:d


Deci releul se poate cumpara de la o firma din TG Mures care aduce piese de Opel numa si noi si second.
Second releul costa 150 RON cu garantie 3 luni din cate am inteles iar nou este 250 RON cu garantie 6 luni. Il trimite prin posta cu plata cand ajunge coletul. Cred ca voi comanda si eu zilele acestea..... sa vad cum imi gasesc proiectoarele acel chit de proiectoare Hella Micro De personalizat pentru Opel Astra.....
CAUTA LA UN PARC DE DEZMEMBRARI SI VEI FI MIRAT DE PRETUL LA CARE SCOTI TOT.RELEU ,BLOC LUMINI SI PROIECTOARE DACA NU A FOST PLEZNITA IN BOT
  • ADM

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Doamne, cand vad preturi de genul 150 RON SH si 250 RON nou un releu, si sfaturi de genul ia-ti de la dezmembrari bloc de lumini cu numai 140 ron, imi pun intrebarea de ce sa-i imbogatim pe astia, cum stiu eu o firma in Ploiesti - Dancor, la care un radiator de AC costa 400 ron, iar nou in magazin 399, multe piese nu le au si stergator spate nu pot sa-mi dea, ca "se sparge geamu' de la haion" (nu ma abtin sa nu le fac reclama si tin neaparat sa le fac, ca e NEGATIVA, kit ca-mi iau avertisment, dar ei chiar nu mai au ce face cu banii...).
Avand in vedere asta, si mai avand in vedere ca nu are rost sa dam bani pe ceva ce putem face singuri (ca pana la urma cam asta-i scopul acestui minunat site), la cat am cautat eu pe acest forum informatii sa fac singur, as vrea sa sintetizez un tutorial cum sa va faceti singuri marea parte in ceea ce priveste montarea proiectoarelor pe un Astra G, cel putin care au cablurile trase (asa cum am avut eu, si cu aceasta ocazie precizez ca explic din proprie experienta, mi-am facut acest lucru singur, si e chiar foarte usor:

Ce va trebuie:
- cateva scule de baza + pistol de lipit (+ cunostinte minime de lipit 4 pini),
- 1 MICROCONTACT - pe care sigur gasiti la o telecomanda de alarma stricata (asa am avut eu), la vreo lanterna dintr-aceea laser de 2 lei, la vreun aparat de radio stricat, vreun video... sau la magazin de piese electronice cu 1 leu, cum zicea un coleg
- arcul de la o bricheta cu piatra
- un cutter
- picatura sau superglue
- rabdare, vreo 2-3 ore de munca frumoasa si indemanare !

Incepeti cu modificarea blocului de lumini (cei pe care nu-i deranjeaza faptul ca pe butonul de comanda al proiectoarelor nu va fi semnul respectiv, pe ceilalti, va rog sa dati peste 100 ron pe bloc de lumini deja echipat, sau cautati decat butonul... daca-l gasiti)

1. Scoateti blocul de lumini (prin metoda aceea cu scoaterea butonului de comanda a luminilor si cu apasarea simultana a acelor 2 cleme, sau prin metoda surubelnita la baza blocului - asa am facut eu si nu a ramas urma)
2. Separati partea electronica dinnauntru, luati-o cu voi in casa si lipiti microcontactul in locul deja cablat, simetric cu celalalt (atentie la pozitionare ca are dublu contact, e bine sa va luati dupa indicatia de pe el, sau mai sigur masurati ce pini inchid circuitul cu un aparat de masura)
3. Introduceti la loc partea electrica, respectiv blocul de lumini in bord.
4. Scoateti butonul fals SI butonul de lampi ceata spate, si modificati-l pe cel fals dupa celalalt, astfel:
- lipiti ceva cu <picatura> (mie mi s-a potrivit foarte bine un diblu de holsurub) exact la aceeasi inaltime ca la cel de la lampi spate
- trebuie sa taiati cu cutterul marginile superioare ale butonului fals la fel ca la celalalt (cand o sa le aveti in mana va veti da seama mai bine, oricum, trebuie sa arate exact la fel ca celalalt)
5. Arcul de la bricheta taiati-l in doua (comparandu-l binenteles cu celelalte doua arculete originale - trebuie sa il ajustati putin) si amplasati-le pe acele 2 locasuri deja existente.
6. Introduceti cele doua butoane la locul lor
7. Releul: ori cumparati unul, dar va rog eu Smile nu dati 150 ron sau 250 ron pe el Smile) luati unul de cielo cum spuneau alti colegi, sau provizoriu il puteti pune pe cel de la pozitia 2 parca, de la stergatorul de pe spate (aveti harta releelor si a sigurantelor pe spatele torpedoului care acopera sigurantele din stanga) eu l-am folosit pe acesta pentru ca mi-a fost furat stergatorul de pe spate si nu prea am acum nevoie de el, si este identic cu cel de la lampile ceata spate ca si amperaj). Il puneti in pozitia 5.
8. Amplasati o siguranta de aceeasi valoare cu cel de pe spate in la numarul scris pe harta sigurantelor
9. Cumparati 2 proiectoare (eu le-am luat noi cu 79 lei/buc si 2 becuri)
10. Decupati bara (am folosit cu destul de mult succes un cutter solid) (dati bara jos pentru a decupa si monta proiectoarele, altfel va kinuiti tare...)
11. Cautati prin garaj 2+2 suruburi cu piulite si saibe si doua 1+1 holsuruburi pentru fixarea lor in bara, ca la proiectoare nu va dau asa ceva
12. Conectati mufa, montati becurile, puneti capacul de cauciuc, strangeti suruburile, faceti proba, merge, montati bara, "go planet" pe sosea noaptea si probati-le Smile

Costuri:
- Microcontact - 0 lei (am avut acasa) sau 1 leu de la magazinul de piese electronice
- Bloc de lumini - 0 lei - modificat cel existent
- Trasare cabluri pana la bara - 0 lei - le-am avut trase din fabrica - cu mufe cu tot
- Bara cu decupaj existent - 0 lei - cea existenta are traseul de decupare a formei pentru proiector, cu un cutter se rezolva
- Proiectoare 79 lei/buc + 20 lei becurile
TOTAL - un minim de 180 lei, asta daca nu puneti cine stie ce bece dishtepte, blue--night-daylight-super-extra-vision.

ATENTIE - probleme aparute pe parcurs:

- contactele mufelor din bara, erau pline de pamant, curatati-le bine cu un ac, si apoi dati cu spray de contacte pentru curatare daca e nevoie... si e nevoie
- la introducerea lor in mufa proiectorului, am avut o problema (si am vazut pe forum ca nu am fost singurul) si anume ca a intrat unul dintre contatele proiectorului inauntru... l-am scos cu o penseta si un ac si le-am pus cate o picatura de "picatura" la baza

Acestea fiind spuse, eventualele corecturi sau completari va rog sa le postati, pentru a ajuta si pe cei care vor sa faca singuri, cu bani putini aceste lucruri.

Si vreau sa mai spun ca pe mine ma ajutat fi-miu de 1,6 ani, care-mi mai lua cate o surubelnita si-o mai baga prin unele gauri, d-apai voi cu un prieten/nas/fin/vecin pe langa voi, si cu ceva beri puse dinainte la rece si "veti fi mirati" de cat de palpitant va fi -VS- dat bani pe bloc de lumini si ingrasat unele firme de dezmembrari ca minunatii astia de langa mine... sa nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu ei, iei cu placere cate o piesa cand ai nevoie, dar sa pui la pret ca nesimtitul si sa nu ai piese de baza cand e parcul plin cu busituri, sau sa nu vinzi un stergator spate ca "se sparge geamu' dom'le, cum sa scot ala de-acolo pt dumneata? Il platesti tu daca se sparge ?" - asta e prea de tot !
Skip ads

  • iliecsorin

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
in weekend ma apuc si eu de mermelit la blocul de lumini ca nu mai tine, face nevasta misto de mine ca am lasat lucru' neterminat (primul post pe pagina asta e tot al meu, din iunie, 3 luni am lenevit).
microcontact iau de la un maus "aranjat" de fi-mea (e bun ? e prea mare ?), arc de la pix ? daca nu, sparg o bricheta si fac rost si de arc.
soare sa fie ca sa pot bea BR.
Imi pun si niste CCFLuri (vopsite eventual cu bleu) sub masina si ies la agatat.
  • ADM

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Microcontactul - daca este dintr-ala patrat cu 4pini, e bun...de obicei mausii au de-alea dreptunghiulare mai mari... dar daca este identic cu cel existent pe placa, e super. iar arcul de la pix nu e bun, e mult prea gros in diametru, cel de bricheta iti spun eu ca e perfect... tre sa-l compari oricum cu cel de la butonul celalalt si ai sa-ti dai seama imediat.
  • iliecsorin

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
In sfirsit am reusit sa am si eu proiectoare functionale.
Citeva observatii:
- arcul de la pix e mare (cum au zis si antevrobitorii) asa ca am stricat singura bricheta din casa. Lungimea arcului a fost perfecta, taiat in 2 a dat exact aceeasi lungime ca si bucatile originale.

- butonul fals a avut marginile cu 3 mm mai mari decit butonul functional asa ca a trebuit sa il chem pe domnul Stanley sa le taie la nivel.


- le-am pus unul linga altul ca sa vad exact ce lungime trebuie sa aiba piciorul si ca sa stea paralel cu cel original. In lipsa de minimenghina am folosit 2 elastice.

- pe post de picior am folosit o bucata de mina de pix, pe care am "inflorit-o" la baza pentru a avea o suprafata cit mai mare de aderenta la adeziv. Tot domnul Stanley a facut 2 taieturi in cruce la capatul minei ca sa obtin 4 aripioare. Poza nu e foarte clara dar sper ca explicatia suplineste.

- microcontactul de la mouse e model dreptunghiular mare, intr-adevar, am luat de pe o placuta pe care o aveam prin casa. Montarea nu pune probleme, nu trebuie sa masurati care contacte sint pereche, trebuie doar sa urmariti asezarea picioruselor pe laterala, ca la cel original.


- cea mai grea operatie a fost introducerea microcontactului pe placuta de cablaj din cauza locului destul de ingust.

Produsul final:


I-am adaugat si o "saiba" din textolit de pe aceeasi placa de pe care am luat microcontactul pentru stabilitate.

THE END
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
felicitari frumos facut tutorialul si pozele sunt foarte explicative...
Skip ads

  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut am si eu o problema cu farurile de ceata:
-se aprinde martorul verde
-rezistenta e ok
-se aprinde numai ala dein stanga
-trebuie sa cumpar un bec de ceata h3 55w.
cum il pot schimba cine ma poate ajuta ?
stima pt tutorial
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ca sa nu dai bara jos, poti ridica masina pe cric sau pe-o bordura (numai cu rotile de pe partea unde-ti este ars becul), te bagi sub masina si-ai sa vezi imediat cum poti schimba becul Smile
  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:ca sa nu dai bara jos, poti ridica masina pe cric sau pe-o bordura (numai cu rotile de pe partea unde-ti este ars becul), te bagi sub masina si-ai sa vezi imediat cum poti schimba becul Smile

merci!
  • bambucea

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2011

  • Mesaj Privat
salutare.am un bec ars la proiectoare la astra g,imi spune si mie cineva ce fel de bec imi trebuie?
multumesc
Skip ads

  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
H3
  • bambucea

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2011

  • Mesaj Privat
multumesc raku21
  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
bambucea a scris:salutare.am un bec ars la proiectoare la astra g,imi spune si mie cineva ce fel de bec imi trebuie?
multumesc

atentie sa nu cumperi chinezarii,vezi ca alea sunt de 100w si tie iti trebuie h3 50w
  • bambucea

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2011

  • Mesaj Privat
r3chinu a scris:
bambucea a scris:salutare.am un bec ars la proiectoare la astra g,imi spune si mie cineva ce fel de bec imi trebuie?
multumesc

atentie sa nu cumperi chinezarii,vezi ca alea sunt de 100w si tie iti trebuie h3 50w

merci
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
raducrisstian a scris:
CosmineLis a scris:E din 2003 masina si este adusa din Germania .Cred ca sunt al 4-lea ghinionist Smile)

Sunt sanse mari sa fii, se pare ca de prin 2003 nu au mai pus cablajele la unele masini. Dar nu dispera! Se rezolva. Exista si cazul mai nefericit, zic eu, sa nu ai cablajul prin bord. Eu zic sa incerci intai sa vezi daca se aprinde martorul din bord (modifici blocul, montezi releul si siguranta si ar trebui sa se aprinda martorul chiar daca nu ai pus proiectoarele). In cazul asta inseamna ca pana la mufa X1 ai cablul tras. Daca ajungi in etapa asta, mergem mai departe.
Succes!


Ieri la intalnire am luat de la cineva un bloc de lumini cu buton, am pus siguranta , am luat releul de la ceata spate si s-a aprins becul in bord.
Urmatoarea etapa este sa caut mufa x1? pe unde o pot gasi?
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cauta la dezmembrari...
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ai inteles gresit Smile) Mufa X1 este pe masina dar trebuie sa vad exact unde este amplasata .
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR