Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • cyipy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am un opel vectra c din 2003, cu motor y20dth si trebuie sa schimb chitul de ambreiaj inclusiv volanta. Am primit o varianta cu chit Valeo conversie cu volanta simpla.
Intrebare? A mai montat cineva asa ceva? este multumit de rezultat? mai necesita cumva si alte modificari?
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu am vazut ceva pe Ebay.uk conversie la volanta cu masa simpla dar sigur nu era Valeo ...nu stiu ce sa spun,da si tu jos ambreiajul (ca nu ai nimic de pierdut) si vezi daca se potriveste si tine-ne si pe noi la curent cu informatiile ca suntem multi cu volante cu masa dubla care la un anumit nr. de km trebuie schimbata.Multumesc.
  • teoboss

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare nu mai necesita nimic schimbat sau adaptat vine totu la pachet volanta placa disc iar rulmentul se cumpara separat si eu sunt interesat de asa ceva este undeva la 23 de mil tot kitul fara rulment .Volanta masa simpla=(la pret )volanta masa dubla e vorba doar ca scapi de volanta cu masa dubla si nu mai pica asa des
  • teoboss

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Si niste poze...
Cand o sa schimb kitul de ambreaj(foarte curand)sigur o sa trec la volanta cu masa simpla
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Dar v-ati gandit prima data si DE CE a fost pusa volanta cu masa dubla la motorizarile Diesel ? Exista inclusiv pe masinile VW si Audi. Tocmai sa absoarba vibratiile motorului diesel si sa nu iti strice cutia. Motiv pentru care si fulia de la vibrochen pe care sta cureaua de accesorii are cauciuc turnat in ea si niste arcuri, acelasi sistem ca la volanta de masa dubla. Eu unul nu as pune asa ceva pe masina.
  • teoboss

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Noi ne-am gandit dar pe vectra b aceeasi motorizare de ce nu sa pus volanta cu masa dubla.........?
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ToX a scris:Dar v-ati gandit prima data si DE CE a fost pusa volanta cu masa dubla la motorizarile Diesel ? Exista inclusiv pe masinile VW si Audi. Tocmai sa absoarba vibratiile motorului diesel si sa nu iti strice cutia. Motiv pentru care si fulia de la vibrochen pe care sta cureaua de accesorii are cauciuc turnat in ea si niste arcuri, acelasi sistem ca la volanta de masa dubla. Eu unul nu as pune asa ceva pe masina.
Da-mi voie sa te contrazic in legatura cu fulia de vibrochen...are doar cauciuc (care in maxim 1,5 ani se duce ) nu are nici un arc ,am experienta celor 3 fulii schimbate in 3 ani de cind am masina,prima era originala si chiar nu avea arcuri care nu au nici un rost prinse in cauciuc.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Volanta cu masa dubla e foarte foarte marfa...in teorie. Smile) In practica, pe masinile cele mai comune nu e deloc fiabila. Personal si eu am studiat conversia la masa simpla pentru Z19DTH si am ajuns la concluzia ca merita (750E tot kitul, cu disc cu kevlar). Legat de vibratii, daca e bine facut kitul de conversie le vor absorbi arcurile din discul de ambreiaj. Cutia sigur nu se rupe, daca stam sa ne gandim, au fost motoare mult mai spartane care foloseau masa simpla si nu au mai rupt cutii.
Ce e cel mai important la o astfel de conversie, este ca volanta si discul de ambreiaj sa fie bine gandite pentru a putea absobrii vibratiile din motor, altfel o sa bata. Smile

Adi G.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu nu as pune volanta cu masa plina
si nu din cauza faptului ca s-ar duce cutia de viteze (care SH e mai ieftina decat un kit de amberiaj cu masa dubla) ci din cauza ca acele volante cu masa dubla au un rol mult mai important in atenuarea vibratiilor pe care le poate introduce motorul in toata caroseria...
practic volanta echilibreaza motorul si vibratiile aproape ca nu exista in caroserie...
acum fiecare face ce vrea cu masina lui...
eu am schimbat kit-ul cu unul de la LUK, exact cum a fost pe masina, tot cu masa dubla.
prefer ca odata la 60000 de km sa schimb doar volanta si eventual rulmentul daca da semne de oboseala...
placa de presiune si discul de amberiaj se duc foarte greu si oricum am o pereche de rezerva care arata impecabil...
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Stiu octavia 1.9tdi cu kit de conversie facut custom, si nu bate deloc. E foarte important pentru motoarele diesel cum se face volanta si restul kitului de ambreiaj pentru conversia la single mass, pentru ca daca nu sunt produse corect vor aparea vibratii. Ca o idee generala pe motoarele diesel se evita folosirea unei volante foarte usoare din aluminiu tocmai din cauza asta. Discul de ambreiaj pentru volanta masa simpla in cazul unei conversii nu l-am studiat, dar presupun ca arcurile avand o cursa mai scurta decat cele din volanta sunt oarecum progresive din punct de vedere al rigiditatii.
Oricum, eu sunt 101% hotarat, cand o sa-mi pice ambreiajul, direct single mass pun, mai ales ca acest kit e garantat pana la 600nm.

Adi G.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:eu nu as pune volanta cu masa plina
si nu din cauza faptului ca s-ar duce cutia de viteze (care SH e mai ieftina decat un kit de amberiaj cu masa dubla) ci din cauza ca acele volante cu masa dubla au un rol mult mai important in atenuarea vibratiilor pe care le poate introduce motorul in toata caroseria...
practic volanta echilibreaza motorul si vibratiile aproape ca nu exista in caroserie...
acum fiecare face ce vrea cu masina lui...
eu am schimbat kit-ul cu unul de la LUK, exact cum a fost pe masina, tot cu masa dubla.
prefer ca odata la 60000 de km sa schimb doar volanta si eventual rulmentul daca da semne de oboseala...
placa de presiune si discul de amberiaj se duc foarte greu si oricum am o pereche de rezerva care arata impecabil...
Tu ai avut pe masina ...kit ..LUK ...?? Eu am avut o combinatie LUK SACHS....poate gresesc eu in ceea ce scriu!!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da. Tot luk am avut.
Masina ta e mai noua si poate de asta a fost altceva...
Skip ads

  • cyipy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Saluatre, am desfacut cutia si am avut surpriza sa constat ca discul de ambreiaj de la chitul de conversie Valeo nu se potriveste cu priza de la cutie (priza cutie 14 dinti), asa ca am dus valeo inapoi si am luat tot luk cu masa dubla. Eu am un vauxhall.
  • kaligula11

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu am un vectra c z19 dth abia acum la 220000km face galagie volanta. In cazul meu am sa pun tot masa dubla , desi chestia cu vibratziile mi se mare ca e mai mult de marketing. Sper sa tina kitul nou cat a tinut cel original
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca te tine suta de mii aa fii fericit...
  • synergist

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
pana la urma, a pus cineva pe masina un kit de conversie si este OK?

multumesc
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu am pus LUK , cand mi-a picat volanta, tot cu masa dubla, si am 50000 km, merge impecabil. am schimbat tot , inclusiv rulment , placa, disc. Daca nu o fortezi cu plecari de pe loc ca nissan gtr atunci te va tine mult si bine.
  • synergist

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
imi poti spune de unde ai luat te rog, pentru ca de 2 zile caut si nu gasesc:(

*masina Astra H 1.7 CDTi, 101CP(74kw), 2004, Z17DTH

multumesc frumos
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sincer nu mai stiu, era un baiat prin Timisoara care le aducea direct din Germania. M-a costat 2700 ron tot kitul prin 2010 parca l-am schimbat. Cred ca poti sa dai un search pe forum si sigur gasesti. Era un tip Horatiu, care nu se mai ocupa, si am mai gasit pe cineva dar nu mai stiu cum il cheama.
  • synergist

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
pai ca bani nu stiu cat de mult mai renteaza conversia, in cazul acesta

http://www.autokarma.ro/set...848/10150/10151/0
= 1427 lei disc+rulment+placa
http://www.autokarma.ro/vol...848/10150/10157/0
= 1011 lei volanta

multumesc oricum
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR