Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • silvio

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2006

  • Mesaj Privat
daca abia a iesit din fabricatie mai ai de asteptat,a mea a iesit din fabricatie de o luna si ceva si tot nu am luat-o.
Skip ads

  • ChrissMarx

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI 90cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
danielbuca>zi-mi si mie cu cine iau legatura direct la opel sa ma interesez si eu cum sta treaba
si apropo de masina....nu stiu daca tocmai iesise din fabrica.....ei mi-au zis ca este iesita da nu de cate zile......deci putea sa fie si de 2 sapt iesita ca de atunci nu mai sunasem Very Happy
  • ChrissMarx

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI 90cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
propunerea mea este urmatoarea :ne stranem toti in fatza la opel cu contractele in mana si mergem si le cerem toti ba un pachet optional in plus ba o alarma ba jante ca altefl ii dam in judecata.....nu se poate asha ceva asta e bataie de joc
  • danielbuca

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si eu ma gandesc serios la treaba asta.
nu mi-ar strica si mie o navigatie pe masina sau mai stiu eu ce
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
De curiozitate, cati ani aveti de inca mai puteti gandi asa!?
Eu ma gandeam sa defilati in fata la guvern Very Happy
  • danielbuca

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:De curiozitate, cati ani aveti de inca mai puteti gandi asa!?
Eu ma gandeam sa defilati in fata la guvern Very Happy


Varsta nu conteaza ... oricum sunt mai batran decat iti inchipui Smile

Iti dai seama ca ce spunea ChrissMarx este o declaratie de intentie si nu o recomandare de actiune.

Oricum, ca idee: eu azi am discutat cu avocatul meu, am verificat contractul si toata comunicarea cu ei iar pe 3 ianuarie le trimit notificare apoi ii dau in judecata.
Motivul? E simplu:
- au incalcat contractul
- eu am platit inmatricularea si asigurarea inca de anul asta (a fost inclus in plata initiala) iar la anul va costa mai mult (dupa 1 ian) ... iar eu sunt constient ca masina nu va veni inainte de 1 ian .
- eu am platit, la impunerea lor, casco incepand cu 1 decembrie iar in dec nu am avut masina deci 100 si ceva de euro sunt aruncati pe fereastra.

Daca mai e cineva in situatia asta, cu acelasi dealer, si vreti sa faceti lucrul asta va pot indruma.
  • gatonisus

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ti-a spus avocatul cat va dura pana cand se va termina procesul?
Si dupa ce se va termina procesul ce poti sa obtii si in cat timp?
Ti-a garantat ca vei castiga?

Teoretic sunt perfect de acord cu tine si te-as sustine sa ii dai in judecata si sa le iei despagubiri sa ii usture. Dar suntem in Romania si justitia este ca in Romania.
Eu doar te avertizez ca trebui sa te inarmezi cu mult calm, cu multi bani de cheltuit (pe avocati) si sa fii constient ca se poate intampla orice (inclusiv sa nu castigi, chiar daca ai dreptate).
Iti dau sfatul asta din proprie experienta cu justitia romana.

In rest bafta si cere-le cat mai multi bani ca si despagubiri, poate se invata minte si incep sa isi onoreze contractele si vor presta servicii mai de calitate.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu merg pe principiul -pe astia ii avem, cu astia defilam-
La cata lume se plange ar fi trebuit sa ma duc s-o iau de afara, ce sa fac? Sunt constient ca dureaza si ma consolez cu gandul ca masina va veni si atunci voi zambi Very Happy Nu stiu de ce aveti impresia ca daca dati ap 10.000E pe o masina, aduceti un mare beneficiu umanitatii si ar trebui sa primiti tratamentul de rigoare. In fond este o masina ieftina si clientul ar trebui sa aiba o pretentie mai moderata. Nu contest ca muncim destul pentru aceasta masina ieftina insa sunt multi care au probleme cu masini de 10 ori mai scumpe(termen de livrare, service, servicii).
Skip ads

  • IulianB

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
c'monnnn !!!! crezi ca conteaza cat platesti pe bun ca sa ai parte de un tratament corect din partea vanzatorului ???? asta e o conceptie iesita din tipar !!!!! daca toata lumea ar gandi asa numai cei cu multi bani ar trebui sa fie tratati cum trebuie se restul .... la coada!!!!! ce inseamna asta ??? maine -poimaine intram in UE si ne comportam ca acum 15 ani ????
Ce naiba !!!!! Ma dezamagiti !!!! Cereti ceea ce vi se cuvine, nu va coditi ca ati dat pe masina 10k sa 13k si nu 100k de euro!!!!!
  • p.alex

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu actiunea lui danielbuca.Sigur,e usor sa stai pe margine si dai indicatii(ma refer la mine).Dar in principiu este un contract neonorat si atunci se pot cere daune interese.Din nefericire sunt sigur ca contractul nu e beton (asa cum a fost si la mine)si avocatul trebuie sa fie specializat in ''contracte''de acest gen.La mine scria ca orice litigiu legat de aceasta "CONVENTIE"se poate rezolva pe cale amiabila iar cand nu este posibil se va apela la instantele de judecata competente.Legea aplicabila acestei conventii e legea romana.(Dealer Di-Bas,noiembrie2006)Nu au fost probleme masina venind mai devreme decat cele 80 zile trecute in conventie.Eu zic ca merita incercat o actiune de acest fel.
  • gatonisus

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2006

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:Eu merg pe principiul -pe astia ii avem, cu astia defilam-

Nu stiu de ce aveti impresia ca daca dati ap 10.000E pe o masina, aduceti un mare beneficiu umanitatii si ar trebui sa primiti tratamentul de rigoare. In fond este o masina ieftina si clientul ar trebui sa aiba o pretentie mai moderata. Nu contest ca muncim destul pentru aceasta masina ieftina insa sunt multi care au probleme cu masini de 10 ori mai scumpe(termen de livrare, service, servicii).


Sunt dezamagit sa constat ca gandesti asa. Pai fraieri sa fie astia de la Opel (sau orice alt prestator de servicii sau vanzator) sa isi schimbe mentalitatea cu asa clienti.
Si doi lei daca dau, sunt banii mei, si pentru banii aia prestatorul de servicii trebui sa faca exact ce mi-a promis ca imi face.
Daca eu nu as da aia doi lei el ar muri de foame.
  • ChrissMarx

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI 90cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
La multi ani un an nou fericit!!!
Am sunat azi la GTT sa-i mai intreb ce e cu masinutza mea.....bineinteles ca nu a raspuns deloc la mobil gagik de acolo si am sunat pe fix....am stat si acolo vreo 10 min in continuu suna si nimik....intr-un final raspunde unu...ii zic ca vreau cu don'soara...si vine o intreb care e treaba si imi zice acelasi lucru care mi l-a zis si acum o saptamana.....masina este la Gyor asteapta sa fie incarcata.......bai frate din moment ce ai masini la greu ce asteapta acolo nu e normal sa suplimentezi transportu ??? Sper sa ne vina la toti masinile cat mai repede ca eu unu o asteptam asha de Craciun da vad ca moshu m-a uitat Sad(
Skip ads

  • danielbuca

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ChrissMarx a scris:La multi ani un an nou fericit!!!
Am sunat azi la GTT ... da vad ca moshu m-a uitat Sad(


Eu nici nu am mai sunat la ei.
Dupa ce i-am anuntat ca ii dau in judecata imediat dupa revelion am tot primit mailuri de la ei ... ca se rezolva, ca vine masina pana in revelion, etc, etc. .

Nu ma mai intereseaza.

Am inceput sa imi caut alta masina la aceeasi valoare ... sa vad acum ce gasesc.

Iar de dat in judecata ii voi da pt ca merita.
Nu conteaza milioanele cheltuite pe taxiuri si nici concediul meu de care s-a ales praful ... dar nu o sa uit cum am stat eu 1 ora in fata la un hypermarket, incercand sa gasesc un taxi (asta se intampla la 12 noaptea).

Regards si un an nou cat mai fericit,
  • danielbuca

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
gatonisus a scris:Ti-a spus avocatul cat va dura pana cand se va termina procesul?
Si dupa ce se va termina procesul ce poti sa obtii si in cat timp?
Ti-a garantat ca vei castiga?

...

In rest bafta si cere-le cat mai multi bani ca si despagubiri, poate se invata minte si incep sa isi onoreze contractele si vor presta servicii mai de calitate.


Procesul va dura dar, din fericire, sunt sigur de victorie.
Este un caz foarte simplu de incalcare a unui contract care atrage de la sine anumite pierderi.

Oricum, am de ales intre a merge spre o despagubire cat mai mare sau spre a face public cazul si sa merg in presa.
  • ChrissMarx

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI 90cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ce sa zic bafta sa-ti gasesti alta masina.....bafta cu procesu poate asha o sa se mai destupe si ei la minte.....
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
@chriss marx
Cu cine lucrezi la GTT? Eventual da-mi pe PM.
  • danielbuca

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:@chriss marx
Cu cine lucrezi la GTT? Eventual da-mi pe PM.


Ai tu pe cineva acolo? Smile
  • biro

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Meriva 1,7CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
danielbuca a scris:tocmai am verificat contractul in seara asta.
scrie 10 saptamani.


in cazul in care va intereseaza si o evolutie a intamplarii:
nu am mai dat mail in DE dar am dat la directorul de vanzari pe SE Europei (un roman).
vreau sa spun ca am primit raspun destul de repede si mesajul a fost cat se poate de ok.
mi-a cerut cateva date despre comanda, i le-am dat partial azi si restul le voi da maine.
sa vedem cum evolueaza lucrurile.


trimite si mie te rog adresa de mail la care ai trimis tu la adresa cristian.marin@biroexpert.ro multumesc mult
  • biro

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Meriva 1,7CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
eu am comandat 2 opel meriva pe 30 noiembrie si miau spus ca dureaza 8-10 saptamani
pe 15 au iesit din productie .

ce credeti ?
mai am mult de asteptat?
  • Monicorsa

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
[quote="p.alex"]De necrezut! Ieri un prieten a comandat un Opel Corsa 1,3CDTI la Di-Bas. Termen de livrare 8(opt) luni ! I-am spus sa-mi aduca contractul sa ma uit ca nu il cred. Exclamation Question Rolling Eyes[/quote]

pai eu am dat doar un mail informativ: la erebus mi-au spus ca dureaza 8( opt) luni, la Radacini 4( patru)...astept mailuri din tara, deja
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR