Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am schimbat rotile aseara cu cele de vara si am observat ca unul din prezoanele rotii stanga fata se invarte in gol. Prezonul are ceva filet si trag concluzia ca filetul din rulment ar fi stricat.

Cam ce solutie de remediere as avea in situatia data. Nu stiu si nu cred ca ar fi prea bine sa merg in 3 prezoane si mai ales pe fata.

Voi ce spuneti?
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La unele masini (unele modele de Ford, de exemplu) prezonul este bagat presat in rulment iar strangerea rotii se face cu piulita. Ai putea cumpara un asemenea prezon dupa care sa ajustezi gaura stricata (la sutime de milimetru) dupa cota prezonului. Atentie, prezonul are pe cota de presare cateva striatii care maresc cota cu 0,1 mm (o zecime de milimetru), deci cota pentru gaura se masoara in fata striatiilor (spre filet). Nu te apuca de treaba daca nu masori un prezon ca sa vezi daca o sa iasa smecheria (cota prezonului trebuie sa fie mai mare decat gaura din flansa ta). In cele din urma poti sa fixezi acel prezon (cel de Ford sau altceva) si cu cateva puncte de sudura (doar sa nu se invarta cand strangi sau desfaci roata), dar trebuie sa fii atent sa nu incalzesti prea tare rulmentul.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Schimba ce este defect, nou, asa cum a fost din fabrica...nu te juca cu improvizatii...parerea mea. Un prezon de roata nu se compara cu, de exemplu, un surub de la carcasa volanului...cred ca intelegi ce vreau sa zic...
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Sustin parerea colegului sorindf2000! Daca viata ta si a a familiei tale costa cat un rulment, atunci alegerea iti apartine! Daca in alte locuri mai putem vorbi de o mica improvizatie, la capitotulu directie si frane nu e loc de targuiala! Mult noroc!
Skip ads

  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Siguranta pasagerilor si a soferului este prioritara , asta e clar. Ar trebui schimbati ambii rulmenti ca sa fie treaba buna.
Eu am si CASCO si ma gandeam sa il schimb pe asigurare dar ce as putea invoca? Macar unul si pe al doilea il cumpar eu.
Si cand ma gandesc ca asta se datoreaza "mecanicilor destepti" ce infileteaza prezoanele cu pistolul cu aer comprimat fara sa-l ghideze la inceput cu mana pe filet.
  • 212SMA

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu la o Astra G din 2007 Z14XEP. Pe fata un filet etre stricat. Intrebarea mea este ce trebuie schimbat?
Rulmentul de la roata? In el este filetul de prindere al prezonului? In flansa nu este filet? Vreau sa stiu exact ce trebuie inlocuit sa nu dau banii degeaba pe vreo piesa
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR