Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • flaber

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua, tuturor.....

Nu stiu unde pot sa laud masinuta, asa ca incerc la aceasta rubrica. Incerc sa fiu scurt si la obiect.
Asa cum am trecut si la subiect, masina are 237000 km, fiind inmatriculata prima data in 2007, prin mai. Ca la orice masina, am schimbat consumabilele, filtrele de aer, ulei si polen, uleiul si stergatoarele...
Anul trecut , la putin peste 200 de mii de km , s-au defectat sondele lambda. A fost trist, sunt doua si destul de scumpe. Le-am schimbat si totul a revenit la normal. Acum , zilele astea , sunt programat sa-i schimb telescoapele spate. Nu stiu ce are masina original, dar pun KYB pe gaz.
Nu cred ca schimbarea de pivoti sau bucse e importanta, la drumurile noastre....dar nici acestea prea des.
In rest...folosesc uleiul original GM, 5W 30, cu care a venit masina.
La distributie nu am umblat, fiind pe lant si fara probleme, la cutie nu am umblat....
Masinuta are din fabrica incalzire in scaune si volan, dar nu are mp3 si cruise control. Cruise-ul l-am montat eu, ulterior, dupa indeluuuungi discutii cu anumiti mecanici Opel, care imi spuneau ca nu se poate....

Cred ca pot sa spun, deci, ca este o masina foarte fiabila. Intr-adevar nu a avut foarte multi soferi...doar eu si sotia...
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Incearca un topic de prezentare la ”Ai un Opel, sa-l vedem”

Daca era Diesel schimbai mult mai multe.
  • flaber

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat


daca....daca.....

am tot citit si am discutat cu diversi soferi, iar concluzia e clara....din punctul meu de vedere...
in afara cazului de ghinion crunt....daca ai grija de masina....tine mult si bine.

am avut un diesel....de la peugeot, la 100000 km nu am schimbat nimic, in afara de consumabile. apoi am vandut-o. am vorbit cu noul proprietar si abia la 140 de mii a schimbat puntea spate. (probleme standard la acel model de masina)

ghinion crunt....? = masina noua, unic proprietar, s-a stricat ceva la sistemul de racire, accident stupid si reparatie proasta si a ramas cu sechele, necesita schimb ambreaj, nu merge uniform la relanti....si asta pana in 40000 km....
  • geimsbond

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Ma bucur sa aud ca esti multumit de Corsa ta.
Dar,ca sa ne putem bucura si noi macar vizual,fa-i o prezentare aici https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=1 ! Very Happy
Skip ads

  • flaber

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Cum pot sa fac sa pun poze? Nu sunt limitat la dimensiunea pozelor? Am incercat sa pun o poza, la avatar parca si imi cerea de maxim 14kilo... Si nu am..
Cat despre maina, ca si aspect....nimic schimbat fata de fabrica, la exterior. Dupa sarbatori as vrea sa-i pun folie neagra pe spate si termica transparenta pe fata...
In rest.... As vrea sa o aduc, la interior, cam asa...(sper sa vedeti poza)....


Adica am volan incalzit, dar vreau volan incalzit si cu comenzi si vreau cel putin mp3 , Opel.
Daca merge poza asta am sa mai pun poze cu limuzina...daca vreti. (Asta asa, sa ma dau mare cu o masina de serie Laughing )
  • flaber

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat
....minunata si extraordinara corsa D, n-am ce sa zic.....doar ca am uitat sa spun ca "nu prea " are motor...Smile)
Adica, cei de la Opel s-au grabit cand au scos motorul de la coacere, asa ca nu e prea crescut, are 80 de cai frumosi si nu are decat 1200 cmc....
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Pai inca ai multi cai Smile la 1.3 ai z13dt ai abia 70 cai Smile asa ca Smile fi multumit! apropo imi place navigatia ta la nebunie! pacat ca nu ai clima automata dadea mult mai bine ! in rest toate cele bune !(sau poza e doar informativa?)
  • flaber

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Da....navigatia e informativa...acolo as vrea sa ajung. Dar as vrea ceva de la opel, sa pot sa am comenzi pe volan.
Si apropos de clima....eu am aer conditionat...se poate inlocuii tot blocul de butoane cu bloc de clima?
Zilele astea fac ceva poze si va arat...k
Varianta actuala...
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
da se poate numai ca trebuie sa pui senzori de temp int. aeroterma si mai multe .. la mine ma ajunge undeva la 1000 euro cica piesele din pacate .. dar orice se poate bani si rabdare sa ai
  • flaber

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Hm....nu prea mai merita... Ma gandeam ca pot lua de pe una lovita, caseta de clima si inlocuiesc ceva mufe doar....si ca nu asung asa departe cu banii....
Raman sa caut volan cu comenzi si incalzire...dar dupa ce-i fac povestea cu foliile pe geamuri, apoi un mp3 de la opel..
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
iti recomand un cd30 opera daca tot. cand schimbi volanul trebuie sa cauti si modulul de comanda pt acel tip de volan.
  • flaber

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Stii ceva..pe undeva, la pret bun? Am vazut ca e diferenta intre cd30 pt corsa si pt astra..asa-i?
Mie imi trebui unul cu fata neagra, bordul meu e negru lucios...oarecum varianta de cosmo...
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
si scuze dar scriu de pe telefon la acel radio cu gps trebuie sa schimbi cablu de antena sa pui cu tot cu reeptor de gps ca sa dea bine. mie unu nu imi place sa umblu cu N antene pe masina
ar mai fi varianta sa incerci lasectiunea vand/cumpar poate are cineva si la dezmembrari.
  • flaber

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E clar...e o problema cu site-ul....vad ca si tu ai postat acelasi lucru de 2-3 ori..si eu...
Nici mie nu imi place cu N antene....
Multam de sfat cu vand/cumpar...
Dupa paste ma ocup de geamuri si apoi vedem...dupa buget.
  • flaber

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am facut 2-3 poze sa ma dau mare cu masinuta. Nu este nimic iesit din comun...dar este minunata. Very Happy
Pentru cunoscatori....as vrea un mp3 sau navigatie, de la opel, dar care sa aibe fata in culoarea bordului...adica a consolei centrale...acel negru lucios. Stie cineva?
Imaginile apar rotite , aparent fara nici o logica. Au fost facute normal...stie cineva sa le intoarca?

Nu am pus si poze exterioare pt ca in afara de negru metalizat si mult praf, nu are nimic....
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Asa vreau sa retapitez si eu scaunele de la corsa c .. is superbe Smile
  • flaber

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Sincer sa fiu asa a fost luata masina...scaune,bord si fete de usi, negru cu rosu.
Daca te bate gandu de retapitare, gandeste-te si daca nu vrei sa pui incalzire in scaune.
Sau poti cauta pe la dezmembrari una lovita si sa iei scaunele de la ea. eu nuam vazut decat pe modele din 2007, mai ales incepnd cu 2008.
Trebui sa dau vina pe sotie, ea a vrut varianta asta negru cu rosu....si acum imi place si mie.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Retapitarea mi-o fac singur incalzire in scaune nu stiu daca are ea din fabrica ... doar eventual sa cumpar sistemul si sa il implementez . deja am dat 1 data tapiteria jos si mna .. ea fiind 2/3 usi scaunele sunt rabatabile si ori pun incalzire pe spate ori la fund ... si mna daca pun pun pt amandoua parti si ambele scaune o treaba din fabrica
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR