Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • susu896

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut. De ceva timp ma tot chinui sa-mi aleg o masina si nu prea stiu ce sa aleg. Pana acum am condus o Astra G 1.6 din 2002 si a venit vremea sa o schimb. Dupa ce m-am saturat sa tot ma rog de Astra in depasiri am hotarat sa-mi cumpar ceva mai puternic. Am fost la Opel (di-bas) am cerut oferte.
Problema este ca am vrut Diesel, dar cei de acolo m-au sfatuit sa aleg benzina. Eu merg 90% merg cu ea in oras, si doar in concediu ies din Bucuresti. Eu merg cca 15000 km/an si probabil ca diferenta de bani nu este prea mare. Am inteles ca dieselul cu DFP consuma spre 8-9 L in oras, si probabil si reviziile sunt mai scumpe.

Asa ca m-am oprit la Insignia 1.6 180 cp. Are cineva masina? Cum se comporta? Cat consuma in oras? In oferta ei scriu 10.7 L in oras ce mi se pare mare.

Recunosc ca am tradat si am cerut oferta si la Ford Mondeo 1.6 Ecobost 160 Cp, unde consumul este mai mic si are si un cuplu un pic mai mare. Dotarile si preturile sunt la fel.

Asa ca va rog sa ma sfatuiti ce sa fac?

Multumesc

Manuel
Skip ads

  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu te astepta la un consum mic pt motorul asta.....daca vrei consum ia-ti altceva, nu insignia...daca vrei eleganta si confort, fara sa te uiti la consum, consumabile ia-ti insignia
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Despre motorul de 1.6 de pe Insignia nu pot sa iti spun prea multe. In schimb, daca te intereseaza iti pot da niste detalii despre Ecoboostul de 1.6 de pe Mondeo. Un prieten in Ploiesti are masina asta ca masina de serviciu. Consum in oras, la un mers de descreierat (nu-i masina lui, nu-i benzina lui) de 10-11-12.
Am facut si un drum impreuna, el cu Ecoboostul cu 5 persoane in masina si bagaje, eu cu Mondeo 1.8 Tdci 125 CP, 3 persoane si ceva bagaj. S-a mers de la Ploiesti la Ocna Sugatag unul dupa altul prin rotatie, cand eu in fata, cand el. Regimul de mers a fost destul de "agitat", eu cu detector radar, el cu statie. La destinatie eu am avut consum de 6,2 L/100km, el 7.3L/100km. Pe anumite portiuni de drum, chiar daca avea greutate mai multa in masina, m-a cam alergat, am cam facut eforturi sa ma tin dupa el, mai ales la demaraje.
Mondeo MK4 este cam la apus de cariera, anul asta apare MK5-ul, e posibil sa prinzi niste oferte foarte bune de pret la masina asta.
Oricum, fa drive-test cu ambele si vezi care iti place mai mult.
  • susu896

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc. Ideea nu este ca ma uit foarte mult la cosum, dar sa ajungi in oras la 14-15 L mi se pare foarte mult si mai bine cumpar un diesel. Eu neavand pana acum Diesel, habar nu am ce trebuie sa fac ca sa protejez motorul, mai ales ca drumurile mele prin Bucuresti sunt intre 3-7 km, deci nici nu apuca sa se incalzeaca ca ma opresc.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Exact ce ai spus tu este si motivul pentru care nici eu nu mai vreau sa cumpar diesel. Absolut toate dieselurile actuale au filtru de particule. Mersul asta in oras 3-7km nu-i face bine deloc. Mai ales iarna cand se si incalzeste foarte greu si obtii niste consumuri foarte apropiate de un benzinar turbo.
Dieselul este masina de mers intins. Fataiala prin oras nu ii face bine deloc. Are puncte foarte sensibile care il afecteaza la stilul asta de mers: DPF-ul, volanta, injectoare, pompa injectie. Sa te fereasca Dumnezeu sa iti pice ceva de la capitolul asta.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Colegu..nu te supara, dar te orientezi la masina total gresit..oare la ce-ti trebuie o limuzina cu motor de 180 CP si de dimensiunile Insigniei...? Pentru 3-4 km cat faci tu pe zi, de acasa la servici...in Bucuresti...? Pai 3 km sunt cateva statii de tramvai...sau vreo 2 statii de metrou...in orice caz...total inutila masina asta. Oare o cumperi pentru o iesire sau doua pe an...in concediu, in afara orasului...pai, se merita sa investeti cateva zeci de mii de euro intr-o masina cu care sa faci un concediu pe an, iar in restul timpului sa te chinui cu traficul din Bucuresti ? Chiar nu inteleg...dai vreo 20 000 euro pe masina si te uiti ca consuma 15 % urban, adica vreo 2-3 litri mai mult decat o masina din clasa mica la 100 km...Astra ta din 2002 si motor de 1.6, cat ia in Bucuresti...? daca zici 8 %...m-am lamurit...cred ca vreo 12 % ai consum pe usor...In fine...bafta la achizitie...
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
De ce nu?Tocmai, ca si eu as cumpara o astfel de masina daca n-as face multi km pe an, in felul asta cantitatea de combustibil pe care o consuma e mica si nu ma doare ca imi ia cu 2 - 2.5 litri in plus fata de altele cu litraj mic.O masina de oras mi-as lua in conditiile in care fac multi km urban si acolo chiar se simte la buzunar orice deplasare la ora de varf.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Pentru distante de 3-7km, nici masina pe benzina nu este un avantaj,vei schimba in fiecare an ansamblul de tobe intrucat motorul nu apuca sa se incalzeasca suficient,iar tot condensul care ramane in esapament va coroda excesiv tot ansamblul respectiv.Iti spun acest lucru din experienta proprie.Alegerea care urmeaza sa o iei este foarte dificila,depinde ce urmaresti sa faci cu acesta masina.Insignia,sigur nu este o masina pentru drumuri scurte.Este binecunoscut faptul ca Insignia este foarte confortabila la drumuri lungi,indiferent de echipare:diesel sau benzina.

Sfatul meu este sa cauti o masina dintr-o clasa mai mica(si de putere mai mica),care iti va satisface si dorinta de a consuma putin in oras.
Skip ads

  • CKX

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
susu896 a scris:Salut. De ceva timp ma tot chinui sa-mi aleg o masina si nu prea stiu ce sa aleg. Pana acum am condus o Astra G 1.6 din 2002 si a venit vremea sa o schimb. Dupa ce m-am saturat sa tot ma rog de Astra in depasiri am hotarat sa-mi cumpar ceva mai puternic. Am fost la Opel (di-bas) am cerut oferte.
Problema este ca am vrut Diesel, dar cei de acolo m-au sfatuit sa aleg benzina. Eu merg 90% merg cu ea in oras, si doar in concediu ies din Bucuresti. Eu merg cca 15000 km/an si probabil ca diferenta de bani nu este prea mare. Am inteles ca dieselul cu DFP consuma spre 8-9 L in oras, si probabil si reviziile sunt mai scumpe.

Asa ca m-am oprit la Insignia 1.6 180 cp. Are cineva masina? Cum se comporta? Cat consuma in oras? In oferta ei scriu 10.7 L in oras ce mi se pare mare.

Recunosc ca am tradat si am cerut oferta si la Ford Mondeo 1.6 Ecobost 160 Cp, unde consumul este mai mic si are si un cuplu un pic mai mare. Dotarile si preturile sunt la fel.

Asa ca va rog sa ma sfatuiti ce sa fac?

Multumesc

Manuel


Daca ei zic 10.7, o sa consume 12-13. La 15.000 de km pe an, majoritatea facuti in Bucuresti, o masina din clasa compacta ar fi mai potrivita. Vezi si Golf 7, poate iti place. Insignia e o masina mare, impunatoare, dupa care eu cel putin intotdeauna intorc capul, dar consumul in oras nu prea e un atu la genul asta de masina, mai ales daca o vrei pe benzina.
  • insignia blue

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 16let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut,eu am pe insignia mea motorul de care vorbesti,la inceput consuma 13 14 la suta,acum 11.5-12,iar extraurban depinde cu ce viteza mergi,dar la 140 cam 8 l/100km,turbina intra cam pe la 2200rot/min,in rest motorasul este mic dar face fata cu brio,reviziile te costa in jur de 700 lei,dar daca vrei o masina numai pt oras iti recomand o masina din clasa mai mica,sper sa te ajute sfaturile mele,numai bn
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
susu896, taxi'ul te coafeaza cel mai bine iar pentru concedii poti sa inchiriezi ce masina vrei tu. Daca'ti faci sotelile iesi cel mai bine.
  • susu896

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Se pare ca mi-am luat multe injuraturi. Nu sunt chiar atat de afon si cu nasul pe sus si va inteleg opiniile. Am o masina de clasa mica, dar masina asta noua o voi lua pe firma mea (care nu este atat de mare) si automat sufar si pentru consum. Am ceva clienti de afara pe care ii iau de la aeroport si ii mai plimb prin Bucuresti, deci nu ma pot duce cu taxi, nici cu Matiz, iar Opelul Astra are deja 11 ani. Nu intra in discutie metroul. Asa cum v-am spus am un Opel Astra 1.6 cu care am un consum in oras in jur de 10. Sunt constient ca voi avea un consum mai mare, dar am mai vazut pe cineva cu o Insignia care se plangea de un consum de 17-18 L, altii cu 16-17 L, deci foarte mare. Eu am vrut un diesel, dar este clar ca o sa ma coste mai mult intretinerea lui si de aceea am deschis acest forum. Toti prietenii mei cu Diesel nu au masini noi, deci la ei nu sunt problemele mele, iar eu nu am avut niciodata diesel pentru ca aveam un var la Arpechim, care mi-a spus sa nu cumpar niciodata diesel pentru ceea ce vand ei este departe de calitatea din vest. Iinca ceva, drumurile mele nu sunt acasa-servici-acasa. Alerg zilnic la Autoritati, vama, clienti, dar drumurile sunt scurte, asa cum am spus 3-7 km. Am zile cand fac si 150 km/zi in oras. Si de aici si intrebarea ce sa cumpar. Am vrut un motor mai puternic pentru ca in concediu m-am tot saturat sa ma rog de prieteni sa mearga mai incet. Va dati si voi seama sa merg cu o Astra 1.6, cu 4 persoane (iar eu am mult peste 100 kg), bagaje si sa urc serpentine Sad Ceilalti au diesel si fluiera si eu ma rog de a mea sa urce. Multumesc si nu ma supar ca ma injurati, asa invata omu'
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Daca esti hotarat pe benzina, mergi pe Mondeo. Sau mai asteapta un pic, apare Mondeo MK5 si este posibil inca de la lansare sa iasa cu Ecoboostul de 1.5 - 180CP. Este dezvoltat pe tehnologia Ecoboostului de 1.0 L, motor care s-a dovedit a fi un succes.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mi se pare numai mie sau avem infiltrat printre noi un "spion" Ford... Laughing
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Fiecare isi lauda masina pe care o are. Daca omul are mondeo normal ca i se pare mai buna ca insignia, doar ce era sa zica..... Acum parerea mea este ca insignia arata muuuult mai bine la exterior fata de un mondeo, fie ca este vorba de mk4 sau de viitorul mk5. Oricum e chestie de gust. Cu privire la motorizari, din punctul meu de vedere motorul de 1.0 de la ford poate fi catalogat un succes doar daca ne gandim la vanzari sau la mediatizare pentru ca este mult prea devreme de a vorbi de lucruri ca fiabilitate sau hibe ascunse, calitati absolut necesare unui motor de succes. Sunt curios cate dintre aceste motoare vor ajunge la 150-200k asta ca nu zic mai mult... Parerea mea alege insignia. N-am mers cu cea de 1.6 dar in schimb am mers cu una de 2.0 160cp si sincer mi-a placut cum merge si cum sta pe drum. Si inca un sfat : alege ce-ti place tie mai mult fie ca e este vorba de design sau de cum merge masina. Nu tine cont de stema de pe capota, pana la urma tu o conduci....
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@iso: omul a prezentat doua optiuni. Asa cum am spus in primul post, 1.6-le de pe Insignia nu l-am condus, in schimb am mers cu cel de la Ford, il urmaresc cu atentie ca ma tenteaza si pe mine. Hai sa privim realitatea in fata si recunoasteti ca cel de pe Ford este un motor de generatie mai noua, e mai slab ca putere dar are 270Nm cuplu comparativ cu 230Nm al Insigniei. Este varianta si de 180 CP dar pe Focus si Kuga, nu stiu de ce nu au pus si pe Mondeo. Consumul, de asemenea, sensibil mai mic decat cel de la Opel. Pe clubford sunt mai multi posesori ai acestei motorizari si scot consumuri foarte bune, cum am mai spus, testat si de mine in peste 600 km. Nu sunt aici sa laud Fordul, nu-mi dau ei de mancare, am spus doar o parere din experienta proprie.
@teo1985: Mondeo am cumparat pt ca mi-a placut MIE si chiar daca tu imi spuneai la vremea respectiva ca tie nu-ti place, ma durea intre pantofi si tot ce imi placea mie cumparam. Chiar daca Insignia arata muuuuuuuuuuuuuuuuuult mai bine.
Referitor la 1.0 de la Ford, ti-a spus si tie cineva vreodata ca motorul ala are garantie de la producator 150.000 km? Daca nu, iti spun eu. Asa ca sa ne mai imbogatim cultura auto.
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@forbidden27 pe nimeni nu intereseaza ce masina ti-ai luat tu, pentru asta sunt alte forumuri... Si inca un lucru: plecand de la rationamentul tau, pe omul asta de ce l-ar intersa ce ai tu de zis ? Poti sa te dai si de trei ori peste cap cu ford ca oricum nu cred ca-l doare "intre pantofi", asta ca sa te citez pe tine. Nu vreau sa poluez topicului omului cu offtopicu-ul dar sa stii ca sunt alte marci care au garantie mai mare....vezi toyota, kia asta tot asa pentru cultura ta generala. Ah si dacia are 100k garantie daca te-ncalzeste cu ceva sau daca nu stiai Wink
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
teo, nu am intrat niciodata pe forumul tau privat. Cand iti vei face unul al tau, cand tu vei fi cel care face regulile acolo, o sa ma conformez sau poti sa iei orice masura contra mea. Prin aluzia care ai facut-o cu trimiterea mea pe alt forum, da dovada de o mare NESIMTIRE si LIPSA DE RESPECT din partea ta.
susu896 a scris:
Asa ca m-am oprit la Insignia 1.6 180 cp. Are cineva masina? Cum se comporta? Cat consuma in oras? In oferta ei scriu 10.7 L in oras ce mi se pare mare.

Recunosc ca am tradat si am cerut oferta si la Ford Mondeo 1.6 Ecobost 160 Cp, unde consumul este mai mic si are si un cuplu un pic mai mare. Dotarile si preturile sunt la fel.
Asa ca va rog sa ma sfatuiti ce sa fac?
Manuel

Omul asta a cerut o parere despre doua masini cu motorizari similare despre care nu stie nimic. Eu doar i-am impartasit niste date obtinute de mine cu aceasta motorizare si nimic altceva. Nu am de ce sa il mint si daca e baiat destept (si bag mana in foc ca este) imi dovedeste ca am mintit si imi da una peste bot.
In schimb tu, te-ai bagat ca musca. Drept in rahat. N-ai condus nici una dintre ele, nu ai venit cu nimic folositor pentru colegul nostru, n-ai facut altceva decat sa te iei de mine si de masina mea. Adica, mai pe limbaj forumistic, esti total OFFTOPIC! Sa-ti mai spun inca o data ca esti NESIMTIT sau vrei sa iti desenez?
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
UUpppss s'a inflamat treaba...
forbidden27 de unde stii tu ca ecoboost'ul de la Ford este de generatie mai noua, care sint solutiile tehnice novatoare aduse in plus fata de motorul turbo 1,6L de pe Insignia? Totusi ar fi bine sa ne sustinem afirmatiille cu date concrete.

In alta ordine de idei, care este smecheria cu cel cuplu de trebuie sa fie cit mai mare, 200Nm sint suficienti sa iesi la arat in campania de primavara, o demonstreaza tractorul Universal U650. Laughing Pentru un turism de clasa compacta/medie un cuplu ce depaseste 200Nm poate fi considerat "cuplu rezidual" dupa parerea mea, "daunator" pentru buzunarul proprietarului si aici ma refer la volanta ce trebuie schimbata dupa 150-180Kkm sau in unele cazuri chiar mai devreme. Daca depasesc in exploatare pretul/km al unui taxi atunci acesta devine o optiune serioasa.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa nu o dam in versus cum avem de obicei, chiar nu are nici un rost in topicul asta. Cine are experiente cu motorizarile respective poate sa le impartaseasca, altfel tocim tastele degeaba si nu ajutam colegul cu nimic.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR