Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • Dan Lup

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am o vectra 1 din 1991, motorizare 2.0 (C20NE) de prin toamna anului trecut si acum am sesizat ca baga caldura non stop in conditiile in care afara sunt 27-29 grade. Am inchis voletii din parghiile de pe bord dar la picioare te omoara cu caldura, asta in conditiile in care asta iarna nu am fost f. multumit de cata caldura baga.
Cum se inchide caldura ? Ce s-a defectat ?
Multumesc, astept raspuns.
Skip ads

  • Dany94ro

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
La consola centrala unde ai banda acea pe care setezi aerul cald sau rece, verifica sa nu fie rupt plasticul ala in interior, daca este rupt ea a ramas pe aer cald. Scoate ceasul din locasul sau si verifica daca ce misca banda aceaa de plastic pe lateral cand dai de buton
  • RAMsys

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c16nz2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mai exact verifica daca cablul care comuta de pe rece pe cald din spatele panoului nu este rupt
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Va salut! Am avut Vectra A C16NZ din 1992 si C18NZ din 1993. La ambele... pe "gura" centrala imi baga permanent aer cald. Cica unele masini asa vin din fabricatie, cu una din cele 2 orificii sau ambele care dau aer cald.
Cu respect!
Skip ads

  • costy_yry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut,n-am mai deschis alt topic,prin speranta ca voi gasi un raspuns aici. La mine e invers decat cum spune in titlu,si anume nu imi prea baga caldura,asta am observat-o in serile astea de cand s-a mai racorit afara. Am incercat cu un termostat de dacia si l-am dat jos din cauza ca nu deschidea cum trebuie si imi ajungea temperatura apei la aproape 100 de grade(am incercat varianta asta,crezand ca am temostatul blocat pe deschis),repet,imi baga doar aer caldut chiar daca temperatura apei ajunge la 70-80 grade,bafta multa si drumuri bune
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Costy, ce motor ai? pe ce masina?
PS: daca indicatorul iti sta pe 87º-92º... e normal (zic eu).
Ai mai trecut cu masina printr-un sezon rece sau esti proaspat posesor al masinii? Ca nu baga caldura.... vezi sa nu iti lipseasca conductele de transport ale aerului din compartimentul motor pana in bord... sau sa fie rupte tijele pentru deschis/inchis.
Cu respect!
  • costy_yry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut,masina e vectra A,c16nz, benzina,si am verificat toate conductele,tijele,toate sunt la locul lor,ma gandesc sa nu fie infundat caloriferul de caldura. Daca bag presiune in el(cu apa),s-ar rezolva problema,ce zice-ti?a-ti mai facut asa ceva?
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Sincer nu vreau sa te indemn la prostii. Nu am facut niciodata ce vrei tu sa faci...
Dar nu iti baga caldura pe nicio intrare cum trebuie!? sau doar cele din mijloc?
Eu am avut C16NZ si pe mijloc nu baga caldura Smile
Numai bine!
  • costy_yry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
salut,caldura baga doar pe partea dreapta,iar pe partea soferului baga doar aer caldut,in conditiile in care afara totusi e cald,bafta si drumuri bune
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR