Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • astrag2008

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Deci ar trebui sa mearga cea de 1605. Probabil conteaza si ce model de alternator avem? Vad ceva legat de treaba aceasta in imaginea de mai sus. Si cureaua hutchinson arata foarte bine dar era materialul cu microfisuri, imbatranise. Probabil era fabricata pentru GM. Masina mea e din 2008, facuta in Polonia. O sa incerc din nou una din cele vechi de 1605, poate merg totusi. Multumesc
Skip ads

  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Din cate imi aduc aminte am luat conti 1605 made in de si era scurta, apoi am cerut conform programului de piese si era fabricata in ro si a fost cea buna (posibil 1623).
  • astrag2008

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Ca sa intram mai rau in ceata:

Iata ca aplicatia celor de la Contitech spune ca si aceasta curea ar fi buna. Cred ca producatorii nostri in goana lor dupa profit, au uitat sa mai verifice lungimea curelelor... In mod normal trebuia sa existe doar doua tipuri compatibile, una pentru cele cu AC si alta pentru cele fara AC. Deci concluzia ar fi, sa pastram cureaua originala ca unitate sablon. Cine a avut-o...
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
astrag2008 a scris:Pe a mea cred ca cea Hutchinson 6PK1605 a fost din fabrica.
Daca pui curea de la alt producator tot cu 6pk1605, merge. Tare ciudat.

astrag2008 a scris:Bun, dar de care ai pus Contitech? 6pk1605 sau 6pk1623? Ca eu am acum 6pk1623, am gasit si curelele vechi schimbate, o curea hutchinson si una tot contitech, ambele 6pk1605. Deci nu mai inteleg nimic. Cum au fost inainte 6pk1605 iar acum nu a mers decat 6pk1623. E diferenta de 1,8 cm intre ele. Dar ma gandesc sa nu afecteze altceva, de exemplu incarcarea alternatorului. Mai stii de care ai pus?

1.8 cm pe masurat sau doar din calcule.
Cred ca daca masori nu bate lungimea.

Posibil ca producatorul nu respecta lungimea sau o fi aparut FAKE-uri vandute sub sigla lor.
Sau au lot/uri cu probleme si le baga pe gat la clienti.

Dupa mine cred ca v-ati concentrat pe un singur producator.
Cred ca mai sunt si alti care fac curele bune.

La o simpla cautare pe 6PK1605 - ce nu inteleg de ce apare acest cod pe mai multi producator au facut curelele impreuna.
Sau exista un standard la curele.

Masurati o curea buna care a mers (cu ruleta), si cumparati dupa dimensiune, de preferate de alt producator. (de la ei pe masurate)
Skip ads

  • astrag2008

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Nu am masurat. Dar logic este lungimea ei in milimetri nu? Ar fi culmea sa nu respecte nici macar asta!
  • astrag2008

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Eu am cerut in magazin dupa seria de sasiu. Mi a dat atunci 6pk1605 contitech parca, dar nu a mers pusa. Am luat apoi 6pk1623 tot contitech si a mers. Acum ce pot sa spun, am inteles ca se fabrica si in tara noastra curele Contitech, in Germania, etc. Eu personal am una veche facuta in UK. Desigur ca mai sunt si alti producatori. De regula produsele firmelor de top in principal sunt contrafacute. Am citit si auzit desigur, ca si cele Gates sau Hutchinson sunt si ele cu clone. Nu stiu cata baza mai avem ca luam ceva produs acolo unde scrie pe el.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR