Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • eudey

  • Mesaje scrise: 681
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salutare colegi ,vreau sa incep si eu o discutie despre tuningul la motorul y20dth,adica ce inbunatatiri se pot aduce acestui motor pt a scoate untul din el mai exact ,adica inafar de soft evacuare filtru de aer .
Ceva schimburi de turbina,ceva hibrid daca a facut cineva a vazut si imi poate spune ?
Astept parerile voastre cu mare drag .Smile
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
se poate face orice daca ai bani dar intrebarea este se merita la cat costa? se poate schimba turbina cu una cu geometrie variabila respectiv se umbla la cilindrii si se modificare traseul saxofonului de evacuare a gazelor si multe altele dar costa de nu se merita ca ieftin nu o sa iti faca nimeni asa ceva. intereseaza-te doar la Immscher sa vezi ce se poate face si cat costa...
  • eudey

  • Mesaje scrise: 681
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Inteleg eu caut ideiile , ca de restul ma ocup eu sau mai bine zis daca a facut cineva sau a auzit ,am un amic are un pejo 1.9 td de 90 stoc acum are turbina de mercedes atego schimbat capul pompei etc ,rupe masini smechere la liniute ,si asta incerc sa fac si eu sa scot untu din motoru asta care merge mai lenios asa Smile)
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
in primul rand baga stage 1 - adica prima modificare de soft,
vezi cum se simte masina

dupa care treci la pasii - 2 3 etc

spo
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
stage 1 am eu si este suficient pentru ce mine...
pentru stage 2 si restul iti trebuie bani si stiinta altfel faci totul praf...
  • eudey

  • Mesaje scrise: 681
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
stage 1 am de aprox 2 ani masina sa comportat bine pana acum,dar vreau mai mult,ma bate gandul sa iau ecu cip immo pompa de injectie de 2.2 turbina + soft sa ajung undeva la 160, dar sa vad daca mai am si alte oportunitati
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Iti trebuie si injectoare de 2.2 si nici asa nu cred ca ajungi la 160
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa scoti untul cum ai spus - se poate face simplu si logic.... usureaza masina, scoate de pe ea cel putin 100 kg, modifica galeriile de evacuare, pentru ca nu ai senzori si sonde si castigi putere si zvac fara mii de euro. Schimba jante aliaj cu unele ultra usoare, modifici putin unghiul rotilor si ai ridicat performantele. Sau i-ati un motor de 2,5 si schimba-l cu al tau. Sau si mai bine ia un motor de Omega de 2,5 si incearca sa-l pui la tine.
Skip ads

  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
a pus cineva turbina de 2.2 pe y20dth?ce pasi trebuiesc urmati?odata cu turbina trebuie schimbata si galeria de evacuare tot de 2.2?am deja remapare,dar la turatii joase nu ma ajuta deloc.ma gandesc ca ar fi benefica schimbarea asta.cine poate da un sfat?
@eudey tu ai mai facut ceva,ai mai primit vreun sfat?stima!
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie cu tot cu galerie si alt soft care sa-i spuna sa bage presiune si la turatii joase
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
multumesc de raspuns @dew!tu parca ai schimbat motorul cu totul.se merita sa fac investitia asta?remaparea nu m-ar ajunge mult,dar oare exista soft pentru y20dth sa stie de presiune turbo la relanti?se v-a simti diferenta majora sau doar o sa-mi fac un moft?
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu exista soft pt 2.0 si 2.2, eu am pus ecu de 2.0 100cp pe 2.2 si se comporta fix ca un 2.0 si cu asta cred ca ti-am raspuns la toate nelamuririle(tragea doar peste 1800 desi era geometrie variabila). Parca am mai vorbit pe undeva, daca chiar vrei sa faci asta imi spui ce nelamuriri mai ai.
Skip ads

  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Chiar as vrea,ptr ca ma enerveaza lag-ul acela mare.calci pedala si se gandeste daca sa traga sau nu.Nelamurirea mare este ca daca bagi harta de 2.2,automat si consumul va creste,nu?Daca imi ramane consumul ca acum dar.am caii la picior,cu siguranta voi face schimbarea.oricum,din cauza impozitului nu am eu 2.2 acum.stima!
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu, consumul va creste pentru ca o vei calca tu mai mult stiind ca ai cu ce. Eu recomand schimbarea Smile
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ii bagi motor de Lotus Omega (3.6 L) sau ceva de Frontera si n-ai treaba.
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sau... daca ai o pompa de injectie de 2.2, turbina 2.2, motor 2.0 , si soft de 2.2 dtr merge ! eu asa s.a nimerit sa am ! si pot spune ca omega isi ia zborul si trage de pe la 1800 pana la.... 4500... probat !consum redus dar nu prea vei avea caci vei fi foarte tentat sa.i dai in gușe ! si asa la o omega de 1750 kg si sprinturi (fara voie... doar placere Smile ) pana pe la 80km/h ajunge la 10% !
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Si cam ce cai ai acum?
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu cati dar sunt acolo ! ii simti de pe la 1700 pana pe la 4500-5000 rpm munceste la fiecare turatie. sa vad prin primavara ce scoruri au baietii cu un dinamometru si poate ii fac un test. banuiesc ca e undeva pe la 135-140 c.p. daca nu mai mult.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu am 130,trage bn de tot,dar la turatii joase nu are vlaga mai deloc si trage din greu.ce viteza max ati atins acum?eu tot 195,sa zic ca mai lua ceva.dar ajunge mult mai rpd acum.
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
la mine trage si de la 1500 cu un f.mic lag dar de la 1800 rpm explodeaza acceleratia ! sa zicem ca in alta tara am atins 180 inaprox 30 sec nu am facut un test special asa ca nu pot da detalii mai exacte. dar mai avea pedala si vînã ,cu vechiul motor am ajuns si eu la 195 insa era plina cu bagaje si 3 pers. si abia a ajuns la 195 ca o comparatie intre cele doua diferenta e imensa !
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR