Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • alexpinta

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2009 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut prieteni Corsari!

O datã cu venirea cãldurii am observat cã volanul sau mai bine spus furca de la direcþie a început sã scârþâie fin. De fapt scârþâitul vine din zona direcþiei, nu îmi dau seama dacã e la furcã sau nu. Scârþâitul apare doar dacã rotesc uºor de volan, dacã rotesc rapid nu se mai aude.

Am uns încheiturile cu ulei pentru mecanicã finã, dar degeaba. A mai avut cineva problema asta? Ce e de fãcut?
Skip ads

  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut!ar fi si la mine o problema doar ca nu scartaie,eu simt o mica bataie in volan de pe coloana de directie banuiesc, face asa doar la plecarea de pe loc din parcare cand virez stanga sau dreapta. aveti idee ce ar putea fi?
  • alexpinta

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2009 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Poate fi ABS-ul! La plecare de pe loc se aude un usor troncanit. Cica face CB ceva verificari la ABS. Sau poate fi servodirectia. De exemplu, eu daca stau pe loc si misc scurt stanga - dreapta se aude un usor troncanit. Am intrebat mecanicul (scolit la Opel) si a zis ca e normal sa se auda. Specific, nu se aude foarte tare, doar cu radio-ul oprit.

In rest, am rezolvat problema scartaitului! Very Happy Desigur, cu putin ulei. Acum scartie foarte usor sus, imediat dupa volan. Evident, voi aplica putin spary cu ulei, dar dupa ce consult mecanicul.

Drumuri bune sa aveti!
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut!la mine nu scartie doar acel mic zgomot se auzea dar acum m-ai lamurit. numai bine iti doresc si drumuri bune sa ai fara evenimente neplacute
Skip ads

  • Cristian V

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut ! la mine a fost o problema de la motorasul electric de la coloana de directie , cel putin asa mi s-a zis de cei de la opel gtt si EDS. In concluzie vibra cand eram pe loc si la viraj dreapta simteam cum oscileaza. Problema s-a rezolvat prin inlocuirea coloanei de directie cumparata sh , noua fiind in jur de 5800 ron . Smile
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
dar de cat timp ai masina si de unde ai cumparat-o? o ai de noua?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR