Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • kodruc

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina: Astra Z 14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2007

  • Mesaj Privat
[quote="alynutzu_cvm"]Pana la urma am facut rost de la cineva de niste vaselina siliconica si am dat prima data de proba intr-un colt al bordului si am ramas impresionat de lustrul creat.Tot ce trebuie facut e sa o intinzi bine si uniform.Acum o sa continui cu aceasta pana o termin dupa care o sa incerc si altceva(spray pe baza de grafit sau ulei siliconic),dar in nici un caz silicon.Dar spray pe baza de grafit unde gasesc si cam cat costa?[/quote]


ma bucur ca am putut sa-ti fiu de ajutor.
Smile toate cele bune
Skip ads

  • addy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu dupa ce sterg bordul cu servetele umede ii dau cu crema de fata hidratanta. Miroase super bine, nu se imbacseste si nu capata un luciu d-ala intens dar oricum ii ofera o stralucire aparte si nu ataca matrialul. Sa va uitati voi ca pe majoritatea silicoanelor astea ieftine scrie clar ''biodegradant''.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
alynutzu_cvm a scris:Pana la urma am facut rost de la cineva de niste vaselina siliconica si am dat prima data de proba intr-un colt al bordului si am ramas impresionat de lustrul creat.Tot ce trebuie facut e sa o intinzi bine si uniform.Acum o sa continui cu aceasta pana o termin dupa care o sa incerc si altceva(spray pe baza de grafit sau ulei siliconic),dar in nici un caz silicon.Dar spray pe baza de grafit unde gasesc si cam cat costa?


In medie cam 17.5 sau 20 de lei si se gaseste in supermarket-uri, personal am cumparat din Corra.Smile
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ms de informatie;)
Skip ads

  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pentru putzin! Din ce zona iesti?
  • emporio_24

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Eu folosesc un fel de silicon, mai apos, care miroase frumos (cirese), se numeste Cherry 2+2, il gasesti in Selgros la 15 RON, este si antistatic si are rolul si de a proteja plasticul impotriva imbatranirii din cauza temperaturii ridicate.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
emporio_24 a scris:Eu folosesc un fel de silicon, mai apos, care miroase frumos (cirese), se numeste Cherry 2+2, il gasesti in Selgros la 15 RON, este si antistatic si are rolul si de a proteja plasticul impotriva imbatranirii din cauza temperaturii ridicate.


Daca ai spus "silicon" ai spus mici particule uleioase ce au efect de lupa asa ca-ti recomand parasolarul.Smile
  • cristinelu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cherry de la 2+2 e super si face toti banii Very Happy , readuce suprafetelor din plastic, bord, etc. nuanta originala (negru intens). Am gasit la Petrom V 8 lei sticluta. Cool
Skip ads

  • nfc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 17DTY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu folosesc o solutie cu pulverizator de la Arexons.
Se gaseste in OMV, Metro, etc.
Este relativ ieftina (aprox. 20-25 RON) si iti ajunge cel putin doi ani sa faci tot interiorul (eu am Caravan Laughing).
Efectul este super: nu imbacseste, luciul nu este puternic, negrul ramane negru, plasticele devin mult mai fine la atingere, iar praful nu se mai aseaza asa usor pe suprafetele tratate.
Merge foarte bine si pe bandourile exterioare din plastic.
  • deleted-4904

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa nu mai folositi tot felul de uleiuri , silicoane si alte tampenii pentru ca ideea e ca bordul sa fie inainte de toate curatat dupa care hidratat cu ceva . Nu trebuie sa aplicam o mie de straturi de silicon de "15 mii sticla " dupa care sa constatam ca ni s-a crapat bordul ........deci ...ideea e sa curatam bordul cu detergent universal de interioare , gen ma-fra (carrefour) dupa care trebuie aplicata o solutie care sa hranesca bordul pana la urmatoarea operatiune de genul asta ....nu sa faca bordul lucios ...aaaa si inca ceva siliconul aplicat peste murdarie devine alibicios .
  • jazz

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1992 17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Din ce fel de magazin se poate cumpara ulei siliconic?
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Dupa parerea mea cele mai bune solutii de intretinere a masinii sunt cele facute de Nigrin (Germania). In magazinele Real se gaseste o solutie la flacon de 250 ml, solutia este alba la culoare, consistenta laptelui batut, curata si produce un luciu discret si este antistatic. de cand il folosesc eventualele fire de praf care se depun se pot sterge usor cu o carpa moale, bordul ramanand perfect curat. Costa 29,9 lei.
Skip ads

  • giany_m

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=8450
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5533

Cineva pe acolo recomanda Cherry care intra in plastic nu ramane unsuros. L'am testat si eu acum ceva timp si de atunci nu stiu ce m'as face fara el. Curata pragurile de orice urma de pantof. Very Happy


cred ca vb de Cherry de la 2+2, intradevar este foarte bun si eu il folosesc de mult timp
  • sagittarius_deathstar

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1993 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cum desfac bordul unui vectra A 1,8i din 1993? daca aveti ceva detalii... abia astept... ca e ziua scurta, man. Merci
  • George1507

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 y20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Acum 30 min am fost la masina si am sters bordul cu spray cu silicon special pentru bord,cumparat din Real,si mi-a lasat niste urme albe de imi vine sa mor!acum trebuie sa ma gandesc cu ce sa dau sa refac prostia mea.Sfaturi va rog!
  • sagittarius_deathstar

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1993 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
[quote="George1507"]Acum 30 min am fost la masina si am sters bordul cu spray cu silicon special pentru bord,cumparat din Real,si mi-a lasat niste urme albe de imi vine sa mor!acum trebuie sa ma gandesc cu ce sa dau sa refac prostia mea.Sfaturi va rog![/quot
Nu stiu sigur dar e foarte posibil sa faci ceva cu un "Pronto" sau eventual solutie de curatzat geamuri !? una foarte buna... Data viitoare cand vrei sa stergi bordul masinii, cumpara-ti un burete siliconat la 1 leu si un spray MAXILUX- o fi el iesit din moda dar e foarte bun. Bordul meu si nu numai arata superb cu asa ceva ! Trebuie doar sa stii cum sa dai Shocked
  • fllorynn

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
eu folosesc un spray pentru plastic si ornamente din plastic. IADA se numeste, l-am gasit in Kaufland si in Practiker. nu mai retin pretul dar sunt foarte multumit de el. are un miros placut dar nu foarte puternic, nu luceste tare, bordul ramane doar curat cu un aspect de usor lucios. sunt foarte multumit.
  • CosminTeo

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu folosesc un spray de la Clean-Clean. Face parte dintrun kit de intretinere pe care am dat 38 de lei de la edi.
acest kit are si o solutie f buna pt tapiserie, una de geamuri, un odorizant, un saculet parfumat si o carpa microfibra foarte buna.
sunt f multumit de toate dintre ele.
  • alex_on_2005

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu pt bord folosesc silicon spray cumparat cu 12 lei (Simoniz se cheama) si il folosesc si la praguri: le face ca noi si nici nu se depune praf pe ele.
In ceea ce priveste spalatul am renuntat la spalatorie si mi-am luat un sampon cu ceara (CarPlan Ultra din Carrefour)....merge brici, iese masina mai ceva ca la spalatorie...15 lei am dat parca
  • dani_rid

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR