Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • duck00

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 1999 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
pt alynutu....la fel am patit si yo...nush daca mai vazuse bordu' silicon sau nu..probl e ca nu trebuie pulverizat direct pe bord! incearca sa dai bn pe o carpa curata si apoi cu carpa sa lustruiesti bordu' face minuni..cel putin yo asa fac si nu mai e nici o urma..si pata aia alba a iesit pana la urma in timp.nu am gasit ceva sa dau sa iasa instantaneu
Skip ads

  • ady_vasiloiu

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
eu am un spray de la Formula 1 si pana acum e destul de bun.Problema cea mai mare pentru mine cel putin,este ca nu vreau luciu pe bord..vreau doar sa fie curat.Cand bate soarele ajungi sa regreti ca ai sters si ai lustruit bordul.
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
stiu ca nu postez exact unde treb , dar am cautat un topic ptr asa ceva ........nimic. va rog, un sfat , cu ce pot curata volanul de piele, s-a depus pe ici-colo un strat de jeg, care ma irita enorm, multam anticipat.
  • george gt

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
MindToAsk a scris:Si eu mi-am luat o sticluta de aia de ulei siliconic parca la vreo 5 lei vara trecuta. Inca mai am peste jumate. Iasa super bine! Negrul e negru dupa (chiar si pe cauciuc)! Nu mai stiu ce firma e... e un bord de skoda pe ea. Incearca cu de asta. Vezi sa nu dai pe volan Wink
si eu am gasit pe undeva exact ce ai si tu . dar de ce s nu dau pe volan? va avea consecinte grave sau...

Skip ads

  • andrei_77

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
george gt a scris:
MindToAsk a scris:Si eu mi-am luat o sticluta de aia de ulei siliconic parca la vreo 5 lei vara trecuta. Inca mai am peste jumate. Iasa super bine! Negrul e negru dupa (chiar si pe cauciuc)! Nu mai stiu ce firma e... e un bord de skoda pe ea. Incearca cu de asta. Vezi sa nu dai pe volan Wink
si eu am gasit pe undeva exact ce ai si tu . dar de ce s nu dau pe volan? va avea consecinte grave sau...


nu da pe volan pentru ca risti sa iti alunece mana pe el in timp ce conduci ( la vreun viraj...) si sa faci vreun accident....asta era ideea.
  • valy darie

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut. incercati cu crema de maini.
  • Tottitzi

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. Am citit toate posturile voastre si am ajuns la o concluzie simpla : sa nu folosim silicon de bord, preferabil sa curatam bordul cu servetele umede si apoi cu crema hidratanta, gresesc ? Very Happy

Recent mi-am cumparat de la Real silicon de bord Maxi de Pin, cu 15 lei parca si am dat o data pe bordul masinii.
Pe spate la instructiuni scrie ca "pulverizati de la 30 de cm, asteptati cateva minute dupa care distribuiti cu o laveta uscata" . La inceput am respectat acest lucru dar parca se usca pe bord toata solutia ca sa zic asa, si apoi cum dadeam cu spray-ul, cum stergeam cu laveta.
Maxim o saptamana s-a vazut diferenta si apoi a reinceput praful sa se aseze.
Ce sa fac? Sa mai continui sa dau cu silicon pe bord sau ce sa fac mai exact ca sa straluceasca? Imi place in mod excesiv ca masina mea sa fie curata si stralucitoare Very Happy
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Tottitzi a scris:Salutare. Am citit toate posturile voastre si am ajuns la o concluzie simpla : sa nu folosim silicon de bord, preferabil sa curatam bordul cu servetele umede si apoi cu crema hidratanta, gresesc ? Very Happy


Ai procedat exact invers fata de ce spui ca ai inteles.

Ideea cu siliconul este ca pe moment este stralucitor si atat.
Stralucirea aia o sa-ti atraga si mai tare praful si cu timpul, bordul se va scoroji.

Incearca sa aplici ce spuneai ca ai inteles.
Skip ads

  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
eu am gasit intr-un magazin auto o solutie pentru bord SONNAX (25 lei), sper ca am scris bine , si sincer sa fiu sunt foarte multumit este the best din ce am folosit pana acum ( foloseam ceva asemanator din carrefour ) solutie mai mata ca asta nu am vazut si la miros este foarte discreta
  • miaconRSH

  • Mesaje scrise: 290
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Alternativa se mai gaseste si la Turttle Wax Wink
  • calyyn80

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salutare ,eu am folosit o gramada de solutii de curatat bordul,dar de nici una nu am fost multumit:si am gasit solutie pentru cutatat praful si petele de AREXONS, e foarte buna(nu fac reclama dar merita folosita) ,se foloseste pentru materialele din plastic,lemn,piele etc. se aplica foarte usor,sterge bine petele .e OK
  • CORSA NT

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Folosesc o solutie pentru bord de la Nigrin. E ca o spuma, se pulverizeaza pe carpa, nu pe bord si lasa un aspect de mat. Special pentru plastic. De curiozitate am dat si pe masca din fata cu sigla Opel. Arata foarte ok. Sa vad cum e dupa mai multe zile...
Skip ads

  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
recomand servetzelele umede de copii,nu contin alcool curata foarte bine si nu lasa urme pe bord
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
mia adus cineva din grecia un spray pentru cauciucuri,a zis sa dau cu el pe bord ca face minuni,am dat si chiar am ramas impresionat,la inceput am dat cu putin pentru ca este ca spuma aia de la spalatori,mia fost frica sa nu ramana pete pe bord,dupa lam lasat sa actioneze 30 de secunde si am sters cu o carpa din bumbac,bordul era ca nou!
  • gabby_

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu folosesc servetele umede pentru copii si sunt super ok.Nu lasa urme,ba chiar lasa in urma lor un miros placut.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Produsul de la Sonax (xtreme Matt parca )mi se pare ok, dar preferatul meu ramane Einszett (1z) Cockpit premium. Dupa care Poorboy's Natural Look.
Sunt convins ca servetelele fac treaba ok pentru curatare, dar produsele dedicate contin si protectie UV si au efect antistatic mai bun.
  • BC-15-ANK

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Aplic pe bord ulei siliconic de la Maroxana, apoi sterg cu o laveta uscata. Rezultatul este ca ramane stralucitor, dar dupa o saptamana de la aplicare se cam aseaza praful. Nu aplic decat odata pe luna, in rest il sterg de praf cu o laveta uscata. Deocamdata sunt multumit.. Am incercat si varianta cu servetele umede, o carpa umeda, dar ramane alb si aspru.. Rolling Eyes Am folosit intr-un timp silicon parfumat de la 2x2, dar se usca la soare, pe cand uleiul siliconic pe care il folosesc de circa doi ani isi pastreaza calitatile chiar si sub efectul UV.
  • gabi_corsa1.2

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2003 Z 12 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut, eu folosesc spray silicon de la Turtle Wax, este cel mai bun produs pe care l-am folosit, se gaseste la aprox. 20 de lei.
  • gEo18

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
eu pe bord si tot ce tine de plastic in masina dau cu ulei siliconic (5lei sticluta)

  • gEo18

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Scuzati pt al doilea post
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR