Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Io ma gandeam sa dau plasticele cu glicerina boraxata, daca tot trebuie hidratate ....
Skip ads

  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
De unde pana unde faza cu hidratarea plasticelor? Are nevoie plasticul de hidratare? In legatura cu glicerina boraxata, stim toti ca iarna ne foloseste la chedere, sa nu mai inghete si sa se lipeasca. La temperaturi mai joase, glicerina are consistenta asa ca mierea, mai vascoasa; acum ca a dat caldura, devine ea mai lichida, se poate intinde mai usor (cu un material care sa nu lase scame), dar nu cumva ramanem in acelasi cerc vicios al aplicarii unei substante care nu face altceva decat sa atraga si mai mult praf dupa aplicare? Pana una-alta, folosesc si eu cu succes servetelele umede fara alcool pentru bebelusi; mai ales la praful de pe la noi... cand oi fi la casa mea in Germania si cu Insignia in garaj, atunci oi mai vedea Very Happy
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Eu bordul il sterg cu o laveta putin umezita cu apa, sau cu o laveta uscata. Nu folosesc silicon si alte prostioare.

Adi G.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Doar chederele de cauciuc au nevoie de solutii pentru mentinerea elasticitatii. Restul plasticelor au nevoie de : curatare, tratament anti static si anti UV cu finish mat sau lucios dupa preferinte. Pentru bord de preferat mat pentru a nu se reflecta in parbriz. Exista solutii separate pentru fiecare job in parte sau solutii care ofera si curatare si protectie intr-unul singur. Ideal, solutiile nu vor lasa suprafetele grase sau alunecoase pentru a nu pune in pericol actionarea pedalelor/volanului/schimbatorului.
Parerea mea.
Skip ads

  • corkodel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
gEo18 de unde cumperi acel ulei siliconic ?
  • mavster

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2009

  • Mesaj Privat
referitor la curatarea bordului, am fost la o spalatorie unde mi-au aplicat si silicon pe bord, vreau sa spun ca am tras ca sa curat siliconul ala aiurea, de atunci nu mai dau cu silicon de nici un fel, laveta umeda cu apa si atat
sunt multumit
  • gEo18

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
pana aq cv timp foloseam ulei siliconic... dar am observat ca se pune prafu si am inceput sa-i dau cu o carpa cu solutie de geamuri
  • vicoli

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
oameni buni, cu ce pot scapa de siliconul de pe bord? parca e dat cu galeata.il vad in dublu exemplar(adica si in parbriz). intr-adevar, praful nu se mai pune asa repede, dar arata foarte urat. mie imi place sa arate natural.
PS: omu' de la care am luat masina, a dat si pe volan. cool, nu?
Eu va zic mai bine sa dati doar cu carpa uscata(sau umezita) mai des, sau servetele umede, desi unele lasa urme.
Skip ads

  • M.Catalin

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1997 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
eu folosesc de cand am masina, burete cu silicon. sterg bordul si toate elementele de plastic odata la 2 saptamani. praful nu se depune deloc, si tine vreo 4-5 luni , chiar mai mult un burete din acesta, depinde de cat de des il folositi.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
vicoli a scris:oameni buni, cu ce pot scapa de siliconul de pe bord? parca e dat cu galeata.il vad in dublu exemplar(adica si in parbriz). intr-adevar, praful nu se mai pune asa repede, dar arata foarte urat. mie imi place sa arate natural.
PS: omu' de la care am luat masina, a dat si pe volan. cool, nu?
Eu va zic mai bine sa dati doar cu carpa uscata(sau umezita) mai des, sau servetele umede, desi unele lasa urme.


In principiu ar trebui sa cureti suprafetele cu o substanta degresanta, pentru a inlatura grasimea lasata de silicon. Poti incerca si cu un degresant de bucatarie in prima faza. Dupa ce isi mai revine - exista mai multe solutii care nu "ingrasa" si nici nu lucesc - Sonax, Einszett...cred ca au si Turtle wax ceva. In general trebuie sa citesti pe ele - sa scrie clar aspect mat si sa nu contina ( de preferat ) silicon.
  • vicoli

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut tuturor.multumesc pt postari.imi pare rau ca nu am mai scris nimic.am reusit sa scap de luciu.am insistat cu carpa udata cu apa si pana la urma s-a luat.
  • townboy

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu folosesc o solutie speciala de la "NIGRIN".Este fabricata in Germania.Aplic putina solutie pe o carpa uscata si aplic pe bord.Am folosit'o de vreo 3 ori pana acum si pot sa zic ca face treaba buna-in sensul ca nu se mai pune praful asa de repede si mai ales-lasa bordul "natural".Se poate folosi cu succes si la bandouri de la usi.
Bafta.
Skip ads

  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut !
Tot ce e mai bun pentru al 4-lea membru al familiei .
Nigrin si Turtle Wax .
Nigrin-ul e foarte bun, dar dupa parerea mea mai bun e Turtle Wax.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
eu folosesc un spray de la turtle wax, este foarte bun, nu face bordu chiar asa lucios, luceste foarte putin, eu dau si pe manerele de la usi ca s-au decolorat, sunt gri, le face negre, si rezista cam o saptamana daca nu o spal.
  • keepwalking

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
M.Catalin a scris:eu folosesc de cand am masina, burete cu silicon. sterg bordul si toate elementele de plastic odata la 2 saptamani. praful nu se depune deloc, si tine vreo 4-5 luni , chiar mai mult un burete din acesta, depinde de cat de des il folositi.


Salut,

Ne zici te rog cum ii spune la burete si de unde il iei?
  • cristinel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pentru curãþat bordul folosesc lapte demachiant Doina. Ieftin ºi practic.
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Este bun Laptele demachiant Doina pt. bord?Very Happy o sa incerc si eu multumesc pt. idee!
  • Hades

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Crema da maini Doina. Folosesc pt tot interiorul masinii, partea de piele. Mi-am increditat si costumul de moto si cizmele in trecut conditionarii cu crema doina. Nu exita solutie testata mai buna.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Atentie la solutiile de curatat cu silicon.
Siliconul ataca pielea si plasticele si le imbatraneste prematur.
Arata frumos si lucios la inceput.Dar cu timpul ataca.Plus ca atrage si praful.
  • ToXyC

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 1.6 16v 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2010

  • Mesaj Privat
pai si cu ce anume sa dai pe bord ce n`are silicon? in comert vad ca majoritatea au Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR