Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Baieti,ce ma sfatuiti?Jentile mele sunt de magneziu,aurii.As vrea sa le vopsesc sau sablez (necesita unele retusuri).Oare se vopsesc bine cu spray?Sau trebuie sablate?Cam cat ar fi pretul ptr sablare ptr 4 jenti?Si ce inseamna aceasta sablare?Nu stiu ce sa fac.
Skip ads

  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Sablare - se curata jentile cu un jet de nisip foarte fin ce iese cu presiune printr-un furtun. Asemnanator cu ce se foloseste la spalatoria auto.

Dupa sablare trebuiesc foarte bine degresate. P'orma dat cu primer -unii mai zic si spritz chit, din cate stiu. Cu spray trebe mana buna - sa pastrezi distanta constanta intre spray si jeanta, sa urmaresti linia de vopsire, etc.

Nu stiu pret de sablare si nici unde se poate face.

Daca am gresit, rog colegii sa ma corecteze. Wink

Nici eu nu le stiu pe toate.
  • vectra16

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am vopsit eu jante cu spray.Nu tine!Le-am dat si cu lac.Degeaba.Iarna s-a ales praful de munca si banii mei Crying or Very sad
Presiunea spray-ului nu se compara cu cea a pistolului.
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu mi-am vopsit gentile de aluminiu cu spray si a iesit ok.
Masina ii spalata saptamanal cu jet sub presiune, si pana acuma arata ok.

Spray-ul era ceva pe baza de aluminiu.
Am vopsit cu el si capacul de motor, si se tine bine. Am si pus o poza aici.
Skip ads

  • johnnyd_978

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ce spray ai folosit pentru jantele de aluminiu
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
ca tot veni vorba de vopsea etc..la sectiunea tuning un coleg clubber scrie de vopsitul etrierilor..eu as vrea sa ii intreb pe cei care au realizat pana acum vopsitul jantelor de aliaj...am niste jante O.Z. editia retro Very Happy adica sunt de cand masina ...s-au cam uzat ele ca aspect, s-a dus si lacul ala protector despre care se tot zice pana si in manualul de reparatie, etc..am reusit sa mai o curat cu metoda "periutei" cum bine zicea cineva pe forum dar ma gandeam sa le revopsesc...din cate stiam, ele nu sunt vopsite ci doar au un lac din fabrica (conform manualului de reparatie care s-ar referi cam la toate jantele de aliaj)..

in brico-store/cora etc se gasesc celebrele spray-uri care specifica ca ar fi , intr-adevar , pt jante din aliaj. Se gasesc argintii si aurii. vopseaua chiar functioneaza..chiar are priza pe o janta din aliaj (pe baza de aluminiu, in mod sigur)..?? banuiesc ca peste se aplica un strat de lac...mi-e teama sa nu deterioreze janta, asa cum avertizeaza pe celelalte tipuri de spray-uri cu vopsea...pt ca ma batea gandul sa folosesc o vopsea aurie stil Impreza Rolling Eyes ...am vazut pe o vectra A inmatriculata in Franta si arata chiar bine , fiind tot de culoare inchisa...

A incercat cineva pana acum? Apropo..nu vreau sa repet subiectul..am dat search si nu am gasit..daca repet..sorry! Embarassed
  • luciqno

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa-ti iasa niste jenti misto trebuie mai intai sa le sablezi sa le dai cu sprit chit,apoi cu vopsea si pe urma cu lac,BAFTA.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
dar vopseaua aia chiar prinde pe jantele din aliaj..ca am vazut pe multe altele avertizarea sa nu fie folosite pt jante de aliaj...

si la cate mizerii se vand pe piata, de scrie pe ea ca e pt jante aliaj si de fapt e bagata in tub de nea gigi Shocked aveti idee de o marca de vopsea care are si astfel de tip, in afara de cele din cora Rally-nu-stiu-cum care au o provenienta dubioasa Rolling Eyes
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Scuze ca ma bag si eu, dar cred ca o data sablate, date imediat cu lac ar arata chiar bine. Asta in cazul in care sunt sablate cu nisip foarte fin.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
aveti idee unde e vreun atelier care se ocupa de sablare etc.?
Si cam cat ar costa?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
In general toate fabricile care toarna aluminiu in forma de pamant au si instalatie de sablat (pentru inlaturarea rezidurilor ramase din forma de turnare si pentru inlaturarea bavurilor mici). Pe vremuri era un atelier de sablat sticla pe strada Papazoglu pe undeva prin spate pe la Udriste, dar nu stiu ce mai este pe acolo, e posibil sa se fi demolat totul.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cam la orice atelier de taiat sticla ar trebui sa gasesti si sablaj...acu' mai tre sa negociezi cu oamenii...
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sablare pe MAICA DOMNULUI in TEI. de la LIzeanu ceva mai sus pe stinga. am vazut eu astazi un atelier de sablat geamuri.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
o sa incerc acolo..thanks.
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Revin la problema cu sablatul... Sunt mandrul posesor al unor jenti ATS din '77 din aluminiu Wink. De-a lungul timpului s-a adunat o gramada de mizerie pe ele care s-a cimentat (mai ales in colturi). Am curatat eu cat am putut inainte de a vopsi (spray crom Embarassed - imi cer scuze celor cu gusturi bune) dar tot a ramas mizerie - riscam sa zgariu janta... Credeti ca ar iesi la sablare?
Am un prieten ce face gravari in piatra (pietre de mormant si chestii de astea) si are un compresor pentru sablat... zice ca e reglabila presiunea si am putea incerca. A mai facut cineva asa ceva? Ce ziceti? sa incerc? sau mai bine le las asa sa nu se ia mai mult decat trebuie de pe ele Smile


  • Cristake

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Omega 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2007

  • Mesaj Privat
De cromare jenti de aliaj ati auzit cam unde s-ar face in Romania?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Daca ti neaparat sa fi fitos...cunosc pe cineva in Sibiu care si-a adus intalatie de aurit din Germania ... cu aur 24 K. Dimensiunea maxima e cea a jantelor...dar pe langa asta mai merg si manerele, butucii broastelor..toate elementele cromate in general.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR