Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Revin si eu dragi colegi cu o problema la a mea Vectra.Stiu ca nu postez chiar unde trebuie,dar nici nu imi dau seama ce problema ar fi ca sa o postez la locul potrivit si m-am gandit ca aici se intra cel mai des si sunt mai multi care imi pot oferi ajutor.Problema sta in felul urmator:
1.Dupa inlocuirea motorului,am incarcat instalatia cu freon(aprox 1 luna in urma) si nu au fost probleme de etanseitate si altele.Mi-a functionat bine,numai ca totusi cu 4 pers in masina,la 30 de grade afara,nu prea facea fata sa raceasca habitaclul,dar era bine in masina.
2.De vreo 7 zile,mi s-a stricat tid-ul si am incercat sa-l repar dar e dus,asa ca astept sa primesc altul,iar in timpul acesta nu am mufa care intra la tid cuplata cu nimic.Cand functiona,imi arata foarte bine tempereatura.
3.Am constatat ca in timpul acesta,imi cupleaza compresorul doar cand vrea si nu mai baga rece aproape deloc.Cand nu cupleaza compresorul,nu cupleaza nici eletroventilatoarele.
4.Masina are climatronic si am vazut ca pe displayul modulului de comanda al climatronicului,la oprire,imi afiseaza liniute pe display si m-am gandit ca este ceva in neregula.
5.Pus op-com am gasit mai multe erori,le-am sters si mi-a ramas doar una(00169 - Senzor temperatura externã - tensiune micã
Nu este prezent),apoi am luat la purificat forumul.Am verificat prima data mufele care intra in modulul climatronic,apoi am facut proba cu alt modul bun,am schimbat si senzorul cu altul bun.Tot aceeasi eroare imi ramane.Daca scot senzorul si ramane mufa libera,imi da eroarea 00171-tensiune prea mare.Am pus si rezistenta cu valoare fixa si nu se modifica nimic.
6.Sunt doua rubrici in op-com cu senzorul de temperatura exterioara.Pe prima imi arata cateodata 70 grade alteori -44,fara sa fac nimic,ar la rubrica de sub asta imi arata -20 si max 10 grade.Am facut si un printscreen

Tensiunea pe firele senzorului este de 4,7 volti.Senzorii masurati imi arata 4,7ko si 4,5ko.Deci sunt buni ambii.Nu ma deranjeaza ca nu imi arata temperatura exterioara,dar nu imi mai merge clima,si masina mea e neagra deci mor de cald in ea.Nu stiu cum as putea masura continuitatea firelor.
Oare toate astea sa se datoreze lipsei tid-ului?Astept pareri si sper sa gasesc o rezolvare impreuna cu voi.Va multumesc de ajutor!Drumuri bune si cat mai multi km.Cu stima Geo89
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
simptoma este asemanatoare cu a unui coleg din Sibiu - adept2ska
Citeste ultimele 2 pagini https://www.clubopel.com/vie...sc&start=1460
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cred ca senzorul de temperatura exterioara are o mare influenta in functionarea AC-ului,la masina mea asta iarna nu cupla AC-ul daca tineam masina afara,daca statea in garaj cupla,radeau loganistii de la munca de mine ca am AC-ul defect,la ei cupla AC-ul chiar daca afara crapau pietrele de frig
repet CRED nu sunt sigur,dar cine stie mai bine ce si cum este cu acest senzor poate va da un raspuns corect
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Compresorul provine de la cealalta vectra a mea,si nu au fost nici un fel de probleme.In aia nu am bagat freon niciodata de cand am cumparato in 2009 si parca era mai bine ca in asta acum chiar si in 2012 cand a mers ultima data.nu m-as astepta la compresor.si nu vad de ce ar da eroare mereu senzorul daca compresorul e defect.oricum,multumesc.asta o sa fie ultima varianta care o incerc,nu de alta dar am dat 170ron la reincarcare cu freon.stima!
p.s.sigur are legatura acel senzor cu climatronicul si cu AC-ul!
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca citesti atent ultimul post din linkul dat de mine, colegul zice ca a fost ceva cu bobina compresorului. Nu vreau sa intru cu forta in problema ta dar in locul tau i-as pune o intrebare colegului din Sibiu si daca e vorba de siguranta termica a bobinei compresorului ai si un tutorial https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=16493. Poate ma insel dar nu te costa nimic sa intrebi.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ok.Multumesc mult@dorin-b
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Astazi am primit TID-ul si l-am montat.Spre uimirea mea,imi arata corect acum temperatura si pe tid si pe op-com,si nici eroarea nu mai este prezenta.Numai ca in op-com apari 2 valori masurate,aprox identice:
1.senzor temperatura externa- 29 grade celsius(27.5 pe tid)
2.temperatura externa- 15 grade
Cupleaza compresorul acum tot timpul,numai ca nu fac rece.astazi dupa amiaza sau maine o sa fac o noua verificare la freon sa vedem care e treaba,daca am vreo pierdere ceva.
Rog un coleg cu Vectra b si op-com,daca poate sa faca un test sa imi zica si mie valoarea la el la temperatura externa.Multumesc!
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu cumva 2.temperatura externa- 15 grade este raportata de senzorul din interior de pe bord si acela sa fie defect? Daca afara ai 29C iar in interior ai 15C (incorect raportat) cat frig sa-ti mai bage? Incearca cu alt senzor de bord mai intai
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
pentru senzorul de bord este alta valoare masurata.nu mai stiu exact cum ii zice in op-com.cand ajung acasa o sa o bag pe tester si iti zic.dar problema pana la urma cred ca e de la compresor.pierde freonul.astept sa aduca un vecin aparatul sa verific ca asa ies mai ieftin.
  • Anak1n

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am si eu o problema, tot cu climatronicul, la un Signum. Nu imi baga deloc aer rece, atunci cand dau drumu` la clima, imi vine aer fierbinte. Din verificarile pe care le-am facut eu, a reiesit ca nu-mi cupleaza compresorul. Din cate stiu eu, exista un releu pentru clima in cutia de sigurante de langa baterie, dar din pacate nu stiu care este. Ma puteti ajuta cu o schema a lor? In cartea tehnica a masinii am gasit doar schema sigurantelor.
Multumesc
  • 63ggd

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara si eu o problema asemanatoare, doar ca la mine nu baga caldura. Am schimbat termostatul si baga putina caldura. am pus pe tester si im-a aparut " 5 Senzor temperatura externa-tensiune mica" are vreo legatura cu faptul ca nu imi baga caldura cum ar trebui?

Va multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR