Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • tomi70

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua.Am o problema de mai mult timp ce consta in faptul ca oglinda exterioara dreapta imi trepideaza la cea mai mica denivelare de drum.Am desfacut plasticul din interior ca sa strang cele trei suruburi , dar nu ele sunt problema pentru ca nu erau slabite.
Mentionez ca oglinda este electrica si cu incalzire , iar masina Opel Astra G hatchback 1.6 16V , an 2001, motor Z16XE.
Va rog sa-mi dati o idee de ce trepideaza si cum s-ar putea remedia problema.
Multumesc anticipat pt. ajutor.
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca s-a declipsat ,are niste cleme acolo in care intra..drumurile de Romania
Oricum mare atentie daca incerci sa apesi pe ea sa se clipseze sa nu o crapi.
Trebuie aplicata forta uniforma ,uite sa iti faci o idee la mine s-a crapat cand o spalam prin urmare am luat alta si a pus-o cineva de la service.
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
daca trepideaza, inseamna ca sa desprins sticla oglinzii de pe plasticul care este lipita. cat de curand o sa-ti cada. sfatul meu este sa cumperi alta sticla.
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Si mie imi trepida si mai statea intr-un colt. Am dat jos oglinda cu tot cu platicul ala pe care e prinsa(mare grija sa ai ) si am lipit-o cu un adeziv de la bison. Deocamdata sta bine, are cam 2 saptamani Very Happy. Mare grija cu ea, vezi ca era un tutorial ceva si iti explica cum sa faci (a mea e electrica si incalzita). Dupa ce o scoti din clipsuri , ai grija cand scoti papucii de la incalzire sa nu tragi tare sa nu strici circuitul. Atentie si rabdare.
Skip ads

  • tomi70

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri,dar mie nu-mi trepideaza oglinda ( adica sticla ) ,ci imi trepideaza tot corpul oglinzii,se misca de la partea unde se pliaza(se inchide).
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Are o siguranta care s-a slabit. Trebuie demontat capacul exterior de la oglinda si o sa vezi despre ce e vorba. E o siguranta care intra presat.
  • koko69

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca nu este oglinda originala GM,iar sfatul meu e sa te duci la dezmembrari sa cumperi un corp de oglinda original si te vei convinge .
Eu am patit-o acu ceva ani cu cea de pe stanga.
Asta in cazul in care nu ai vreo problema cu pe acolo cu siguranta aia .
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Confirm si eu ce zice koko69,am vazut la un prieten o oglinda aftermarket ( pretul undeva la 80 de lei cu totul ) si tot asa vibra
Skip ads

  • tomi70

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Maine ma voi uita la ea sa vad din ce cauza trepideaza.Masina am cumparat-o acum 3 ani din Germania (putin probabil sa fie aftermarket, dar s-ar putea),iar trepidatia oglinzii a inceput acum o luna.
Oricum va voi tine la curent cu rezolvarea problemei.
Multumesc pentru ajutor.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am schimbat oglinda din stanga, complet, si trepideaza. Pentru ca nu e originala. Am introdus o fasie de cauciuc cam de 2 mm grosime, in zona unde se imbina partea fixa cu partea care se rabateaza si s-a rezolvat cumva, adica trepideaza mai putin.
  • tomi70

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am desfacut capacul de la oglinda , dar siguranta nu este sarita este la locul ei.Cred ca pana la urma trebuie sa schimb oglinda.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Poti sa mai desfaci capacul o data, cu o mina ti oglinda bine si cu o surubelnita apesi pe siguranta aia. E posibil sa fie slabita un pic.
Skip ads

  • mariusnegru

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
va spun eu ce se intampla ca am patit si eu. sticla e lipita pe un support de plastic care e prevazut cu rezistenta pentru degivrare. se da afara plasticul de pe motorase si din bila de pe centru, se dezlipeste cu grija unde mai tine si se face lipirea cu un adeziv elastic (eu am folosit moment gen prenadez). se curate inainte de lipire. garantat merge. originala sau nu, nu mai dati banii pe alta.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Daca oglinda nu e originala, e din cauza plasticului din care e facuta. Baza (cea neagra) care se prinde de portiera e dintr-un plastic mai moale, mai subtire si -per ansamblu- nu e asa inchegata ca una originala. De aici provin trepidatiile. Diferente (la mine) intre oglinda care e acum montata (trepideaza, nu e originala)si oglinda veche (originala):
- plasticul negru e mai moale, deja s-au mancat/crapat gaurile de prindere si am pus holzsuruburi (o idee) mai groase
- oglinda e mai in exterior
- motorasul de reglare merge doar stanga/dreapta
- capacul e mai subtire si nu se potriveste la oglinda originala
Si cam atat.
  • tomi70

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
pentru colegul mariusnegru :imi poti descrie mai detaliat operatia pe care ar trebui sa o fac? Te rog sa-mi explici pas cu pas ce trebuie sa desfac si ce sa lipesc.
Multumesc anticipat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR