Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ticodriver a scris:Legea (Normele de folosire a cinemometrelor) nu interzice, intr-adevar, expres folosirea instant-on-urilor. Dar prevede obligativitatea ca radarul sa-si faca functia de autotestare, iar asta dureaza cam 10 secunde cu totul, pana pot folosi radarul legal; "


dar daca la testare....(alea 10sec)...se testeaza doar oscilatorul pe frecvanta radarului fara a se cupla si ampificatorul final de putere in antena de emisie a radarului...sau daca pentru test ...si/sau in pauza de instant-on se dirijeaza semnalul pe o sarcina aparenta ..( se foloseste standard in fac de telecomunicatii...in laboratoarele de microunde ) Smile
pai in cazul asta ...in timpul acelei testari a radarului ...aka 10 sec....detectorul de radar nu prea are ce detecta...ca nu se emite nimc in aer . Evil or Very Mad
oricum testul ala banuiesc ca e un autotest implementat standard de producatorul radarului ( cinemometrului ) respectiv...si daca are posibilitate de instant-on ( sau mod standby.. Smile )...atunci inseamna ca e bine calibrat....mai ales daca a fost aprobat de biroul roman de metrologie legala . Sad
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mda, e foarte posibil sa se intample si cum zici tu; dar, atunci de ce multi militieni au intrerupatoare confectionate artizanal la radar?
Oricum, acum vreo luna mergeam cu un prieten cu masina lui la vanatoare de radare pe splai; el avea un cobra 9930 si eu un cobra 7000 (la vremea aceea, acum am upgradat si eu la 9930 Cool ), ambele aparate cuplate in aceeasi masina. Am trecut o data pe langa radar, acesta fiind cuplat, toate bune si frumoase, ambele detectoare si-au facut datoria; am zis sa mai trecem o data sa facem masuratori cu privire la distanta de detectie; a 2-a oara radarul era in stand-by, militienii amendand pe unu'; Cobra 7000 tacea malc, in timp ce 9930 dadea semnal full langa Loganul cu pricina. Am tras concluzia ca 9930 "simtea" radarul si in stand-by.
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Cobra am si eu...nu mai stiu ce model, are vreo 3-4 ani da sunt bune....m-a scos de multe ori....insa nu tre sa te lasi in seama lui de tot
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Acum Âși imagini video preluate de la TVR Smile
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu v-am zis de mult ca o sa le scoata
uite ca nu a fost un zvon ci o realitate
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR