Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut.
Aveti mai jos un video in care aveti explicit cum se scoate un volan si contact de Vectra B.


si poze explicite:


Skip ads

  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Foarte bun tutorialul,ca si sfat pentru cine mai este nevoie sa scoata volanul si nu are presa,lasati piulita infiletata 2-3 spire pe ax,volanul se v-a opri in ea Wink
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bravo domne si asa nu risti sa deteriorezi mufele si cablurile respective si as mai veni si eu cu un sfat, acumulatorul sa fie totusi deconectat de la borna minus.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
adyytzu, excelenta completarea. Nu mi-a dat prin cap. Uite asa facem ca acest tutorial sa fie cat mai complet.
Stefan Tolos , este buna si aceasta completare desi mie nu mi-a dat eroare niciodata. In acest fel vreun membru poate evita sa faca un mic scurt si sa se trezeasca cu balonul de la airbag declansat.
Skip ads

  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Stefan Tolos,da si mufele sun protejate astfel...

ksper,m-am gandit la asta cu piulita dupa ce am scos volanul la batrana dacie si era sa imi dau cu el in dinti Laughing
  • Mijareta

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pe la Vectra C a demontat cineva? am nevoie de cativa pasi in aceasta operatiune...Multumesc anticipat
  • john3976

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am demontat la astra h si in speta ar fi cam ac lucru....tu nu ai suruburi de prindere airbag ci niste cleme asa ca trage ferm de airbag ca o sa iasa,borna sa fie deconectata,scoti piulita si ajungi la cim(minicomputerul din spatele volanului).vectra b are doar spirala-banda cu trasee ce se aduna pe si se desface in carcasa neagra,tu ai cim.banuiesc ca ai probleme cu acesta din urma daca umbli acolo asa ca treci pe la opel reprezentanta ca e problema lor recunoscuta...se monteaza niste cleme draq sa ii ia.daca ai probl cu comenzile volan si cu claxonul atunci cand aprinzi farurile.
  • john3976

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
pt acest tutorial trebuie sa adaug ca ai desfacut in prealabil volanul....la o vectra din 96 de ex ,cu volanul pus de fabrica nu il scoti asa usor cu mainile ci trebuie presa de extractie volan sau tzaraneste cu ciocan de cupru batut intr-o piulita de sacrificiu infiletata putin pe ax.totodata nu risti sa gusti din volan si nici sa rupi mufele. musai borna jos ca da eroare-ma mir ca la tine nu a dat mai ales ca ai pus contactul la un moment dat...eu de obicei las masina fara borna vreo 20 min si stiu sigur ca orice aditional legat de airbaguri desfacute nu vor da eroare.considera ce am spus ca si completare.
  • iriahu

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: J"em
  • Masina: Omega 1998 X25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Hi Bogdan , am vazut filmuletul ta si te felicit pentru realizare !
A-si avea o intrebare : cablajul la contact este din doua parti PLAG & PLug .
Cum pot detasa cele doua parti ? Ar fi acolo o bobina care blocheaza demontarea celor doua parti
Sti cuma se desfac acest ploc de contacte pentru START ?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR