Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca ceea ce fac acum o sa imi aduca vreun beneficiu dar merita sa incerc. De aproximativ doua luni dupa ce m-am intors in tara incerc sa imi caut un loc de munca numai ca toata lumea cere experienta ... la aproape 20 de ani si studii medii finalizate nu stiu ce experienta as putea sa am, ideea este ca imi caut un loc de munca decent din toate punctele de vedere...nu prea conteaza domeniul..doar sa ii pot face fata nu am un fizic foarte impresionant sa pot depune foarte mult efort si asa mai departe cert este ca am nevoie de un job cat mai urgent nu conteaza daca ii prin tara daca implica deplasari...cu atat mai bine scap de gura mamei care toata ziua ma trimite sa imi caut de munca...am tot trimis cv-uri ... am tot asteptat sa ma sune dar nici un raspuns.
Asa ca m-am decis sa scriu si aici poate, poate voi reusi sa imi gasesc ceva cat de cat ok, o sa trec toate certificatele pe care le-am obtinut pana acum.
Certificat de competente digitale: 64 puncte, Avansat,
Certificat de calificare profesionala nivel 3 filiera tehnologica profilul tehnic calificare profesionala tehnician operator tehnica de calul,
Certificat de competenta lingvistica intr-o limba de circulatie internationala limba engleza comepetente A2, B1, A2, B2,B1,
Certiticat de competenta lingvistica de comunicare orala in limba romana nivel Experimentat,
Certificat de absolvire a liceului filiera tehnologica profilul tehnic specializarea tehnician operator tehnica de calcul.
Sunt bucurs sa primesc niste raspunsuri pozitive, sfaturi, indrumari, chiar si un loc de munca. Va multumesc pentru intelegere!
Nu am obligatii sunt liber 24/24 de ore.
Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Vad ca ai ceva studii tehnice. Poate te poti orienta spre o cariera in IT, ca si tester. Unul din examenele recunoscute international, pe partea de QA, e ISTQB-ul.
Succes.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
fugi ca intri in criza de timp:

http://infomunca.ro/Job/Det...adc3-0a0bd2c09329

si sa imi trimiti de o bere! Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca mergi pe linkul de la Bunicu, ai grija sa citesti cu atentie ce semnezi
Am auzit de niaste cazuri unde s-au trezit cu banii luati, si fara job, pe cine stie unde. Nu zic ca e obligatoriu sa fie teapa... da' nu strica sa casti ochii...
Skip ads

  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Hmmm suna bine ceea a spus Bunicul dar stiu de la tatal meu ca niste colegi cu care a lucrat au plecat in Gr tot asa in tara avea de toate iar cand au ajuns acolo .... daca imi garanteaza cnv ca ii ok aplic daca nu ...
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salariul oferit pe siteul ala ridica pentru mine ceva semne de intrebare...nu spun ca ar fii vreo problema insa ceva nu se potriveste. Deduc de acolo ca postul se refera la muncitori necalificati in vreun domeniu...cu toate astea salariul este mai mare decat pentru muncitori calificati...o alta chestie, nu scrie daca salariul oferit este net sau brut...in mod aproape sigur este brut, apoi, ce alte cheltuieli trebuiesc achitate de tine personal...gen, cazare, mancare, chirie, internet, transport...etc. Apoi, de ce trebuie semnat un contract in romana si unul in germana...cine te angajeaza...firma romana sau cea germana..? Apoi, ce trebuie sa faci la locul de munca, fisa postului ca sa fiu mai clar, ce comisioane ai de achitat, la romani sau la nemti...destul de multe necunoscute pe care o persoana fara experienta cum te recomanzi le poate trece usor cu vederea la semnarea contractului...mai ales vrajit de perspectiva unui salariu de 1500-2000 de euro...
Cu toate astea, eu zic sa depui totus CV-ul insa sa nu semnezi absolut nimic la fata locului si la repezeala...cere un draft al contractului atat in romana cat si in germana, le iei acasa, le studiezi temeinic si traduse...apoi, decizi.

Bafta!
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cyber fara suparare, un angajator daca o sa iti citeasca posturile si o sa vada ca sa scrii ca pe mirc, cel mai sigur nu o sa te angajeze. Sper sa nu o iei in nume de rau, dar "Certiticat de competenta lingvistica de comunicare orala in limba romana nivel Experimentat" si limbaj de chat nu prea se pupa.
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Ce treaba are limbajul de chat cu limbajul universitar ?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cyber, nimeni nu a zis nimic de limbaj universitar. Insa la limbajul de chat te poftesc sa renunti, ca noua nu ne place.
Cat despre garantii... hai no, pe bune? Da' sa mearga careva in locul tau la munca, si tu doar sa iei salariul, nu ar fi mai convenabil?
Riscurile, dragul meu, ti le asumi singur. Noi putem sa te consiliem, multi dintre noi avand oarecare experienta pe piata muncii, la ce sa fii atent. Dar nimeni nu iti poate garanta ca nustiuce job din nustiuce anunt e ok, e pe bune si e sigur pentru tin.
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru gazduire as dori ca acest topic sa fie sters.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nu te supara aiurea si mai ales nu pune la suflet...eu n-am remarcat acel "limbaj de chat"...in fine...unii atat pot sa faca, in loc sa sfatuiasca, sa ajute sau orice atceva folositor...incearca sa te descurajeze. Ca fapt divers...incearca sa te obisnuiesti, de din astia o sa ai parte toata viata...mai ales la locul de munca. Nu-i baga in seama si mergi inainte, depune odata CV-ul ala si sa fie intr-un ceas bun!
Eu i-ti urez succes!
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Si mie mi se pare putin dubios anuntul si numarul de locuri disponibile! dar merita sa intrebi sa te interesezi si daca cer bani dinainte sa semnezi vre-un contract cu ei .. cauta altceva!
Sucess maxim si eu unu umblu dupa un loc de munca da asta e!
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Less money more learning, more money less learning.
Ai vreun plan pe termen lung? Recomandarea lui Shiva e chiar buna, as spune singura buna.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Sigur ca da...chiar foarte buna, daca s-ar putea pe gratis ar fii si mai bine...ajunge geniu la cat o sa invete...poate incearca lucrator comercial prin vreun hypermarket...bani putini, aproape ca nu ajung de la o luna la alta, munca multa, inveti de toate...etc...du-te colegu dupa bani, lasa vrajelile cu invatatu, ai invatat in scoala, la munca te duci ca sa castigi nu ca sa devi "doctor" prin calificare la locul de munca...astea-s texte de Romania...ca din aia fug toti care incotro prin lumea asta...
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Daca pui pe invatat ajungi sa inveti si la 50 de ani si nu gasesti un loc de munca! practica e cheia sucesului!
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Bravo, sfaturi de la oameni mari...
Daca nu e secret, in ce domeniu lucrati?

Fac eu primul pas, programator junior.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
In ce am lucrat : UPC 3 luni cabluri, Cargus curier 1 an. Ajutor executor jud. juma de an. Arhivare electronica si legator documente 1 si juma cam , si tot nu gasesc un loc de munca! la toate firmele am lucrac cu subcontractori care au renuntat sau li sa terminat contractul!
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
vladf a scris:Bravo, sfaturi de la oameni mari...
Daca nu e secret, in ce domeniu lucrati?

Fac eu primul pas, programator junior.


Bravo...spor la treaba si...si adu-ti aminte in fiecare data cand primesti salariul, bani nu sunt importanti si n-aduc fericirea, pentru tine..cel putin

PS..."in ce domeniu lucram", n-are nici o relevanta aici...poate lucram in "domeniul" maturatori de strada sau...salubritate, in "limbaj academic", asta n-ar insemna ca nu putem da sfaturi si doar cei din IT, ca de exemplu... tu, au dreptul asta...Se cam vede ca esti..."junior".
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Kinderasu vad ca avem un domeniu in comun, pe propria piele pot zice ca nu se pot face bani din acest domeniu din urmatoarele motive: metrul liniar de arhiva se plateste slab la noi in tara, institutiile publice livreaza banii cu intarzieri sau deloc, costurile de a executa lucrari in afara judetului cresc exagerat de mult, la 100 de metri liniari sunt necesari 3 oameni pentru a finaliza o lucrare in aproximativ o luna, multe contracte sunt pasate unor firme proaste prin PCR. Cea mai recenta descoperire la o primarie: 40 de registre de stare civila copertate cu mucava si cu imitatie de piele= 3000 lei...
Pentru colegul cyber, la prima ora a zilei de luni mergi la chiosc si cumperi un ziar. Acolo vei gasi zeci de anunturi pentru angajare.
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Multu' hora citesc evenimentul in fiecare zi Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR