Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • nutzicu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2010 A 20 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2013

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare ... sa intamplat la cineva sa nu mai functioneze compresorul la ac pt o insignia 130 cai dth? pt ca a meu nu mai merge si am fost la reprezentanta opel si mi sa spus ca treb schimbat compresorul cu altul original . Este cineva care a montat compresor pe masina dar nu original ? ast un rsp ms
Skip ads

  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Sal....sa stii ca si eu am avut probl cu clima.....cei de la repr opel mi-au recomandat sa schimb compresorul dar am mai fost la o alta repr in fcs si miau gasit o mufa undeva jos .(.au desfacut scutul), au tras putin de ia si a iesi....erau firele intrerupre....adica rupte si nu mai cupla compresorul.....dute sa iti verifice si acea mufa.
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Dupa ce au refacut legaturile a mers clima......o alta cauza sa nu fie lipsa de freon....
  • nutzicu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2010 A 20 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2013

  • Mesaj Privat
deci curent pana la mufa imi ajunge am incarcat 600 de grame de freion am schimbat electrovalvola la compresor am cumparato noua 200 de euro si tot nu vrea . Acum cei de la opel mi-au cerut 1450 de euro pentru compresor cu montat cu tot. Acum astept un testar de verificat compresoru asta sa vad daca cu adevarat e stricat compresoru sau e ceva din instalatie
Skip ads

  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
La Insignia se rup firele de la compresor intr-o veselie, la Chevrolet Kalos am mai vazut asa ceva( origine coreana comuna)
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@nutzicu - vezi sa nu ai arsa siguranta termica si de aia sa nu iti functioneze... vezi ca am facut eu un tutorial detaliat. Citeste si verifica Wink
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
care siguranta termica? Este compresor fara ambreaj. Ai cumva codul de eroare B 393B air conditioning compressor valve control circuit ?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu scria nicaieri ce tip de compresor este asa ca de aia am scris de siguranta termica si pentru ca la reprezentante daca nu merge compresorul se schimba chiar daca are siguranta termica stricata doar...
Skip ads

  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
La Insignia , la motoarele 2.0 dtx compresoarele sunt fara ambreaj.
  • nutzicu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2010 A 20 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2013

  • Mesaj Privat
in sfarsit am terminat si eu cu clima aia nenorocita sa stii Zanfy ca ai avut dreptate era un fir rupt inainte de compresor akuma nu mai am treaba de loc totu ok
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca te-a ajutat ce am patit eu......asa ai scapat mai ieftin. Smile
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Dar aia de la Opel, de ti-au cerut 1450 euro sa-ti schimbe compresorul, s-au uitat la firele astea?
Inteleg ca vor sa faca bani, dar pana mea, chiar nu se poate lucra profi in tara asta, doar pe japca, mai ales la reprezentanta?

Analizeaza toate cauzele, etc si la final schimbi.
Am ajuns sa facem noi share de cum sa ne ajutam unii pe altzii.... Sad
Skip ads

  • nutzicu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2010 A 20 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2013

  • Mesaj Privat
pai stii care e toata problema ca eu circul cu masina in italia si am fost la 2 reprezentante opel si la fel amandoi , nu domn.le ca e compresoru si la urma un nenorocit de fir da na asta e
  • nutzicu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2010 A 20 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2013

  • Mesaj Privat
am lasat masina la ei 3 zile au spus ca au verificat cablurile tot ce era posibil si ca au ajuns la concluzia ca ar fi compresoru si ca compresoru costa 1300 de euro plus manopera 150. nici nu vreau sa ma gandesc cum au verificat ei masina dar in fine imoprtant e ca am facuto si totusi in italia
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Of, of... cu meseriashii astia.
  • re5pect_at

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
catalinpav66 a scris:care siguranta termica? Este compresor fara ambreaj. Ai cumva codul de eroare B 393B air conditioning compressor valve control circuit ?


Salut! Eroarea asta imi aparea mie si la reprezentanta si dupa 3 ore de "investigatii" au spus ca e bobina compresorului dar ca nu se gaseste separat si ca trb sa dau app 5000lei pe un compresor nou (lucru pe care nu am de gand sa il fac)! Ai cumva idee ce reprezinta eroarea sau ce pot face sa "scap" mai ieftin? daca tin bine minte cred ca eroarea era B 393B 04! problema este ca nu ma pricep decat la condus dar nu si la partea mecanica/electronica a autoturismului si nu stiu ce si cum sa caut bobina intrucat nu am idee ce model de compresor am, sau ce bobina imi trb... . Imi cer scuze daca deranjez! Rog sa fiu ajutat!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR