Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • sergiu2008

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pentru a mai face liniste in habitaclul masini si pentru a avea o rezonanta mai buna a muzici am hotarat sa antifonez usile!
Materiale necesare:
Antifon cauciugat pensula ,diluant,pasla fononim, banda dublu adeziva.
Scule necesare:surubelnita cu cap torx,surubelnita in stea, cu cap lat
Pasul 1
Se introduce o surubelnita cu cap lat pentru a indeparta capacul manerului de la usa.


-se declipseaza capacul si se scoate tragand de manerul pentru deschiderea usi



-se imping clemele din tabla a butonului de ridicare a geamurilor si a butonului de reglare a oglinzilor si se indeparteaza capacul.



Pasul 2
Se desfac cele 4 suruburi ale manerului panoului


se mai desfac inca 3 suruburi din partea de jos a panoului


se declipseaza panoul incepand din partea dreapta jos apoi din aproape in aproape se trage de panou


se inclina panoul ridicand in sus din coltul din stanga si se desprinde complet de pe usa




se indeparteaza cablul manerului de deschidere a usi si se desprinde panoul






Pasul 3
Se desprinde folia de protectie de pe usa


-se desfac cele 3 suruburi ale difuzorului si se scoade mufa




se indeparteaza suportul senzorului de soc al airbag-urilor laterale(unde e cazul)


se scoate senzorul si mufa acestuia




Pasul 4

Se amesteca antifonul cu o jumatate de litru de diluant omogenizandu-se bine apoi cu o pensula aplicati pe interiorul usi




se aplica in 2 sau mai multe straturi pana se formeaza o suprafata groasa




Pasul 5
Se imbraca panoul in pasla fononim se lipeste cu banda dublu adeziva




Aceiasi procedura se aplica tuturor usilor!
Acum urmeaza montajul, care se va efectua inversul demontari pieselor.
!Atentie la folia ce imbraca usa sa o lipiti inapoi cu banda dubla adeziva exact cum a fost inainte!

Impresi dupa lucrarea efectuata:
-zgomotul la rulare sa redus, basul e mult mai puternic si clar, si se simte la o treapta de volum mult mai redusa fata de cum era inainte,
-la inchiderea usi nu mai suna ca o cutie de conserva!

Va urez bafta multa!
Skip ads

  • MAKE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salut buna treaba asta si eu trebuie sa o fac.
Unde ai gasit pasla aia sa o cumperi?
Mersi !
  • sergiu2008

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pasla se gaseste pe net cauti "pasla fononim"eu unul am avut-o mai de mult luata si nu am folosit-o,Bafta!
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si ce te faci daca ai "norocul" sa se ude/umezeasca pisla aia? Sa vezi putoare ce'o sa ai in masina...
Vezi ca folia aia de pe usa fata are un rol foarte important in cazul unui impact lateral Exclamation
Skip ads

  • sergiu2008

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
iso a scris:Si ce te faci daca ai "norocul" sa se ude/umezeasca pisla aia? Sa vezi putoare ce'o sa ai in masina...
Vezi ca folia aia de pe usa fata are un rol foarte important in cazul unui impact lateral Exclamation

Daca citeai bine tutorialul vedeai ca am specificat (am scris si bolduit) clar sa montati folia de protectie exact cum a fost inainte! pasla aia se uda daca nu pui folia eu am lipit-o destul de bine dar nu am reusit sa postez si pozele pentru ca am facut-o a doua zi!Iar daca e lipita ok nu are cum sa intre apa acolo doar daca sari cu masina in rau,!
PS: folia aia are rol de deflectare a apei , si sa nu se auda fasaitul vantului prin usi,si daca e bine lipita nici senzorul de al airbag-urile laterale nu o sa masoare grsit presiunea aerului formata in interul usi ,ea in sine nu are rol de impact ,nu are cu se sa te protejeze daca se urca unu pe tine ,doar airbagul te protejaza!
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
...ma bucur ca ai fost atent cu folia ce etanseaza usa, numai ca in ultima fraza te contrazici singur, folia aia chiar te "protejeaza", daca e lipita bine, prin faptul ca nu induce in eroare senzorul de impact lateral din usa.

Daca ai fi studiat modalitatile folosite de profesionisti pentru insonorizarea usilor ai fi vazut ca nu se folosesc materiale precum pisla pentru insonorizarea usilor deoarece aceasta atrage/retine umezeala. Pisla se foloseste la podele. Umezeala poate fi preluata din atmosfera si din condensul ce apare frecvent in usi, indiferent de care parte a foliei te afli. Pentru insonorizarea usilor si a plafonului s'a renuntat pina si la folia simpla de pluta pentru ca si aceasta dupa un timp incepea sa retina apa. Deci cele mai bune materiale de folosit in insonorizari ramin cele pe baza de bitum depus pe folie de aluminiu, folii de aluminiu gofrate, etc, indiferent de denumirea producatorului. Te cred ca "plapumioara" de pisla atenueaza mult mai bine zgomotele nedorite dar... umezeala bat'o vina.

La interiorul usii, pe tabla, ai fi putut sa folosesti cu succes Aluband, ca sa eviti mizeria. Cu o rola de Aluband de 10m X 5cm(30ron) se pot antifona 2 usi si se lucreaza minunat. Rezultatele sint comparabile cu foliile profesionale.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Are cineva poze de la o lucratura cu Aluband?
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat


nu se dezlipeste de pe usa cum zic unii.
l=am cumparat de la dedeman si este produs de tytan. a fost in jur de 80 lei rola de 10mx 15 cm. inainte de a fi lipist am sters tala cu alcool tehnic.
Skip ads

  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu ma lasa sa modific postul de mai sus.
In interiorul fetei de usa am bagat si pasla.,cost 6 lei mp. intra cam aprox.1 mp pe usa.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
si cat ți-a ajuns rola, care uºi ai acoperit cu o rola?
ai acoperit si gãurile mari din interiorul uºii, vizibile in poza ta?
vreo schimbare la sunetul din uºã?
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am folosit 2 role cu dimensiunille mentionate mai sus.gaurile nu le-am acoperit. in poza este rezultatul final cu aluband.
am bagat si pe aripile spate. varianta mea de caroserie este combi.
in portbagaj,inclusiv capota am folosit doar pasla.
diferenta este majora din punct de vedere fonic.
1. bass-ul se aude mult mai puternic.boxele sunt originale opel.
2. in timpul rularii zgomotul s-a redus considerabil.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu mi-am antifonat toate usile de la astra h, cu aluband, si dupa 2 ani de miros greu de asfalt, in masina, am cedat si l-am dat jos. Singurul dezavantaj- mirosul greu de asfalt dupa ce ai lasat masina in soare. Si acum am probleme cu mirosurile. Astfel am descoperit ca o rezerva rulata pute de iti muta nasul a cauciuc, plus ca murdareste cu negreala la greu izolatia de sub mocheta podelei portbagajului. De asemenea, foliile de asfalt puse din fabrica si vopsite, cand sunt presate se rup si put si alea de iti iei campii.
Eu as spune STOP ALUBAND. Alte solutii de izolare poate nu au substantele alea mirositoare care se scurg din aluband cand este foarte cald afara.
Imi pare rau ca v-am stricat elanul, celor care ati descoperit de curand alubandul!
Eu am descoperit si cum se da jos. Daca nu mai suportati, la un moment dat, va trebui sa ma intrebati cum.
Skip ads

  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
george_slz, zine si noua cum se da jos. nu ca eu l-as da jos ,dar nu strica sa stie lumea cum se face.

cand o sa dau jos fata de usa o sa-i fac poze alubandului si o sa postez aici. pana in acest moment,eu unul sunt foarte multumit de aluband si pasla. miros nu am in masina de la ele.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Poate sa ne mai raspunda cineva care a izolat cu aluband de ceva timp si sa ne zica daca miroase a smoala
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
De dat jos se da intr-o zi torida sau cu foehn, dar in cazul asta e mai grea operatiunea, mai ales daca ai lipit prin toate coltisoarele. Dupa ce il dai jos fashi-fashi, fara sa se rupa pt ca contine si cauciuc si e foarte elastic, dai cu spay "asphalt remouver" si dupa cu servetele. Dupa un picut de sapun si la final clatire cu apa din furtun. Numai asa poti sa scapi de mizeria pe care o lasa in urma alubandul.
La inceput e super, dupa aia e nasol rau. Cum va ziceam mai sus, am in porbagaj o rezerva cu o anvelopa rulata, curata si pute cand se incinge masina, pt ca alea nefolosite niciodata, au un lac protector care impiedica imprastierea mirosului de cauciuc. Mai bine era plasata sub masina intr-o carcasa de plastic si ar fi fost mult mai bine si chiar mai usurica masina.
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
in final am reusit sa execut si operatiunea aceasta.
costurile au fost de 54 lei rola aluband cu dimensiunile de 10 cm x 10 metri.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Muuulta munca. Mie oricum G-ul mi se parea bine antifonata fata de H.
Si ce-o sa faci pe canicula, nu era vorba ca aluband miroase urat?
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
asta voi vedea la vara. cert e ca in usi am de un an si ceva si nu miroase.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ai masurat cumva rezultatul antifonarii, poate cu un decibel metru?
  • popmari

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Va salut. Am aplicat si eu pasla fononim pe portierele fata si pot spune ca se simte diferenta, adica este mai "liniste" in masina. Parerea mea este ca se merita, operatia se face in cel mult o ora. Urmeaza sa aplic si pe portierele din spate.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR