Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • angel247

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Astazi cand a incercat cineva sa deschida geamurile nu mai functioneaza nici 1 , nici din butoanele din spate nici de la modulul de comanda din fata sofer si nici din telecomanda. Intrebarea mea este daca exista o siguranta pt ele undeva ? sau de ce nu mai merg ? cele din fata merg
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
E greu sa cauti. Are siguranta ..uite ce scrie un coleg

''
...am si eu o mica problema la opel`ul meu astra h!...cand am cumaparat masina am constatat ca geamurile electrice din spate nu functioneaza,si verisoru` meu s-a uitat in partea stanga din porbagaj la tablou(sau ce e ala) si a vazut ca siguranta e arsa.M-am dus la opel si mi-am cumparat una cu 10 ron si mi-a montat`o varumeu.Cand a venit caldura si am vrut sa deschid geamu` din spate am vazut ca nu se deschid!(de cand a montat`o a trecut vreo 3 luni dar masina a stat nemiscata in garaj).
''

Cauta siguranta si vezi daca e de acolo problemuta.
  • angel247

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am googaluit Smile putin si am descoperit vinovatul , siguranta nr 23 din spate Smile , nici nu stiam ca am panou acolo , am scos siguranta cu un cleste mic alb care era peacolo dar ... am fost cred ca la 10 magazine cu piese auto de la mine din zona si mi-au zis ca ei nici nu au vazut asa ceva , adica nu au avut la vanzare sigurante in forma asta



ps : mersi de mesaj am googaluit intre timp , acum sa dau o fuga la opel sa iau si eu una , ca la magazinele astea auto din zona mea pauza
  • angel247

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am luat si eu azi siguranta de la geamurile din fata sa vad daca fuctioneaza cele din spate , s-a ars instant , deci e un scurt cred undeva la usile din spate Smile
Skip ads

  • ciotic

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2009

  • Mesaj Privat
eu cred ca a trebui sa iti verifici cablajele din burduful dintre usa si prag. mai mult ca sigur sunt intrerupte. verifica daca se inchid usile cand inchizi masina, sau daca iti functioneaza difuzoarele pe spate.
  • angel247

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
la ambele usi functioneaza boxele si se inchide masina , doar ca daca pun siguranta in mufa aia 23 pe spate se arde instant, chestia cu geamurile spate s-a intamplat dupa furtuna aia mare
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca se arde, ai un scurt
  • florinp

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2014

  • Mesaj Privat
@angel. Multumesc
Maine merg sa cumpar si eu o siguranta. La mine doar geamul spate dreapta nu se lasa jos. Incerc cu siguranta desii ma indoiesc ca aia e.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Verifica si firele din burduf la ambele usi posibil sa gasesti ceva fire rupte sau belite verifica si la usa haion burduful.
  • florinp

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2014

  • Mesaj Privat
O sa ma interesez la urmatoare intalnire CO. Nu is prea experimentat in termeni si in DIY. O sa caut sa vad cum verific firele din burduf ^_^
  • florinp

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Ok verificat siguranta. Nu e asta problema. Geamul dreapta spate tot nu functioneaza. O sa desfac maine usa sa vad ce e pe acolo. Azi e sarbatoare nu fac mai multe ca poate fac mai rau Smile)
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara! Am zis sa scriu aici, sa nu mai aglomerez forumul cu un topic nou.
Concret, la o Zafira A din 2001, motor 2.0 DTI, am constatat azi ca nu mai functioneaza geamurile spate desi pana acum toate butoanele functionau.
Am gasit in tabloul din stanga jos a bordului o siguranta verde de 30A arsa. Nu am avut alta asa ca am luat o alta verde, am pus-o, a facut o mica flama si a ars-o si pe asta. Am constatat apoi ca cea de a doua era de la geamurile fata pt ca nici ele nu au mai mers fara acea siguranta. Am mers la o benzinarie, am luat alte sigurante si am pus-o la loc pe cea de la geamurile fata. Pentru spate nu am mai pus pt ca am vazut ca e un scurt si nu are rost. Am desfacut modulul acela cu 4 butoane de la usa soferului, am verificat cateva tensiuni si contuinuitati si pare ok. Nu se vede nimic ars. Ce sa mai verific?
P.S. Am uitat sa specific, siguranta care se arde si face scanteie (deci e un scrut) este cea cu nr 17 si este situata in tabloul din toroedoul din partea stanga jos a bordului.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Vezi in burdufurile la usile din spate, cred ca ai fire rupte/belite/retezate...
Daca tot umbli verifica si burduful din stanga la usa haion.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR