Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Bara vibreaza si in mers, si nu afiseaza nimic...deci nu e din cauza vibratiei...si mai ales vibratie din claxonat Laughing Laughing Mersi oricum..astept si alte pareri...
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am avut problema asta la corsa b si de vina era contactul la mufa de la TID. Chestia cu claxonul, nu imi amintesc daca era, dar temperatura crestea si scadea rapid si din cand in cand apareau liniute.
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Lotg a scris:Si eu am avut problema asta la corsa b si de vina era contactul la mufa de la TID. Chestia cu claxonul, nu imi amintesc daca era, dar temperatura crestea si scadea rapid si din cand in cand apareau liniute.



Si ce e mufa de la TID?Adica ce e TID...sorry dar nu cunosc... Respect!
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Acolo unde afiseaza data, ora, temperatura. Despre TID, MID, BID etc... gasesti subiecte pe forum. https://www.clubopel.com/vie...89&highlight=
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@unicooll: Vad ca de citit, nu citesti, in schimb te umfla rasul daca cineva iti spune ca o anumita manifestare poate avea loc. Gaseste tu atunci o legatura mai buna intre claxonat si afisarea temperaturii! Cei care raspund, de obicei raspund din patite, din intamplate, nu din legende urbane.
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Revin cu vechea problema: afisarea temperaturii pe TID, dupa cum spuneam dupa ce am schimbat alterantorul si-a revenit pentru 2 zile afisajul real al temperaturii, dupa a picat. In urma cu vreo 2 luni jumate, am schimbat bateria. Si-a revenit pe loc. A afisat temperatura normal pana acum o saptamana, apoi au revenit vechile probleme...temperatura variaza si uneori dispare... de asemeni continua sa varieze si cand folosesc claxonul... poate spune oricine orice, dar nu e adevarat ca variaza din cauza ca vibreaza de la claxon bara in care se afla senzorul. E necesar doar sa apas foarte scurt claxonul, aproape nici nu clxoneaza, si incepe sa varieze de aiurea... daca ar vibra acea bara de la claxon si ar varia temperatura ce sa mai spun daca merg pe un drum pietruit... dar nu e asa... pot demonstra la fata locului ca nu variaza doar din vibratie temperatura... nu stiu care e legatura intre claxon si tid, dar ceva este... probabil ceva pe partea electrica dar nu stiu ce.
Recent am descoperit acea functie a TID-ului in care imi afiseaza viteza cu care rulez, bineinteles daca e pana in 53 km/h peste nu indica... si de cand am din nou defectiunea afisajului temperaturii cand cer informatii despre viteza de rulare imi apare prima data F12 clipind de trei ori apoi F169 la fel clipind de trei ori...din ce am mai vazut pe forumuri e vorba o eroare de voltaj la acel senzor de temperatura... Din moment ce si-a revenit timp de doua luni jumate dupa ce am schimbat bateria sau am gadilit alterantorul tind sa cred ca senozrul de temperatura nu e defect si nu rezolv problema schimband-ul...
Asa ca astept pareri, nu sa fiu luat in ras...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR