Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@vladf: Mai citeste o data ce ai scris si lamureste-ma si pe mine ce ai vrut sa scri. O cupla nu se poate conecta decat la perechea sa. Deci...
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pai presupun ca el a gasit senzorul defapt care atarna, se mai intampla sa se desprinda de pe bara.
deaia ziceam conecteaz-o la bara Razz
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru interes!
Din cate inteleg ce am gasit eu atarnat este chiar senzorul, dar problema e ca nu gasesc mufa. Ce rol are acea mufa?
Maine dimineata am sa verific sa vad daca nu cumva mufa este deja conectata la senzor si poate doar s-a desprins de undeva si din acest motiv nu vad decat liniutele alea.
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Deci, intradevar ceea ce am gasit eu atarnat era intreg ansambul (mufa+senzor); as vrea sa precizez ca in mufa intrau doua fire: unul albastru si unul albastru cu alb. In ambele cazuri (senzor conectat si neconectat) afisajul este acelasi: --:- c. Ce este de facut? Trebuie sa cumpar alt senzor sau il pot face conectand acel tip de termistor de 5k despre care s-a tot vorbit?
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Primul lucru curata contactii de la senzor si mufa. Daca tot nu indica, scoate senzorul si conecteaza o rezistenta de 5-10kohm. Daca apare indicatie, inseamna ca senzorul e defect. Daca nu, inseamna ca poate fi un fir intrerupt. Daca senzorul e defect si te pricepi cat de cat, poti inlocui termistorul in senzor.
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pentru fir, este suficient sa masor continuitatea de la display la mufa?
In legatura cu senzorul, se poate desface capsula aceea de plastic? Daca as conecta direct pe mufa acel termistor, ar fi ceva in neregula?

Multumesc!

PS: Scuze de acest bombardament.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La prima intrebare, raspunsul este Da, cu conditia sa ai acces la mufa display-ului.
La a doua, nu stiu, si eu caut unul defect sa-l disec. Conecteaza o rezistenta de 5-10kohm, nu ai un prieten electronist, sa-ti dea? Daca ai termistor, conecteaza-l in mufa.
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am sa desfac consola si atunci am acces. In legatura cu disecatul, am sa conectez termistorul in primul rand, si daca merge ... am sa incerc sa desfac senzorul. Daca voi avea posibilitatea voi face niste poze.

Multumesc mult de sfaturi! Am sa revin dupa ce o sa rezolv. O zi buna!
Skip ads

  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am verificat si totul este OK, am pus o rezistenta de 10k si imi indica (9.5). Dar, partea nasoala ii ca nu gasesc termistorul ala nenorocit. Ma poate cineva ajuta?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca nu gasesti 5kohm NTC pune doi de 10kohm NTC in paralel.
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am gasit termistor NTC de 5k, partea proasta e ca nu stiu diagrama, dar cred ca as putea sa il verific cu un termometru.
In caz ca intereseaza pe cineva si nu a stiut (eu nu am stiut), in senzorul de temperatura, termistorul este pozitionat in zona urechilor de fixare.


ANDREI_BAI : Multumesc de poze, sper sa nu fie cu suparare ca le-am folosit!
Idivora: Multumesc pentru sfaturi!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Diagrama o gasesti in garajul meu. Este aceeasi indiferent de producator.
Skip ads

  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ok. Nu am stiut ca este aceiasi. Mersi.
  • Dany94

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
buna,sunt nou pe site si vreau s va spun ca mi-am cumparat un opel astra G din anul 2000 de2.0 TDI si am observat k la bord nu apare temperatura exacta...am citit cateva mesaje si m-am uitat la senzorul meu si am observat ca este crepat...imi poate spune cineva de unde pot cumpara un senor nou din SIBIU.... Very Happy
  • DDD
  • *
  • 4 mesaje
  • din 23 Mai 2008
  • Astra 1994 X16SZ
  • Mures
  • DDD

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Senzorul de temperatura exterioara are vreo legatura cu amestecul de combustibil?
Si inca ceva:
Daca cele doua butonase de pe partea stanga a dispolayului se tin apasate cca. 4 secunde, apare pe display F 12 dupa care F 171 dupa care KMH 00, dupa care apare tot ce se poate pe display dupa care revine la normal. Stie cineva ce inseamna F 12 si F171? Dar KMH 00?
  • DDD
  • *
  • 4 mesaje
  • din 23 Mai 2008
  • Astra 1994 X16SZ
  • Mures
  • DDD

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Senzorul de temperatura exterioara are vreo legatura cu amestecul de combustibil?
Si inca ceva:
Daca cele doua butonase de pe partea stanga a dispolayului se tin apasate cca. 4 secunde, apare pe display F 12 dupa care F 171 dupa care KMH 00, dupa care apare tot ce se poate pe display dupa care revine la normal. Stie cineva ce inseamna F 12 si F171? Dar KMH 00?
  • relubr

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
DDD a scris:
................... Stie cineva ce inseamna F 12 si F171? Dar KMH 00?

Daca foloseai functia " search " , sigur aflai ce inseamna , oricum KMH 00 reprezinta viteza ta citita direct din senzor , zero in cazul tau ca stateai pe loc...Very Happy , citeste si aici... https://www.clubopel.com/vie...cele+doua+butoane
o zi buna Wink
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
DDD a scris: Senzorul de temperatura exterioara are vreo legatura cu amestecul de combustibil?


Nu direct, motorul are un dispozitiv distinct de masurare a debitului...
In schimb, la Diesel, "dirijeaza" intrarea in functie (sau nu...) a preincalzirii la demeraj (din amintiri, pe la 6 grade temp. exterioara...)
  • DDD
  • *
  • 4 mesaje
  • din 23 Mai 2008
  • Astra 1994 X16SZ
  • Mures
  • DDD

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
DDD a scris: Senzorul de temperatura exterioara are vreo legatura cu amestecul de combustibil?


Nu direct, motorul are un dispozitiv distinct de masurare a debitului...
In schimb, la Diesel, "dirijeaza" intrarea in functie (sau nu...) a preincalzirii la demeraj (din amintiri, pe la 6 grade temp. exterioara...)


Salut.
Stiu ca exista asa numitul debimetru, dar pe care eu nu il am pe Astra F 1,6i al meu....sau poate nu stiu eu unde sa caut.
Eu vroiam sa stiu daca temperatura data de senzorul exterior are vreo influenta asupra functionarii motorului.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da, are. Senzorul de temperatura exterioara da informatie atat la HACM cat si la ECU. Dozarea amestecului carburant este comandata de ECU in functie de o multime de factori, inclusiv temperatura exterioara.
Restul intrebarii nu face obiectul acestui subiect si oricum am vazut ca ai postat in mai multe locuri acelasi lucru, ceea ce nu prea este in regula. Rog postati la subiect!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR