Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • corneliu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti si ma bucur ca am intrat in clubopel.Sunt nou aici,si mai sunt si incepator (am luat permisul in august).
Am cumparat un opel astra clasic 1.4,in 5 usi, nou-nout,de la OPELGTT,l-am ridicat vineri,15.12.2006.Pot spune ca sunt foarte incantat si ma felicit ca am facut aceasta alegere.
As avea si eu 2 intrebari,ptr.cine ma poate ajuta:
1. La ce turatie sa schimb vitezele,ca sa fie cat mai bine ptr. masinuta mea?
2. Daca stie cineva,in caz ca nu reusesc sa o inmatriculez definitiv pana la 01.01.2007,ce surprize ma asteapta dupa (am citit ceva pe net despre taxa de mediu sau cea de prima inmatriculare,care m-a cam ingrozit)?
Mentionez ca masinuta mea este EURO 4 si are inmatriculare provizorie de 1 luna,pana pe 13.01.2007,dar mai dureaza cateva zile pana intru in posesia cartii de identitate.
Multumesc anticipat!
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut! Bine ai venit printre noi. Felicitari pt. alegerea facuta. Very Happy
In primul rand, ai rabdare sa citesti manualul de utilizare al masinii, s`ar putea sa gasesti lucruri interesante si folositoare prin el.
Turatia: cartea zice ca in primii 1.000 km sa fol. 3/4 din ce poate masina. La a mea, primii 5.000 km nu am sarit de 3.500 ture. In oras, ii schimbam si ii schimb si acuma vitezele la 2500, 3000 maxim, iar in afara am mers max (in primii 5000 km) cu 120 km/h, echivalentul a 3.500 rot/minut. Taxa de inmatriculare nu cred ca o sa fie asa de mare pt. ca masina este euro4. Pont: dupa ce o inmatriculezi, du`te cu autorizatia provizorie si nr. provizorii la Politie ca iei bani pe ele. Very Happy
In final, iti urez sedere lunga aici si multi km fara evenimente cu masina.
P.S. Nu uita, foloseste "CAUTARE" ori de cate ori este nevoie pt. ca majoritatea problemelor, solutiilor etc sunt discutate si rasdiscutate.
  • corneliu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Te salut alex,si iti multumesc ptr.raspunsul prompt si,de asemenea,ptr.pont,nu stiam treaba asta.
In leg.cu taxele,am citit pe undeva,nu tin minte site-ul,ca avea si un calculator de taxe,ca de la 1 ian.ma va costa vreo 156 EUR.
Numai bine si multi km fara evenimente iti doresc si tie.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Totul e in primii 1.000 de km sa incerci sa mergi si in oras si afara si sa nu o supraturezi (5.000 ture) dar nici sa o subturezi (a mea la 2.000 - 2.500 mi se parea subturata, acum s-a mai lasat motorul si trage mai de jos).
Motorul tau mi se pare ca are cuplu maxim la 3.900 rpm, incearca sa schimbi cat mai aproape de valoarea aia.
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ideal ar fi sa ii faci rodajul 60% inafara si 40% in oras. Pana cand motorul ajunge la temperatura optima de functionare, nu o accelera prea tare. In general, incearca sa accelerezi uniform, nu brusc, si sa utilizezi toate treptele de viteza. Nu uita sa ii verifici uleiul dupa prima mie de km.
Esentialul este sa o menajezi cat de cat pe perioada rodajului; daca o tii intre 2500 - 4000 de ture e perfect.
Toate cele bune!
  • corneliu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Va multumesc f.mult ptr.sfaturi,voi tine cont de ele.Oricum,eu incerc sa schimb vitezele intre 2000-2500,asa simt eu masina,si este bine,cred.
Stie careva daca dealer-ul de la care am cumparat-o poate face inmatricularea la Udriste?Am citit ceva despre asta,dar nu sunt sigur daca nu cumva este doar un proiect al "guvernantilor"nostri.
Va doresc tuturor sa n-aveti nici o problema cu ale voastre! Very Happy [/quote]
  • p.alex

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos!Ai grija cu rodajul si incearca sa respecti indicatiile date de colegii nostri.
2.Inmatricularea permanenta dureaza 3 zile(asa a durat la mine-30.11.2006) daca nu vrei numere preferentiale. :roll:
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare
Si eu sunt sofer incepator; am inamtriculat Astra Classic II 1,7 diesel anul asta (masina noua) si m-a costat 457 de euro taxa de prima inmatriculare; asta conform calculatorului de pe site-ul ministerului finantelor, unde conteaza cilindreea, norma de poluare si anul fabricatiei
Linkul: http://www.mfinante.ro/taxa_auto.html

Cat despre turatie, si eu am remarcat ca trage mult mal bine cam la 2000-2200 ture...deci incerc sa schimb vitezele acolo...desi cateodata sunt foarte tentat sa le schimb de pe la 1500-1700...ma gandesc ca se economiseste combustibil??? am vazut la taximetristi ca schimba imediat vitezele fara sa tureze prea rau...Sau este vreo diferenta intre motor diesel si benzinar )in afara de nr de ture mai mic la diesel)?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR