Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Catalinescu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare ! M-am hotarat sa imi cumpar o Corsa C in 3 usi, uitandu-ma pe net am dat de o masina adusa de un samsar zic eu, din cate l-am tras de limba "m-am mai ocupat in special cu vw" parerea asta mi-o fac. Masina se prezinta in felul urmator :

Model, Caroserie: Opel Corsa, Coupe
Fabricatie: 2001
Combustibil: benzina
Motor: 973 cm³ (Putere 60 CP / 44 kW)
Transmisie: manuala
Emisii CO2: 135
Norma Euro: euro4
Culoare: negru-metalizat
Numari de usi: 2/3
Tara de origine: Germania
Data primei inmatriculari: 01/2001

INTRATA IN TARA DE CATEVA ZILE

***CULOARE DEOSEBITA****

- MOTOR 973 Cmc
- KM REALI CU CARTE SERVICE
- DISTRIBUTIE LANT
- EURO 4,
****TAXA 70 EURO******
- CLIMA (A/ C)
- INTERIOR IMPECABIL
- RADIO- CD
- ABS, SERVODIRECTIE
- 4 X AIRBAG
- CONSUM 4. 5%
- ADUSA DE LA PROPRIETAR DIN GERMANIA
- ARATA SI FUNCTIONEAZA EXCELENT!
se ofera fiscal

NUMERE ROSII SCOASE VALABILE 30 ZILE
PRET USOR NEG

Interesandu-ma am inteles ca pe cartea masinii de la RAR ar trebui sa fie specificat norma euro DAR , omul nu a scos carte dar ma asigura ca este euro 4 pentru ca asa scrie pe brief-ul nemtesc al masinii, din cate am inteles de la el. Ma pot baza pe asta ? Personal , nu cred, sper sa ma insel.
Se poate ca aceasta masina sa fie euro 4?(taxa ar fi de 91 eur, calculata de mine pe siteul oficial anaf), exista sanse sa mi-o incadreze la euro 3? Cum ma pot asigura inainte de cumparare ca este euro 4? Imi doresc masina asta dar la fel de mult imi doresc sa nu iau tzeapa. Sper ca mi-am expus problema coerent si m-am facut inteles.
Skip ads

  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
In Brief te uiti dupa tipul motor si daca incepe cu Z (Z 10 XE) este euro 4. Daca incepe cu Y este euro 3 si X euro 2.
Bafta
  • Catalinescu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Iar daca este Z , in nici un fel nu poate sa imi treaca euro 3? Adica sunt 100% sigur ca platesc 91 eur?
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Daca motorul este uzat si nu se incadreaza in norma de poluare euro 4 cei de la RAR pot sa ti-l claseze intr-o clasa inferioara. Cel mai sigur vei sti cat ai de plata doar dupa cei faci RAR-ul
Skip ads

  • Catalinescu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Deci risc tzeapa maxima, nu se poate face o masurare de noxe inainte de a cumpara masina? La un service ?
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Normal ca se poate. Te duci la un service care face si ITP si ii rogi sa-ti faca noxele. Iti spun ei daca merita s-o cumperi
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pentru noxe vezi esapament sa fie perfect curat, trebuie sa curga apa curata, daca este colorata smecherul a spalat teava terminala si vin depuneri de pe restul.
  • Catalinescu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc ! Cred ca ma bag la una inmatriculata in RO cu taxa platita si dovada de la anaf de plata si nerecuperare... E mai sigur asa. Ii fac o verificare inainte de cumparare si aia a fost.
Skip ads

  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Faza cu itp-ul pica, am avut consum de ulei la corsa si am trecut itp-ul noxele erau ok desi toba era afumata.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Iti mai dau un sfat prietenesc! nu iti lua masina pt handicapati!
1 aces in spate greoi. dureri de spate! usi trantite aiurea! sunt mari si cand se inving in masina se indoiaie si usa!
eu am si plang ca m-am scartait la 500 euro pt una in 4 usi!
Desigur masinile in 2 usi sunt mai mici mai vanjoase se parcheaza mai usor .. dar durerea de spate nu trece asa usor si la fel .. rabatarea scaunelor ... rupere sisteme. ... loc mic in spate eu unu la 175 stau putin asa stanjenit!
in rest mna se preteaza si la viteza ca sunt joase si destul de stabile ... (nu recomand sofatul imprudent cum o fac eu!).
  • razvanid

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Cat cere samsarul pe ea?
Si intradevar nui fiabila ca masina de familie in 2 usi.
Iti da euro4 100% mie miau dat in 2007 cand am inmatriculato tot adusa din germania (an 2002 z10xe lasi pe scaun ceva cand te duci sa faci rar`ul sa fie bine si ptr tine si ptr ei Wink
have fun
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mai oameni, nu mai incurajati datul spagii. E ilegal, imoral si daca nu contribuim fiecare la eradicarea fenomenului asta, o sa ne fie din ce in ce mai rau.
Exista varianta mai simpla, iei samsarul de mana, hai la RAR, daca zice RAR-ul ca e euro4, ti-am pus banul in buzunar. Simplu si eficient.
Daca nu vrea sa mearga, sa nu regreti, ai economisit niste bani. Carute gasesti destule, doar trebuie sa le cauti.
Skip ads

  • razvanid

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Aveti dreptate cai imoral dar decat sa te enervezi maxim ca iti da revenire mai bine lasi 30-50 ron si nu te mai doare capul.
Traim in romania doar... Wink
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Scuze de off.
Da, traim in romania, din pacate... Stii ce mi-a zis un prieten turc cand am vrut sa fac o gluma si el nu s-a prins? " Vezi, vezi, nu fi roman!"
Deci traim in romania, dar hai sa fim oameni si nu romani, si sa incercam sa schimbam ceva, nu sa continuam cu spaga si manarelile.
Sunt aproape 100% sigur ca smecherul nu o sa vrea sa mearga la RAR "ca are alte treburi acum".
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
razvanid a scris:Aveti dreptate cai imoral dar decat sa te enervezi maxim ca iti da revenire mai bine lasi 30-50 ron si nu te mai doare capul.
Traim in romania doar... Wink


Ok, asa zici tu. Dar de ce m-as lega la cap cu banii mei? E oare bine ce il sfatuiesti tu sa faca?
Cum sa cumperi un lucru pe care nu il verifici inainte? Ce e mai simplu, sa sufli in ciorba sau sa faci transplant de limba ca te-ai oparit?
La cati jmecheri sunt in domeniul samsarelii in ziua de azi, trebuie sa fii foarte atent. Il iei frumos de mana, te duci cu el si verifici toate actele, bagi masina in RAR, vezi ce iti spun acolo si abia cand esti sigur 100% ca totul este ok, dai omului banul si ai ramas cu lucrul.
Nu dai banul din buzunar intai si apoi in caz de ceva probleme, alergi ca disperatul, samsarul nu o sa iti mai raspunda la telefon, incerci sa dai spagi in stanga si in dreapta, plangi disperat pe forumuri cautand ajutor. E bine asa?
Oameni buni, sunt banii vostri, munciti de voi, nu va bateti joc de ei.
  • razvanid

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Ai dreptate dar crezi ca samsarul sta dupa tine ?
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu vrea sa stea, ura si la gara. Ce, este singurul care are masina de vanzare? Cere pret mic? Asta nu ar trebui sa te bucure ci sa iti puna un mare semn de intrebare. Masini la vanzare sunt zeci de mii, tu ca si cumparator, trebuie doar sa faci alegerea corecta. Intr-o tranzactie, cel care cumpara este cel care dicteaza.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
un lucru este sigur masina este euro 4 mai mult ca sigur nici nu se pune indoiala de asta ... eu daca as fi in locul tau as cumpara-o sau as cumpara una adusa din afara din 2 motive :

1. Masina inmatriculata si cu taxa nerecuperata si dovada de la ANAF ca nu a fost recuperata este fix egala cu 0 ! de ce ? simplu omul dupa ce ti-a vandut masina tie merge si da in judecata statul pt recuperare are nevoie doar de copii dupa actele masinii adica : talon, carte de identitate a masinii contractul de vanzare cumparare de dincolo de cand a fost adusa prima data in tara ... ce vrea sa zic eu este ca iti da masina tie.. in sa zicem o luna o transcrii pe tine el intre timp recupereaza taxa (tine cam 4-6 luni procesul) iar cand vrei sa vinzi masina te trezesti ca are taxa recuperata peste 1 an sau 2 sau cand va fi si vei fi obligat sa lasi pretul si mai jos din cauza aceste taxe recuperate... si iti dau si un exemplu clar la noi pe forum si stai ca ma sant nu e singurul care a patit asa https://www.clubopel.com/vie...asc&start=760 citeste postul lui express vectra e mai lung dar vei intelege ...

Si al doilea motiv .. de ce sa iei o masina rulata prin ro prin praful si mizeria de aici si care a mancat din toate gropile posibile ? nu mai bine iei una nerulata in ro care a mers drumuri bune si strazi curate ? ai toate sansele sa iei o masina aparent buna si dupa 5000 de km sa te apuci sa bagi bani in ea ... bine se poate intampla si cu cea adusa la fel dar macar mai scazi riscurile cu una nerulata in ro.
  • florin_ag

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Eu am inscris in Ro un Corsa tot in 3 usi, tot din 2001, motor 1.0 L, avea 175.000 km, motorul ''papa'' ulei in prostie...si mi-a recunoscut euro 4! Nu am avut probleme!
Nu am avut niciun fel de problema la RAR!
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
I se face Cartea de Identitate ºi nu ITP-ul.
Ea poate avea ºi Euro 5 dar noxele sã fie de non-euro, având catalizatorul scobit.
Asta înseamnã cã nu ia ITP-ul pe parte de noxe dar maºinii, i se va trece norma de poluare, Euro 5.

Au niºte baze de date cei de la RAR ºi nu prea cred cã pot ocoli datele de acolo.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR