Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • raiko

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
am avut "placerea" sa mi se aduca la cunostiinta cel mai tampit sistem de plata a asigurarilor auto . Am platit 5 mil si ceva pe o asigurare de jumatate de an datorita faptului ca am doar 24ani si nu stiu sa conduc , cu toate ca am permis de la 18si km adunati 100mii pe putin . iar taicam'i'u daca da maine de permis si nici nu stie bine care e frana si acceleratia plateste pentru acelasi motor 300lei . unde mama lui de chior e ajutorul pt tinerii din ziua de azi .
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mai nene, ce treaba are chiorul cu faptul ca tu platesti asigurarea mare? Mai organizeaza si tu un referendum acum si da-l jos.
In primul rand presedintele nu emite legi sau hotarari de guvern.
In al doilea rand, taxele astea mai mari pentru cei mai fara experienta se practica in toate tarile civilizate. Si sunt facute pe baza unor studii care au DOVEDIT ca cei cu varsta mai frageda sunt mai predispusi la accidente.
N-am nimic cu tine, tu poate esti exceptia de la regula asta,poate ca tu esti linistit in trafic si conduci prudent. Dar nu toti sunt ca tine. Studiile au dovedit-o.
Un sfat, pe viitor ia legatura cu un broker de asigurari si fa asigurare doar la el. Ei stiu sa scoata preturi mai mici, incearca sa faci asigurarea de fiecare data la aceeasi firma si reinoieste-o inainte de a expira cea veche. Avand continuitate, o sa beneficiezi de niste reduceri frumusele.
Eu la Mondeo cu motor de 1,8 platesc anual in jur de 4 milioane si nitel. Saptamana trecuta am cumparat un Focus de 1,6 din Buzau si nu avea RCA valabil. Pentru ca nu puteam pleca acasa fara asigurare, am intrat la prima societate care am gasit-o si am facut o asigurare pe 6 luni pentru care am platit 3,3 milioane. Aproape cat am platit la Mondeo pe un an.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
raiko, daca e asa de tampit sistemul, emigreaza.
Toata lumea stie sa injure sistemul, insa nimeni nu vine cu propuneri clare
Pe caz concret, sistemul se bazeaza pe indicatori statistici. Care spun ca persoanele sub o anumita varsta, in mod statistic, prezinta un risc mai mare de a genera accidente.
Si chiar, vorba lui forbidden, ce treaba are chioru'/guvernu' cu treaba asta? Ca firmele de asigurari sunt private.
  • danwtf

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Sunt puncte de discutie si deoparte si de alta a sistemului, sunt de acord cu felul in care se procedeaza cu privire la varsta dar cand merg sa mi faca o constatare la o dauna sa nu imi zica agentu ca aia merge reparata / indreptata, aia nu stiu cum si asa mai departe ci sa schimbe pe original direct fara prea multe discutii.

Ar trebui facut ca si in tarile occindetale ca firma de asigurari nici macar sa nu acorde polite tinerilor sub 24 de ani ptr motorizari mai mari de 1.8 - 2 l. Si mai apoi odata cu cresterea experientei (dovada sa o faca asiguratorul cu o hartie ce dovedeste nr de ani asigurati anterior ) sa scada pretul politei de asigurare.

Posibilitatea de crestere a pretului fiind atunci cand ai dauna sau puncte de amenda ptr viteza (risc de accindent).

Sunt multe aspecte de discutat , si oricum sistemul nu e perfect dar nici atitudinea unor soferi.
Skip ads

  • raiko

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Chestia cu "chiorul" a fost spusa la nervi ca nu fac eu politica acum si referitor la referendumuri etc ori cum nu avem pe cine pune la conducere chiar daca sunt o multime de ideei bune pt tara asta, nu se pun si in aplicare fiindca mereu se nasc alti nepoti ,intra in familii alti fini etc care trebuiesc ridicati la un nivel inalt si omul de rand e pe ultimul loc . referitor la asigurare e mult prea mare pt un salariu mediu de 1000lei
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pai doar taxele si preturile sunt "ca in UE" Smile) salariile... ca in RO Smile te mira?
  • raiko

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
si salariile sunt la fel numai ca pe verzisorii mei e scris LEI in loc de € Smile))
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Raiko...
Stai calm prietene,eu am platit 440lei pentru 6luni la motor de 2l ...Si aveam doar 3 zile vechimea de permis cand am facut asigurarea Smile)
N-ai ce ii face,eu te sfatui sa faci la Astra,daca nu ai accidente iti fac reduceri la asigurare.Eu am si casco,voi face si RCA cand imi expira prezenta (o am la city insurance) si voi beneficia de n% reducere,unde n=numar necunoscut:))
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Inmatriculeaz-o pe numele tatalui tau.Asta daca nu ti coada pe sus si vrei musai masina pe numele tau.
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
mai bine bag-o pe Bulgaria. Acolo rezolvi rapid si ieftin rca, itp...
  • gabi m

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut-o pe numele mamei 180 de lei pe 6 luni. Asirom. Pensionara, B5. Nici nu are carnet.
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
jE a scris:raiko, daca e asa de tampit sistemul, emigreaza.
Toata lumea stie sa injure sistemul, insa nimeni nu vine cu propuneri clare
Pe caz concret, sistemul se bazeaza pe indicatori statistici. Care spun ca persoanele sub o anumita varsta, in mod statistic, prezinta un risc mai mare de a genera accidente.
Si chiar, vorba lui forbidden, ce treaba are chioru'/guvernu' cu treaba asta? Ca firmele de asigurari sunt private.


Chioru' are treaba cu toate in tara asta.
Skip ads

  • raiko

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:Inmatriculeaz-o pe numele tatalui tau.Asta daca nu ti coada pe sus si vrei musai masina pe numele tau.

nu e pot inmatricula pe numele tatalui fiindca de peste un an alimentez numai din moldova si daca ar fi sa o trec pe numele tatalui care este pensionar m'ar costa cam 5 mil din cate stiu schimbarea proprietarului + 2mil o prostie de procura valabila 1sau 2 ani pt a putea ion continuare sa trec granita cu masina (m-am gandit si la chestia asta )
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
pai daca alimentezi la respublik moldovskaia [4.6 diesel/l] de ce te mai plangi ca e scumpa asigurarea domnisorule ? ca ceva economie tot mai faci si sa zicem ca se mai scoate acolo o asigurare,un rca , o rovagineta ,in timp ,bineinteles Very Happy
Aaa ! ca matale mergi extrem de putin pe an ,asta e alta treaba si asta nu mai justifica deloc costurile cu automobila.nu mai vorbim ca esti plecat 5-6 luni in cele Olande cu serviciul si masina sta si face nani in parcare !
eee, vezi tu ,cum sa nu ti se para scumpa asigurarea ? acuma nu te supara ca am dat tot din casa Very Happy dar cat te folosesti de ea nu justifica cu adevarat toate darile anuale.aici e secretul.
  • raiko

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
sa mai ieftinit 4.3diesel/l daca te duci cu euro sa cumperi lei (da nu din vama de la schimbul valutar din intersectie Very Happy)
da si asa tot e scumpa 10mil pe an Very Happy norocul meu e ca tine masina cu casa de nu am mai bagat bani in ea de nu stiu cand. am avut profesor bun pt a intretine un motor bine Very Happy
  • dumiter

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
vindeo si cumpara-ti una cu motor mai mic de 1.2 si va fi asigurarea mica. de cand ii lumea se stie ca motoare mari = taxe mari, toate au avantaje si dezavantaje.
  • raiko

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
am incercat sa o vand dar la cate rebuturi de 700€ neinmatriculate sunt acum pe piata nu mai are loc si masina mea (nu zic ca e noua are si ea defectele ei da parca nici moaca nu vreau sa o dau
)
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sau fa-ti asigurarea pe un an ... nu mai dai 1000 lei cat ai da daca faci din 6 in 6 luni ... o sa dai numai 900 si un pic Very Happy iar faci economie... vezi?
  • geo_flyboy17

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2012

  • Mesaj Privat
am un opel corsa C an 2001 motor de 1L , detin permis din 2008 , am asigurarea 590 de lei pentru 6 luni doar pentru faptul ca sunt nascut in 1988 , as dori sa fac o smecherie ceva sa nu platesc atat , cu 6 luni in urma am platit 280 de lei , ce m-ati fatui sa fac?
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Daca tu te plangi la 2 l ca ai dat 500 apai eu la 1.3 480 ? Smile si tot 24 de ani am cea mai ieftina Smile ai ca tu ai bonus mare eu nu! ai scapat ieftin! dupa ce faci 25 scade mai mult si sunt de acord aia batrani fac mai multe prostii decat aia tineri si agili!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR