Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut,acum 2 saptamani mi s-a spart un furtun de la antigel,am ramas fara antigel (s-a dus motorul la 118 grade dar am oprit imediat,n a apucat sa apara nimic in bord),in fine,am completat pana am ajuns acasa insa deja termostatul cred ca primeste direct de la ECU comanda sa deschida mai devreme decat trebuie,se stie ca la z16xep termostatul deschide la 105-106 grade cum scrie si pe el insa mie acum imi deschide la 97-98 de grade,iar ventilatorul imi pleaca la 104 grade.Asta dupa ce am ramas fara antigel si mi-a ramas stocata eroarea 121700,cred ca datorita erorii asteia mi-a modificat temperatura de lucru a motorului,pana sa am eroarea asta stocata imi deschidea normal.
Intrebarea mea este,cum pot sterge eroarea fara tester ? Daca-i iau bornele vreo 30 de minute dispare ? Ea fiind rezolvata,stiu ca mi-a mai disparut si singura o eroare mai de mult de la sonda lambda dupa anumiti km (am inlocuit o) si o eroare pe cilindrul 3 la fel prin inlocuirea bujiei si efectuarea a nu stiu cati km.
Sunt curios daca merge fara tester si daca a mai patit cineva ca mine.


MODEL: Astra 2005
MOTOR: Z16XEP
  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am gasit aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=2023719 , deci daca ramaneti vreodata fara antigel si vi se stocheaza eroarea 121700,dupa ce rezolvati si nu stergeti eroarea temperatura de lucru a motorului se schimba,pana stergeti eroarea.
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,286
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Vezi si discutia asta: Cum sa stergi erorile (fara tester)?
Daca iei borna, sa tii minte ca s-ar putea sa trebuiasca sa introduci codul radio/cd din nou.
Daca nu ai codul, vei inlocui o bataie de cap cu alta.
Ai putea cere ajutorul colegilor in discutia Decodare casetofon sau radio-CD dar cu mentiunea ca:
bibu16v a scris:Aparatele CDR2005, CAR400, CD30, CCR2006, CCR600, CDR500, SC201, CAR2002, SC303, CCRT700 pot fi decodate doar la

ATELIER DE DECODARI sau REPREZENTANTA

  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Mersi frumos,am ceva in cartea aia a mașinii legat de casetotonul ãla dar nu stiu daca e și codul. O sa i fac o pozã si îl pun aici pe forum, poate cineva are idee.
Sa înțeleg ca dacã i iau bornele 30 de minute de la baterie dispar erorile?
  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am incercat si cu bornele sa le iau 30 de minute insa nu merge,probabil o sa dispara singura in urmatoarele zile eroarea.
Oricum am de gand sa mi cumpar un op com,pentru 50 de lei cat le dai la oameni cu tester nu se merita.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR