Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • rabanne2013

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2004 Z1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara


Am un Opel Astra g 1.7 CDTI 80 cp si as dori sa intreb daca este vreun membru care si-a schimbat singur distributia, si sa imi spuna despre etape si scule necesare.Multumesc
  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
sincer e un pic complicat dar nu m-as risca singur.
ai nevoie de un ajutor, de cineva care a mai facut. scule trebuie multe(cu o trusa de chei tubulare + cateva chei fixe de 10 parca si nu mai stiu, dar si un torx de 15 ca sa dai scutul de plastic jos) dar masina trebuie suspendata pe elevator sau deasupra unui canal, trebuie sa suspenzi un pic motorul pt ca dai jos tamponul din stanga adica cel din dreptul disptibutiei.
dai capacele de protectie jos
fixezi la punct si pui un surub lung de fixare de 5 cred. atentie daca nu fixezi la punct ai bulit motorul
dai rolele intinzatoare jos si schimbi cureaua
cam atat imi amintesc dar sincer nu m-as risca singur
  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat singur distribuția deoarece am lucrat ca mecanic auto 10 ani (în care am schimbat vreo 200-300 de distribuții). În principiu ai putea face singur treaba doar dacã ai unele cunoștințe de mecanicã și dacã ai mai lucrat în domeniu cel puțin ca amator. În plus mai ai nevoie și de câteva scule(nu ceve special). Dacã nu ai mai schimbat nici o curea de distribuție eu nu recomand sã începi cu cea de 1,7 disel.
Dacã totuși te hotãrãști sã te apuci de treabã, eu te pot ajuta cu sfaturi.
  • rabanne2013

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2004 Z1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc domnilor nislau si moroshanu in legatura cu informatiile pe care mi le-ati dat.dar azi am fost la un service unde ma costat cu tot cu manopera 850 lei, economie faceam doar la manopera daca le schimbam, dar nu beneficiam de garantia de 2 ani care am primito de la service.Am stat acolo sa vad cum se procedeaza de la A-Z si m-as descurca sa o schimb si eu dar ar trebui sa investesc in sculele de care am nevoie.Vechea curea era plina de ulei si am schimbat si cele 3 simeringuri,sper sa nu m-ai am probleme in viitor.Multumesc mult inca odata pt informatii!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR