Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Rasky

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutare la toti !
Deschid acest topic cu speranta ca voi gasi vreun roman prin germania care m-ar putea ajuta.
Momentan sunt in Danemarca la vreo 60 de km de Flensburg. Pe la inceputul lunii Iulie plec sper casa si as vrea sa cumpar o vectra 1.9 caravan,de prin 2005-2006 . Din ce am vazut eu pe net sunt destul de spatioase si frumoase in acelasi timp.Mentionez ca in 2009 un prieten de al meu a cumparat o masina de genul asta din 2006 ( in 6 trepte ),am ramas inpresionat de cei 120 de cai dar si de comfortul din masina.
Rog frumos pe romanii care locuiesc in Germania sa ma ajute cu o informatie legat de parcurile auto,iar daca m-ar ajuta as ramane dator.Nu prea as vrea sa merg singur prin acele locuri ca voi avea si ceva bagaj dupa mine si pe la primarii cu acte in alta limba,batai de cap etc....
Multumesc frumos !
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu nu prea inteleg ce anume doresti...? Ce informatii legate de parcurile auto te intereseaza? Cati bani ai, din ce an sa fie masina...etc...etc...? Ce inseamna "nu prea as vrea sa merg singur prin acele locuri ca voi avea si ceva bagaj dupa mine si pe la primarii cu acte in alta limba,batai de cap etc.... " ?

Ca informatie, PLZ Hamburg este 20095, il bagi pe mobile.de sau autoscout24.de in casuta unde scrie PLZ si adaugi o raza de 100 sau 200 km la cautare ...daca nu vrei acea zona, cauti pe google alt PLZ ( cod postal) pentru alt oras, Leipzig, Frankfurt am Main, Berlin, Nürnberg...etc...cam zonele pe unde iti faci traseul de intoarcere spre Romania. Dupa ce te-ai decis pe o masina sau cate vrei tu, de preferat sa fie apropiate ca locatie, suni la handler si rezervi masina pentru o zi sau doua la o o data la care crezi tu si spui neaparat ca vrei sa faci o proba...nu te duce direct ca s-ar putea sa ai surpriza ca masina sa nu fie disponibila sau in locatia de pe site si ai batut drumul de pomana, daca nu sti germana...ori iti faci cateva fraze dinainte cu google translate sau altfel, pe care sa le zici la telefon ori...gasim pe cineva care stie germana si suna atunci in numele tau la autohandler...

Ca sfat...dupa parerea mea o Vectra C caravan, diesel din 2005-2006, nu merita, foarte greu, daca nu chiar imposibil sa gaseti ceva care sa merite din toate punctele de vedere, te vei convinge la fata locului nu dupa pozele de pe net...nu compara cu prietenul tau care a cumparat masina in 2009...noi suntem in 2013, adica inca 4 ani in plus la vechime, km, uzura comparat cu acelas an de fabricatie...dar nu e treaba mea, asta iti doresti tu, apoi, nu te apuca sa cauti masina din autohaus in autohaus ca nu faci nimic, cheltui bani aiurea pe benzina+nervi+oboseala+ca nu apuci sa vezi prea multe masini...alt sfat, evita autohandleri de alta nationalitate decat germana...daca citesti anunturile ai sa vezi ca la sfarsitul anuntului sunt unii care spun ca vorbesc...germana, rusa, turca, engleza, romana...etc...nu te duce acolo ca nu ai sa gasesti nimic bun...cauta dealeri Opel, sau autohausuri mari nemtesti...ai sa te prinzi repede care merita si care nu....Inca ceva, cauta masina sa aiba, Tüv / AU valabil ( ITP-ul de la noi) adica sa nu expire in mai putin de 1 luna, iti va fi foarte folositor la inmatriculare, chiar si provizorie pentru export.

Daca mai sunt intrebari...pune-le si tu mai direct, nu asa la general si vei primi raspunsuri...cu siguranta. Actele sa fie ultima ta grija, se rezolva repede in Germania in 2-3 ore cu un pic de noroc ai numerele de zoll pe masina si poti pleca spre casa, chiar si dealerul te poate ajuta contra unui comision, iesi la bani 20-30 euro mai scump decat daca facei tu actele.
  • Rasky

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@sorindf2000 Multumesc frumos pentru informatie.Scuze daca nu m-am exprimat cum trebuie.
Colegule e una sa mergi cu cateva trolare dupa tine si sa nu gasesti masina dorita si alta sa mergi cu o borseta la gat unde ai banii pentru a cumpara masina si actele.Informatia dorita era legat de parcurile auto ,nu am mai fost pe acolo si din auzite sunt destui turci sau alte natii cate te pot magari.
Informatia data de tine e mai mult decat ma asteptam.
O zi buna !
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ok..am inteles.
Inca ceva, cateva idei pentru tine, mai mult ca sa sti la ce sa te astepti:
1. Caravan nou este mai scump decat berlina sau hatchback si nu cu 100-200 euro...
2. Diesel este de asemenea mai scump fata de benzina la achizitie de nou si nu cu 100-200 euro...
3. Unul dintre primele lucruri care te intreaba dealerul cand cumperi o masina noua este: cati km faci pe an? daca zici 20 000 km/an iti va recomanda din start benzina. Asigurarea pe an in Germania, se plateste si in functie de numarul de km/an
4. Impozitul pe an este mai scump la diesel fata de benzina si creste in functie de numarul de cm3, deci o Vectra C diesel cu 1910 cm3 va avea impozit+ asigurare mai mari pe an fata de o Vectra C benzina si 1796 cm3.
5. O masina "serioasa" va avea reviziile facute in acelas loc, la intervale corecte din punct de vedere al km, in general la serviceul dealerului de unde a fost cumparata, deci pe cartea service nu vei vedea 10 stampile diferite cel putin 5 ani sau 150 000 km sau cat a avut masina garantie sau macar cat a tinut-o primul proprietar, vorbim de un diesel ca la benzinare sta putin altfel treaba.
6. Eu n-as cumpara o masina cu mai mult de 2 proprietari anteriori...ideal ar fi, unul, dar avand in vedere ca te uiti la masini diesel din 2005-2006, e cam greu de realizat acest lucru.
7.Nemtii sunt tipicari, nu prea cumpara un lucru decat daca au nevoie de acel lucru...deci, daca au cumparat "diesel si caravan" mai scump cu cateva mii de euro fata de "benzina si berlina", au cumparat cu un scop nu pentru diferenta de 0.20 E in plus la litru de benzina fata de motorina si nici pentru 2-3 litri in plus la 100 km-consum...deci...trage singur ce concluzie vrei...
Skip ads

  • Rasky

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut ! Masina pe care as vrea sa o cumpar e pentru Romania nu pentru Danemarca ! Aici inmatricularea unei masini e de 180 % din valoarea ei,plus de asta daca vrei sa o inmatriculezi aici ,astia de aici gen R.A.R se uita pe un catalog apoi la masina ta ,optiunile masinii si numarul de kilometri...e jale aici.O masina care in Germania e 4 mii euro aici in Danemarca sare de 10 mii euro...ma rog...
Mai este o vorba..pleci cu un gand de acasa si pregatit sa iti cumperi ceva...ajungi in parcul auto si vezi altceva.
Multumesc pentru informatie !
Drumuri bune !
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai, de ce nu o cumperi direct din Danemarca...pentru Romania?...la cum spui tu sh-ul ar trebui sa fie mai ieftin ca in DE avand in vedere ca nu se prea inghesuie multi sa de 10 000 de euro pe o masina de 4000...parerea mea. In plus, scapi si de problema cu limba germana, cum discuti cu dealerul neamt...cu trambalatul prin Germania prin parcuri auto, nu te gandi ca faci chestia asta la picior si in 2 ore ai si gasit masina... si masina ieftina si buna, diesel, de preferat condusa de un batranel nascut in 1920 Smile...etc...doar tu o cumperi si nu o inmatriculezi la ei, in Danemarca deci, nu ai de ce sa platesti la inmatriculare 180% valoarea ei+RAR-ul, tu o exporti direct spre Romania cu numere provizori sau platesti o platforma si nici macar numere provizorii nu mai ai nevoie...cum este mai avantajos la bani...habar n-am. Nu cred ca in Danemarca nu gaseti o Vectra C caravan diesel cum vrei tu, incepand cautarile de acum pana in iunie sau iulie cand ziceai ca vrei sa te intorci in tara...
  • Rasky

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Atasez aici un link cu o masina,acuma as vrea ceva de genul dar repet cand ajung acolo vad altceva si ma razgandesc.
http://www.dba.dk/opel-vect...port/id-91250004/
Calculeaza din coroane daneze in lei si vei vedea cat costa .
Danemarca e tara nr 2 in Europa ( e f scumpa ).
  • opre

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Cel mai bine cumperi de la privat.
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Dupa cate am inteles din spusele tale vei ajunge in Germania pe jos (autocar sau tren )
Cauti masina pe net intr-un oras sa zicem Frankfurt , gasesti o masina 2-3 , ajungi acolo cu bagajul dupa tine iti iei o camera la un motel ieftin (15-60 euro ) lasi bagajele in camera iti iei borseta si pleci la cumparaturi
Eu am coborat din autocar si am cautat toata ziua pana am gasit ce vroiam eu , daca nu gaseam ramaneam o noapte acolo si mai cautam
Ai grija cu TUV-ul (itp) daca nu il are atunci nu o sa poti scoate nr rosii (30 zile)si o sa-ti dea nr de tzoll galbene(5 zile ) si atunci nu o sa poti trece de Ungaria ,ca au o lege data ca nu ai voie cu nr de tzoll pe teritoriul lor , daca ai noroc ajungi in vama si iti dau amenta 30 euro daca te prinde militia pe strada poti sa ramai fara nr si mai iei masina de acolo doar cu platforma pana acasa
Spor la cumparaturi
  • Rasky

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru sfaturi . Voi merge cu un prieten, cu bagajele dupa mine vad eu,gasesc o solutie. Nu stiam faza cu numerele galbene ca ai probleme la vecinii unguri.E bine ca primesc informatii pana atunci,ca sunt multe chestii pe care multi nu le stiu si cand ajung acolo se uita precum "broasca la bariera".
O zi buna tuturor !
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Si germanii sunt oameni. Ca si romanii, turcii si alte nationalitati. Asa ca...faza cu: cauta la un neamt masina, e cam deplasata. Stiu cel putin o poveste cu un neamt care a tras tzeapa!
Daca o sa cumperi masina, sa nu uiti de taxele de drum din Austria si Ungaria! In Austria trebuie sa lipesti neaparat abtibildul pe parbriz! Plus taxa din Romania.
  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@Rasky->pana la urma tzi-ai luat masina ?
Faza care a zis-o "opre" cu luatul masina de la Privat... eu nu as face-o, Handlerul e obligat sa-ti dea garantie(prin lege), ai minim 6 luni garantie pe masina (motor si cutie de viteze).

Iar cu batranelul, am fost acum 2 sapt intr-un Sat pe langa Tübingen sa cumpar o masina de la un batranel... deci batranel..batranutz..de nu mai auzea, deabea m-am inteles cu el la telefon... si am zis .. am dat lovitura !
cand am ajuns acolo un jeg ce era in masina aia, era asa de batran incat nici de el nu mai putea avea grija... apai de masina, bine.. motorul mergea ceas...dar NU am luat masina..deci si cu batranul e bine.. dar nu "prea" batran.
a 2-a Vectra C am luat-o acum 1 luna.. de la un rus/iugoslav/alta natzie pe care nu o cunosc, 1 an garantzie si 105.000km.
depinde.....
Skip ads

  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
O parere. Dacatot esti in Danemarca de ce nu cauti intrecere prin Belgia .Eu cred ca ai gasi ce cauti si ai si un avantaj ca poti lua numere rosii cu asigurare cu totmaxim 160 euro pe o luna si jumatate. Dar trebuie sa tii cont sa iei placi rosii dupa data de 15 ale lunii in curs in acest caz nu ai probleme pe Ungaria si ai avea tot timpul sa o inscrii in ro . iti urez bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR