Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • constructor OPEL

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare membri forum, acesta este primul meu post la dumneavoastra.
Acum 3 luni am cumparat un Opel astra H 1.9 CDTI diesel cv 6+1 provenita din Germania si avand in bord "doar" 108000 km, pe 3000 Euro.
Am citit anuntul, am sunat, a doua zi am cumparat-o astfel:
Cand am ajuns la parc dimineata pe la 08:00 omul era deja acolo asteptandu-ma. Inca din prima impresie tin sa zic ca m-a cucerit masinuta, arata exceptional, lucea de polish, interiorul si mai si, etc. Masina avea inca numerele de Germania insa expirate. Vanzatorul a preferat sa nu o inscrie cu rosii din pretextul ca asa e mai bine, ca taxa pe fiscal poate fi evitata si etc. In alte cuvinte eu nu puteam sa fac mai mult decat sa dau o tura prin parc si sa "simt' masina. Ce pot spune, m-am suit, am mers... motorul invartea ca si azi...impecabil....tragea sa imi fuga de sub picioare, totul in regula.
V-am oferit putin istoric ca sa pot relata intreaga mea poveste, din pacate pt mine, varianta trista.
Am ajuns cu ea acasa, pe rampa urmand ca a doua zi sa iau rosii momentan, din calculele mele cu banii in vreo luna maxim as fi reusit sa platesc taxa de timbru la ea ( 1310 Euro din cate am inteles). Merg a doua zi, obtin rosii, platesc taxele de rosii + asigurarea pe o luna ( vreo 300 lei cu totul) si merg cu ea in primul Service care stiu eu ca are sculele necesare sa imi faca un tester + o diagnoza mecanica si anume Ekatrust Ploiesti ( scz daca nu trebuia sa dau nume, ma gandesc poate aveti istoric cu cei ce am sa ii mentionez astazi aici). Ok, ajung la EKA, baga astia rapid testerul iar apoi diagnoza si imi zice urmatoarele :
D-le Daniel masina a avut accident, are 2 airbaguri sarite, kilometrajul nu il putem vedeam iar cat despre parte mecanica aveti de schimbat discurile spat e + placute frana si ceva din fatza antiruliu. Imi face el un pret asa, ca de la pradator la amator de cateva milioane bune, ii multumesc frumos, imi iau masina si plec.
Sun un vechi mecanic ce mai colaborasem cu el, ma trimite la Baron Ploiesti dupa piese, le iau, imi monteaza discurile si placutele si ma surprinde zicandu-mi : pai asta antiruliu nu trebuie schimbata, a ta e ca si noua. am ramas prost. Platesc manopera + piese cam 350 lei si plec.
La vreo luna de zile de la achizitionare....calculele niciodata nu ies ca pe hartie, ca drept urmare nu ma ajungeam sa platesc taxa timbru asa ca mai iau un numar de rosii...intre timp masina incepuse practic sa nu mai traga....tragea f greu astfel incat la un semafor ma chinuiam sa ma tin dupa o dacie 1310 la aparitia verdelui. Eram disperat, am mers direct la alt mecanic care il stiam omul de top, toate fitzele din oras repara la el deci am incredere.\
Face omu' o tura cu ea si zice : Da, kit ambreiaj + volanta trebuiesc schimbate. il intreb pret si imi zice ca la asta trebuind sa ii dea jos H-ul ma costa 450 lei manopera + 3200 lei piesele. Am simtit ca mi se inmoaie picioarele. Am acceptat intr-un final ideea....si am dus-o la el.
Vedeti Dumneavoastra.. omul fiind foarte cautat de catre cei cu X6 , X5 si Audi de mai stiu eu ce generatii noi...timp de 2 zile nu a avut timp decat sa demonteze puntea sa scoata caseta.....si apoi sa imi spuna ca piesele comandate de el nu se potrivesc cu ce am eu. Pai am disperat frate...e singura/prima mea masina, aduc o lucrare de ditamai amploarea sa imi zica ca mai dureaza inca 2 zile de canal?Jet! I-am zis sa o ambaleze si am plecat.
Am sunat la Di-bas Ploiesti, mi-au facut oferta de 5600 lei pe lucrarea asta,am sunat la Radacini Brasov, au cerut 3800. A doua zi am plecat la Brasov si am lasat-o la ei de la 8 dimineata pana la 17:30 ( timp in care mi-au zis ca au facut doar kitul de ambreiaj+volanta desi eu cerusem si distributia , macar atat stiam si eu ca la o masina SH ii faci distributia imediat, asta pentru propria siguranta). Am plecat de la BV ,urca masina serpentinele de zici ca le coboram...mai fericit de atat nu exista, nu mai tineam cont nici de kilometrii masinii , nici de accident, nici de multele detalii electrice ce sunt stricate nu ma mai interesau...o adoram.
La 2 zile de cand am scos-o de la Radacini BV...merg eu frumusel si dau sa intru in DN1, pe la 90km/ora dau sa schimb in treapta 5..VAI de capul meu, am auzit un huruit din fatza de nu era adevarat, zici ca aruncasem un surub in motor. Ma dau jos, ma uit de ulei din cutie nici urma, ma agit in stanga si dreapta..nu vedeam nimic... plec mai departe dau si a 6-a...la fel de rau, parca mai rau facea. Sun la Radacini BV si ma iau de seful de service gen :
- V-am adus masina buna o iau pe burta, sunteti neseriosi, va dau in judecata, etc.
Ma linisteste el explicandu-mi ca mi s-au dus 2 rulmenti din cutia de viteze, ca ei se schimba la frumoasa suma de 2700 lei ( cu manopera)
Acuma va dati seama...am inceput sa innebunesc, am dat 3000 E pe ea si cu tot cu taxa timbru ma duc in 6500. Pai sa nu innebunesti?
Am lasat-o vreo 2 zile la bloc, si apoi ...din nefericire pentru mine , am avut nevoie de ea 100 KM. Respectiv 50 km dus, 50 intors. La dus am mers intr-a 4-a, la intors intr-a 3-a.. In alte cuvinte s-au macinat si ceilalti rulmenti..

Acum dragii mei.. ma aflu in nelamurire cu ce sa fac... sa schimb cutia platind 2000 lei ( evident sa iau SH) sau sa caut sa schimb doar rulmentii...desi nu am idee ce se mai afla prin cutia aia de viteze....nu cumva o fi afectat si altceva.. sau eventual daca iau cealalta cutie...dupa ce sa ma orientez daca e buna cutia sau nu...ca imi da si o garantie de 6 luni, asa a zis de la Dancor Ploiesti... nu stiu...doar 6 luni se da garantie? Cam putin zic eu.

Scuze pentru ditamai postul, am vrut si eu sa dau amarul din mine. Stiu ca am gresit cu masina inca din prima faza, acceptand sa o cumpar fara verificare, fara nimic. Dar nici nu cred ca statea vreun vanzator cu mine sa ii dau jos H-ul sa verific si kit ambreiaj sau volanta cand ea tragea, sau cutia de viteze nu avea nimic...
Va multumesc si scuze inca o data pentru modul meu de postare neordonat.

Tot respectul!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
NU trebuia verificat nimic.
Pretul spunea tot.
Fugeam de ea ca de foc.
Eu as zice sa cauti un service mai serios.Avem colegi in Ploiesti ca i-ti pot recomanda pe cineva.
Daca tot te duci la Brasov nu ar strica sa dai o fuga in Bucuresti la unul din serviceule agreate de colegi aici pe forum.
  • constructor OPEL

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Am gasit un mecanic aici in Ploiesti, il pun maine dimineata sa scoata cutia sa vedem ce e prin ea si apoi decid ce sa iau, rulmentii din cutie sau direct cutie SH. Daca aveti idei in sensul asta astept cu placere un reply.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
@constructor OPEL..scuze de off topic, dar voi posta un link in topicul "Vreau sa cumpar Astra H" catre topicul tau...foarte "instructiv" pentru anumite persoane...

In ceea ce priveste cutia, eu zic sa cumperi direct cutie SH, cu garantie...nu te complica cu reparatia, nu tuturor le reuseste iar piesele+manopera nu sunt ieftine ( in cazul in care le gasesti)...daca vrei sa o repari cu tot dinandinsul, cauta pe forum pentru ca s-a mai discutat si tot in acele discutii vei gasi si serviceuri care se ocupa special cu asa ceva....repet, nu lasa pe oricine sa demonteze la cutie...nu de alta, dar sa nu iti para dupa aia rau de banii aruncati in vant si pe "reparatia" cutiei...
Skip ads

  • constructor OPEL

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2013

  • Mesaj Privat
ma ce e drept, nici eu nu as vrea sa ajung in cutia de viteze si anume in detaliile sale...eu vreau doar sa mearga. Acum, daca schimb cutia cu garantie din SH...sa fie buna, dar nu stiu dupa ce sa ma uit..degeaba il intreb pe omu cati km are, ori zice nu stiu ori minte. Multumesc pt timpul tau de a da reply

PS: iti dai seama ca vreau sa merg cu ea pana la capat, am schimbat distributie, schimb kit ambreiaj+volanta, schimb ulei+toate filtrele,placute,discuri.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@constructor OPEL, cam multi bani de investit daca e sa ma intrebi pe mine. Pana la urma cam da cu virgula toata manevra asta. Fara suparare, de la un posesor de H la un altul.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nasol ce ai patit tu,de cand ai zis de 3000 eur m-am mirat!
Daca tot ai schimbat atatea la masina,parerea mea cauta o cutie de viteze sh cu garantie la ea,ca nu multi nimeresc sa repare cutiile si ai sa ai probleme tot timpul!
Succes!
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Citeste aici...cred ca ai acelas tip de cutie de viteze,

Probleme la cutia de viteze M32

cred ca te vei lamuri in ceea ce priveste pretul unei reparatii la acest tip de cutie cat si de...riscuri...de asemena, gaseti si numele unor serviceuri care se ocupa cu reparatia cutiilor de viteze. Inca o data...evita mecanicii care nu se ocupa de cutii, oricat de buni ar fi in alte parti ale masinii...
Skip ads

  • constructor OPEL

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2013

  • Mesaj Privat
deci ador site-ul asta, super, toata lumea te ajuta, ma simt ca afara Very Happy
Revenind in subiect :

@ cuculica : Din cate am citit eu problemele apar in general la cei cu motor 1.9

@ horaa : Sunt convins total man insa...mai mult de 3000 nu imi permiteam cand am cumparat-o. Nu aveam habar de cum se cumpara si in ce conditii...

@ sorindf2000 : Doresc totusi sa schimb cutia SH , nu ma mai gandesc la reparatie.



Am gasit la 2000 lei la Dancor ploiesti, cutie SH garantie 6 luni...drept sa zic asta ma enerveaza putin...6 luni e cam putin, pareri?
  • vali_c

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
cangri a scris:NU trebuia verificat nimic.
Pretul spunea tot.
Fugeam de ea ca de foc.
Eu as zice sa cauti un service mai serios.Avem colegi in Ploiesti ca i-ti pot recomanda pe cineva.
Daca tot te duci la Brasov nu ar strica sa dai o fuga in Bucuresti la unul din serviceule agreate de colegi aici pe forum.


Corect spus, dar pe de alta parte, daca stai bine sa te gindesti samsarul a fost cit de cit "de treaba" pentru ca nu a cerut pe masina pretul pietei Smile!
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Incep sa rad dar totodata sa plang ...
Sincer prin o trauma oarecum asemanatoare am trecut si eu .. dar la mine cei drept teapa luata cu pretul pietiei ... dar ma rog ..
Sincer una SH cu garantie si asta e viata la cate ai tras ... pfoiai .. cu bani respectiv iti luai ceva mult mai bun dar na fiecare cu ghinionul lui.
  • constructor OPEL

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2013

  • Mesaj Privat
kinderas...putini recunosc ca si ei si-au luat-o deci esti mare! bravo!
Acum.. oare de ce mi-am selectat eu numele constructor OPEL...pt ca ma simt de parca e construita piesa cu piesa de catre mine haha, pff mai am putere sa si rad Very Happy

Ma duc maine sa o dea jos si sa o pun pe asta noua. Cam cate kg o avea cutia aia? Cred ca am nevoie de o masina de transport sa o aduc la service..
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
in jur de 40 50 kile ... cam pe acolo!
Culmea prostiei e ca eu oarece stiam despre masina nu m-am dus ca vita in lutarna si iata ca mi-am luat=o
Mici elemente care le-am scapat din vedere azi ma dispera la maxim! geamurile nu merg simultan plastice sparte crapate masina a fost rasturanta era facuta bine ... dupa ce am dat capitonajul de la plafon jos ... m-am crucit .
anyway .. Mult spor la caratul cutiei ! poate e vreun coleg prahovean dispus sa te ajute!
  • constructor OPEL

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Awww 50 kile Rolling Eyes
Ne auzim pe maine cu rezultatele!
Salut!
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Pai am dus o cutie de bmw .. cred ca la fel la dimensiuni si pe acolo bat cam toate Smile Spor la facut muschi!Smile)
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din ce citesc aici, problema e cam asa.
Ai cumparat Astra H Z19DT. Pret bun si multumitor dar masina are ceva probleme.
Volanta - cam 2000 lei toata treaba
Distributie - cam 1000 lei
Cutia daca mi se spargea dupa o vizita la reprezentanta, le dadeam in cap.
Airbagurile par ochiometric la locul lor? Cat de sigur esti ca e reparata/masluita.
3000 Euro pe o masina ca ea suna de obicei a taxi cu multi KM.
  • constructor OPEL

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut.

Din toti care au vazut-o ( toti mecanicii), au zis ca a fost lovita doar usor spoilerele fata spate si in rest ar fi neatinsa.
Stiu sigur ca e masluita, are bordul smenuit, nu se aprind toti martorii; km dati inapoi si etc ( etc fiind ca ar avea detalii care cu siguranta exista dar nu le vad eu)
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Daca ai sa ai ocazia sa dai bordul jos schimba toate becurile si completeaza cele lipsa Smile atc vezi surprizele....neplacute
  • Spadolini

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2012

  • Mesaj Privat
daca dai bordul jos? pai trebuie sa dai doar ceasurile jos si bineinteles desfa ceasurile si posibil sa ai o surpriza!
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Embarassed Ceasurile pardon mii de scuze Laughing
Oricum daca da torpedoul jos poate sa vada daca are airbag sau spuma poliuretanica Oare? dar sa speram ca nu e cazul!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR