Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • paul_co8min

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Dany7776 are dreptate! Eu fac facultate de constructii masini si printre obiectele studiate am facut si bazele generarii suprafetelor. Din cate stiu eu pentru o calitate de suprafata buna se foloseste un avans si o adancime de aschiere reduse la o turatie mare. Sper sa nu gresesc, dar daca am dreptate la turatie mare discul daca e sa crape se va crapa. Mai vreau sa va spun ca in conditiile in care discurile probabil amandoua arata la fel, momentan am dat jos doar unul, eu la franare auzeam doar huruit dar nu aveam trepidatie in pedala nici macar la viteze mari.
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca nu se strunjesc la turatie mare pentru ca-si arde cutitul si pe deasupra mai si vibreaza. Discul este din fonta si e foarte greu de prelucrat in zona de frictiune (pe unde a calcat placuta) deoarece acea suprafata sufera foarte mari diferente de temperatura. Stratul de rugina este la fel de pacatos datorita aceluiasi fenomen. Daca strungarul forteaza strunjirea prin adoptarea unei viteze de aschiere necorespunzatoare (turatie/avans) este posibil ca suprafata sa nu ramana plana sau chiar sa se descentreze piesa in strung (universal sau flansa). Sigur ca acele discuri se pot strunji si chiar daca raman de 9 mm mai poti merge linistit avand in vedere faptul ca sunt pline si nu ventilate.
  • zizuucs

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
ai rezolvat ceva cu discurile? de la ele era problema cu huruitu'?
  • paul_co8min

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Scuze de intarziere...am rezolvat problema cu nenea strungarul. Am dat personal discurile jos, le-am dus la strungar, mi le-a scos unul la 11.3 mm si unul la 10.5 mm. Am mers la magazinul de piese auto si cu o gandire logica zic eu stabilita de acasa, am cerut cele mai moi placute pe care le au. Mi-au dat ceva la 50 RON, STC daca nu ma insel, nu pretul m-a interesat ci faptul ca sunt cele mai moi din cate mi-au spus ei. Am dorit daca discurile sunt acum mai subtiri sa le pastrez o perioada, adica sa imi uzeze placuta si nu discul. In concluzie sunt foarte multumit, nu mai huruie deloc, iar eficienta la franare este destul de buna. As mai dori acum sa polizez si marginea de uzura la tamburi ca sa pot regla sabotii pe spate sa am si acolo o eficienta mai mare.
Skip ads

  • zizuucs

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema si la mine prin schimbarea discurilor si a placutelor...
  • paul_co8min

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Revin cu o concluzie dupa cateva luni de circulat cu placutele moi si discurile strunjite! Am fost la un drum Iasi-Busteni in concediu, masina s-a comportat foarte bine, in schimb piesa dintre scaun si volan nu s-a gandit ca la coborarea serpentinelor de la Oituz ar fi bine sa foloseasca frana de motor! In concluzie, coborand cu viteza si folosind frana pe toata durata virajului am observat ca masina nu mai frana cum trebuie la un moment dat iar de la rotile fata iesea fum ! Smile))). Placutele moi sunt bune dar pentru oras, sau drumuri drepte. Atunci cand cobori un traseu mai periculos, vara, se supraincalzesc.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Atunci treci pe discuri ventilate, striate si perforate, si placute mai dure, si ai sa vezi, ca o sa aia acelasi randament la franare indiferent de gradul de utilizare! Zic asta din experienta si ce am pe masina! Asta ca o paranteza!
  • paul_co8min

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2013

  • Mesaj Privat
De cand am cumparat masina imi doresc sa fac asta insa astept sa imi dau licenta si sa imi permita bugetul sa fac achizitiile necesare schimbarii despre care vorbim. In plan este si modificarea sist de franare pe puntea spate, vreau sa trec de la tamburi la discuri.
  • DaniArad

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2004 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Va salut dragilor, am o mica/mare problema si anume cand franez virat se aude un zgomot gen ca si cand ar intra abs-ul asta numai in viraj deci clar e ceva problema pe puntea fata. Ati mai intalnit asa ceva sau aveti idee unde ar trebui sa sap ? Va multumesc

PS: masina e opel astra H 16xep.
  • paul_co8min

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Tind sa cred ca e o problema de articulatii (bucse, pivot, capat de bara, bieleta directie), cred ca undeva ai un joc si in momentul in care franezi cu roata virata forta este prea mare pentru acea articulatie si apare o bataie ceva. Ridica masina pe cric si trage putin de roti sus-jos, stg.-dreapta. Daca simti un joc ceva la mana atunci vezi de unde provine. Imi cer scuze daca nu am dreptate, este ceea ce mi s-a parut logic din pct de vedere mecanic.
P.S. poate fi si rulmentul uzat...
  • DaniArad

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2004 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Nu te contrazic, am sa fac lucrul asta curand ca trebuie sa schimb rotile de iarna...ciudat e ca nu conteaza daca virez stanga sau dreapta, clantane la fel.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR