Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
iti trebuie de la 56,6 la 63,5 de obicei stiu ca dimensiunile sunt standard .. cauta pe google. eu gasisem undeva pe net la cineva si vroia in jur de 100 80ron parca + transportu cine stie, dar nu am avut atunci bani si am dar rotile inapoi la om oricum.
dar nu stiu unde gasisem am uitat din pacate si nici nr nu il mai am!
Skip ads

  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mi-am cumparat si eu de curand 4 jante ATS pe 17' 5X110 si vreau sa stiu ce model sunt mai exact.acestea sunt:

am si capacele la jante,dar in poza nu erau.si capacele sunt cromate si scrie cu galben ATS

petre1981 a scris:Salutare ! Am cumparat jante MBN pe 15 ET 37 pt Opel Astra H 1.4 benzina 4x100 prezoane. Am nevoie de inele, am masurat diametrul jantelor si este aprox 63,5mm (+/- 0,5) si diametrul butucului la astra h am citit ca e 56,6. Deci imi trebuie da la 63,5 la 56,6. Unde pot sa gasesc aceste inele noi sau second ?

inelele le gasesti la Autosoft(eu am luat de la fundeni) cu 15 lei bucata.nu stiu exact dimensiunile,dar baiatului de acolo i-a luat cateva secunde sa isi dea seama ce fel de inele am nevoie.
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu are nimeni nicio idee?
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am mai gasit pe internet diferite anunturi cu jantele de mai sus si se gasesc sub forma "jante cromate ATS" cu dimensiunile de la 15" la 17".nu are nimeni nicio idee despre et-ul jantelor mele,pentru ca imi e teama sa nu fortez articulatiile masinii.sau cum pot masura intr-un fel,daca poate a ma ajute cineva.multumesc anticipat!
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
In mod normal ET-ul e inscriptionat pe janta. Daca la tine nu e, il poti afla masurand astfel:
- vezi care e latimea jentii (de ex: 7J inseamna 7inchx25,4=177.8mm), sau o masori
- imparti la 2 si afli centrul real al jentii, adica cam 89mm
- masori distanta dintre suprafata de montaj a jentii si buza jentii (spre partea interioara a jentii), sa zicem ca e 130mm.
- rezulta ca ET=130-89=41mm

Cu cat ET e mai mic, janta iese in exteriorul masinii, iar cu cat ET e mai mare janta intra spre interiorul masinii.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru indicatii ! Pe janta nu scrie et-ul.maine sper sa ma descurc sa masor cum ai spus si va tin la curent
  • Paul_Popescu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut . Am cumparat niste jante mak black fever mirror, 5x110 r16 et 35 7j, fara inelele de centrare . Vreau sa le montez pe un astra h 2007. Stie cineva de unde as putea sa le cumpar si ce dimensiuni imi trebuie?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
se poate rezolva cu un strungar
trebuie sa te duci cu masina si o janta cumparata sa ia cotele si sa discutati pretu
  • Paul_Popescu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Am vazut ca se gasesc si de cuparat , nu ar fii mai simplu sa le iau gata facute ( asta in situatia in care stiu exact dimensiuniile )
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut. Sper ca nu e prea tarziu,dar eu mi.am cumparat inele de la autosoft fundeni. cand am fost sa pun rotile s.a uitat baiatul de acolo si a venit el cu inelele. dimensiunile nu le stiu ,dar stiu ca am dat 30 de lei pe bucata daca nu ma insel
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Chestionar

Sa achizitionez aceste jante?
da 33%
nu 66%
3 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR