Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • marian19852003

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Buna! De 2 zile a aparut un tacanit dubios in zona distributiei.Acest tacanit nu se aude la relanti,se aude cand turez putin motorul,sau cand sunt in mers dupa aproximatin 4,5min de la plecare,iar masina e in viteza daca e lasata pe liber nu.Distributia e schimbata acum 40000km,cureaua transmisie acum 10000km,iar uleiul si filtrul au abia 4000km facuti.Masina trage si se comporta nosmal,numai ca acest tacanit ma cam pune pe ganduri.Dupa cate am observat se aude de undeva din zona electromotorului sau a alternatorului,nu-mi pot da seama axact.Cureaua nu atige de nimic si se pare ca e stransa bine pe role.Daca ma poate indruma cineva ce sa fac as fi recunoscator.Aici pe forum am vazut multe pareri diferite.Multumesc!
Skip ads

  • Shurubel

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
asa am patit si eu doar ca tacanitu se auzea la relanti,de vina a fost "rola intinzator transmisie" dupa ce am schimbat rola cu tot cu suport sunetu a disparut, dupa cateva zile iar a aparut nu ii dau de cap
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Si la mine se aude la fel. Cand accelerez usor la plecarea dea pe loc sau in general in primele secunde dupa ce trec in alta treapta de viteza la inceputul apasarii pe pedala de acceler. Cand se tureaza mai mult nu mao face. Cred ca e de la distributie. Se aude asa cam cum se auzea avansul mare la fosta dacie.
  • Shurubel

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Ce ar putea sa fie de la distributie? am dat si capacul jos nu freaca pe nicaieri cureaua
Skip ads

  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Nu spun asta sigur. E o banuiala si din ce am mai citit pe aici. In nu stiu ce discutie spunea cineva ca ar pitea fi si clapeta de acceleratie care se "zbate" prea des la inceputul accelerarii.
Cele mai multe pareri si pe care tind sa le iau in consideratie sunt ca la montarea curelei de distributie s-a decalat ff putin distributia. La mine cel putin asa ceva s-a intamplat dupa schimbarea distributiei.
  • marian19852003

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Dupa ce am mai examinat si eri tacanitul la mine se aude din zona alternator.dar e curios ca nu face si la relanti,toti de aiki din forum spun ca la ei se intampla la relanti fenomenul.nu prea cred variant cu distributia f putin decalata,daca era asa pana acum de ce nu a facut?un prieten mi-a spus ca sar putea sa fie dus nustiu ce piesa din alternator care sustine rola alternatorului.acum nustiu ce sa cred.
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Oricum ar fi e ceva destul de greu de depistat fara sa le luam prin omisiune. Adica toate piesele banuite incercate cu altele. In legatura cu distrib am spus ca la mine nu face la relanti ci atunci cand incep sa accelerez. La primii milimetri de apasare a pedalei de acceleratie pana creste putin in turatie.
  • just_ice

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat vineri cureaua de accesorii. Dupa schimbare a inceput sa se auda un tacanit in zona distributiei. M-am intors la mecanic, acesta a dat cureaua jos si i-am dat o cheie fara curea. Tacanitul se auzea si in ralanti, si in accelerare. Fiind foarte ocupat, mecanicul mi-a spus sa revin luni, ca nu-i place zgomotul ala. Avea o masina pe elevator si inca vreo trei in asteptare, in curte. Luni dimineata, la semafor, s-a rupt cureaua de distributie...
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ce placere nebuna Sad
  • marian19852003

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
In cazul meu am depistat unde tacane.este acel ventil sau clapeta comutare de aer de langa filtru de aer.in acea piesa tacane.daca ii scot mufa nu mai tacane,dar mi se aprinde martorul in bord iar motorul merge in suturi pt ca nu se mai face amestecul aer benzina cum trebuie cred.nu stiu pretul piesei dar am sa incerc sa o cumpar.oare sa fie dusa mufa care vine conectata la acest ventil?as mai incerca sa schimb acest ventil cu al altei masini sa-mi pot da seama dar nu prea am posibilitatea.a mai patit cineva asa?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR