Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • manolake

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vivaro 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salutare la toti. Am urmatoarea problema, detin un opel vivaro iar gemul pasagerului nu merge in sus sau in jos nici de pe butonul pasagerului nici de pe butonul din partea soferului. La apasarea butonului nu se aude nici macar un zgomot.
Am desfacut fata usii cu probleme si am verificat firele, contactele si motorasul. Firele si contactele sunt ok verificate cu aparatul de masura iar motorasul cand il tineam in mana si apasam butonul mergea dar numai intr-un singur sens acela de a ridica geamul. Mentionez ca in motoras intra numai 2 fire.
Ce anume poate sa fie de vina?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
verifica daca pe butonu de la usa sofer trimite curent in ambele sensuri la motoras si apoi butonu de la pasager la fel verifica daca trimite curent in ambele sensuri,masuratoarea se face cu aparatu de masura(nu lampa de control,poate sa te pacaleasca cu sensu curentului),sau posibil arsa unitatea de control a geamurilor,se gaseste in usa soferului,dar cred ca ai butonu de la pasager ars
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ia 2 fire de la baterie (+/-). pune cate unu la fiecare pin al motorasului. daca se invarte, inverseaza firele. daca se invarte iar in sens opus, nu motorasu e problema.
  • valiftw

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Fa ce ti-a spus scorpio18 alimenteaza motorasul de la baterie in ambele sensuri nu conteaza unde pui + sau - se schimba doar sensul verifica am ambele sensuri. Vezi ca geamurile am un calculator sa nu fie de acolo ceva in neregula. Tine-ne la curent bafta !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR