Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • mi_ronic

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Va salut!
Cu riscul de a ma repeta pun o intrebare, pt. ca am cautat 2 ore pe site si nu am gasit nimic asemenator: de ceva timp am observat un sunet ciudat cand masina este in sarcina, dar mai ales in frana de motor; parca zornaie o morisca de plastic pe fundalul sunetului motorului, mentinand ritmul cu acesta (accelerare, decelerare). Daca apas pedala de ambreiaj nu se mai aude. La fel si daca scot pe liber. Banuiesc ceva pe la cutie? Mentionez ca nu am verificat nivelul uleiului din ea... Embarassed
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am un sentiment ca ti-am mai sugerat asta, vezi de distributie, face urat doar in sarcina pentru moment caci inca nu e intinsa destul sa faca mereu. dar cand va face asa pe loc sa vezi cum iti sar dinti la distributie.
poti sa mai banuiesti si volanta, caci si aia la motoru asta se schimba pe la 100k km. dar aia in general bate cand pui picioru pe ambreaj, sau la relanti ar trebui sa se auda.
sunt foarte sigur ca tu ai probleme cu distributia da nu vrei sa ne crezi.
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu si inca nu sunt sigur care e explicatia. Mi s-a spus ca ar putea sa fie rulmentul de presiune, insa l-am schimbat acum 6-7 luni, si se manifesta cu totul diferit cand aveam probleme cu el. Mi s-a spus ca ar putea sa nu fie ulei destul in cutia de viteze, insa n-am gasit scurgeri de ulei pe nicaieri. Ultima varianta am primit-o de la un mecanic experimentat si de incredere, care mi-a spus ca problema vine de fapt de la uzura cutiei de viteze.
Oricum, n-ar strica deloc alte pareri/sugestii ale colegilor de pe forum
  • Heb65

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
volanta....la jumatatea ambreiajului mai zornaie? iar la cutia de viteze uleiul se verifica usor. Nivelul trebuie sa fie imediat sub busonul de umplere.
Skip ads

  • mi_ronic

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
@scorpio
ba stiu ca trebuie sa schimb distributia, dar nu am facut conexiunea asta Very Happy, ma gandeam sa nu fie ceva pe la cutie, desi nu cred... daca ar fi asa simplu de schimbat distributia... trebuie un meserias si nu il am.
@ heb65
m-am bagat sub masina, busonul de umplere e cel din partea stanga a masinii, pozitionat cumva pe la mijlocul inaltimii cutiei spre planetara din stanga, desfiletandu-se cu un imbus de 10 parca, nu? Embarassed
volanta nu are nici un bai, nu se aude nimic.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Heb65 a scris:volanta....la jumatatea ambreiajului mai zornaie? iar la cutia de viteze uleiul se verifica usor. Nivelul trebuie sa fie imediat sub busonul de umplere.

heb, daca era volanta batea cand puneai picioru pe ambreaj si chiar si pe la relanti.
  • mi_ronic

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Volanta cand bate nu ai cum sa nu o auzi. Cutia nu cred/sper sa nu fie. Ramane lantul ala nenorocit.
  • Heb65

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
mi_ronic a scris:
m-am bagat sub masina, busonul de umplere e cel din partea stanga a masinii, pozitionat cumva pe la mijlocul inaltimii cutiei spre planetara din stanga, desfiletandu-se cu un imbus de 10 parca, nu? Embarassed
volanta nu are nici un bai, nu se aude nimic.

cred ca da, dar eu le-as privi pe dreapta de fapt cum stai cu fata spre masina
  • mi_ronic

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
@scorpio18
ai dreptate 100%. lantul face zgomotul ala, la inceput era aproape insesizabil; acum se aude mai pronuntat, am scos pe liber in mers si am accelerat in gol: se aude gradual in functie de acceleratie; de aia cu ambreiajul calcat si/sau la relanti nu se auzea in mers pt. ca sunetul se amplifica odata cu numarul de rotatii ale motorului. bine ca nu e altceva, oricum distributia trebuie sa o schimb. nici presiune la ulei nu am buna si tot tu mi-ai zis ca e din cauza intinzatorului distributiei... daca ar fi doar asta ar fi super... merci frumos, esti tare!
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
intinzatorul e hidraulic si scapa ulei la capat de cursa. automat iti scade presiunea, si ti se aprinde becul. daca il auzi si la relanti eu iti recomand sa ai grija mare caci daca iti sare un dinte va costa mult mai mult decat schimbatul distributiei.

cere unui moderator sa inchida topicul asta si hai sa mutam discutia pe topicul de distributie, acum ca ma crezi.
  • mi_ronic

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
@scorpio18
Totusi ultimii 3000 de km cu ulei nou a fost ok (ca si presiune ulei, lantul batea)...este posibil sa am uzura la palier (cuzineti, arbore)? pot sa imi dau seama auditiv de asta?
  • mi_ronic

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
@scorpio
ai avut dreptate cu distributia, era varza. mai aveam un pic si o beleam de tot. si asa am ramas cu buza umflata, ca a trabuit sa fac reparatii la motor, pierderea de presiune ulei era de la linia de cuzineti. drept urmare a presiunii scazute a uleiului mi-a picat si turbo la 1000 de km dupa ce am scos-o din service cu motorul. Cenzurat
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR